10 knih o životě a smrti v Osvětimi

256px-Judenstern_JMW

Judenstern: Copywright – Daniel Ullrich, Threedots

Dneska je to přesně sedmdesát let. 27. ledna 1945 osvobodili vojáci Rudé armády nacistický koncentrační a vyhlazovací tábor Auschwitz-Birkenau, který stál u polského města Osvětim a vesnice Březinka. Našli tam něco přes 7000 zubožených vězňů, které nacisté nestačili zplynovat nebo převézt jinam. Mnozí z nich nám zanechali svědectví…

Tábor, původně určený pro polské vězně, byl zřízen na základě příkazu Heinricha Himmlera ze dne 27. dubna 1940. Až do roku 1943 tam velel Rudolf Höss, který se poté stal vrchním dohlížitelem všech koncentračních táborů.

Původní tábor Auschwitz I byl v roce 1941 přebudován na administrativní centrum celého komplexu, ke kterému přibyl ještě vyhlazovací tábor Auschwitz II s nechvalně proslulými sprchami a pecemi (a pokusy doktora Mengeleho) a další pomocné tábory. Celkem tam nalezlo smrt téměř milion Židů, asi 75 000 Poláků, 20 000 Romů a tisíce Maďarů, sovětských zajatců, homosexuálů a dalších lidí.

Nechci z toho dělat senzaci. Jen chci, aby se nezapomínalo.

Tady je 10 knih, ze kterých by si měl každý alespoň některou přečíst. Snažila jsem se vybírat knihy, které se přímo týkají koncentračního tábora Osvětim, nebo k tomu mají velmi blízko.

1) William Styron: Sofiina volba

Asi největší klasika, která bývá zařazovaná do povinné četby. Vnitřní drama Sofie, která se nedokázala smířit s volbami, které musela pod tlakem udělat – jednu ve Varšavském ghettu, druhou v Osvětimi. Kniha je psaná z pohledu mladého Američana, který se se Sofií seznámí až po válce. Podle knihy byl natočený film s Meryl Streep v hlavní roli.

2) Krystyna Żywulska: Přežila jsem Osvětim

Polská spisovatelka vypráví svoje zážitky – pravdivě, nepřikrášleně, a přece lyricky. I když je to krutá lyrika a někdy vám u čtení nebude nejlépe. Snaží se vylíčit všechno to, co někteří lidé museli prožít, a připomenout to všem, kteří podobných hrůz a utrpení byli ušetřeni.

3) Shlomo Venezia: V pekle plynových komor

Nebudu vás šetřit a vrhneme se rovnou do toho nejhoršího: tato kniha je rozhovor se členem sonderkommanda, tedy vězněm, který musel pracovat přímo u plynových komor a v krematoriu. A je to rozhovor velmi upřímný a otevřený, takže možná budete jen opakovat: byla to hrůza, bylo to peklo…

4) John Boyne: Chlapec v pruhovaném pyžamu

Koncentrační tábor očima naivního devítiletého chlapce, který přichází zvenčí, z normálního světa, a za ostnatým drátem si najde kamaráda. Je to samozřejmě trochu sci-fi, ale je to silná a dojemná kniha, která by se dala doporučit i mladším čtenářům. Až na ten poměrně drastický konec. Podle knihy byl natočený i film.

5) Art Spiegelmann: Maus I, II

Komiks o holocaustu? Ano. Komiks, který se dívá na události očima syna táty, který přežil, ale přesto se trápí. Komiks, který stylizuje různé národy jako zvířata, a který není jen o krutých nacistech, ale taky o lidskosti, která občas v nelidských podmínkách selhává.

6) Alfréd Wetzler: Co Dante neviděl

Wetzler byl slovenský Žid, kterému se podařilo utéct z Osvětimi. Nejen že utekl, ale všechno co viděl a zažil sepsal a jeho zpráva se stala důležitým zdrojem informací pro spojence, kteří později Osvětim osvobodili. Do té doby si uměl všechny ty hrůzy představit jen málokdo a i této zprávě spousta lidí prostě nechtěla věřit.

7) Antonio G. Iturbe: Osvětimská knihovnice

Jedna z novějších knih, kterou nenapsal pamětník, ale publicista podle vzpomínek Dity Krausové, která pracovala jako knihovnice v osvětimském “rodinném táboře”. Působivě napsaný, silný příběh o tom, že na některých místech se můžou knihy stát skutečným pokladem.

8) Robert Merle: Smrt je mým řemeslem

Robert Merle prožil válku jako voják a válečný zajatec, přímo v koncentračním táboře tedy nebyl. Přesto i tato jeho kniha je velmi autentická, využívá v ní totiž svědectví lidí, kteří holocaust přežili, a hlavně jednoho, kdo to vlastně měl na svědomí (ne úplně sám, ale byl jeden z nejdůležitějších, to on vymyslel “techniku” likvidace vězňů) – Rudolfa Hösse. Kniha působí jako jeho deník od roku 1913 do roku 1945.

9) Viktor Frankl: A přesto říci životu ano

Také Viktor Frankl všechny ty hrůzy zažil na vlastní kůži. Jako vídeňský Žid a lékař mohl dostat americké vízum, zůstal ale se svou rodinou. Prošel selekcí v Osvětimi i dalšími tábory a jako jediný přežil. Přesto byl jedním z těch, kteří tváří v tvář těmto hrůzám nalezl hlubší smysl života. A později ho jako psychiatr, který přednášel na mnoha univerzitách a napsal 39 knih, pomohl nalézt i spoustě dalších lidí. V knize popisuje odlidštění a ve druhé části se nad vším zamýšlí skrze dialogy tří velkých filozofů – Sokrata, Spinozy a Kanta.

10) Imre Kertész: Člověk bez osudu

Imre Kertész byl maďarský Žid, který se ve čtrnácti letech dostal do Osvětimi. A přežil. Kniha, kterou napsal o 20 let později, je tak jeho autobiografií. Jeden z nejvíce autentických a přitom umělecky hodnotných románů z osvětimského pekla vůbec. V roce 2002 za něj dostal Nobelovu cenu za literaturu. Kniha byla později zfilmovaná.

httpv://www.youtube.com/watch?v=BZ9gYM5UUUU

  

אֵל מָלֵא רַחֲמִים שׁוֹכֵן בַּמְּרוֹמִים, הַמְצֵא מְנוּחָה נְכוֹנָה עַל כַּנְפֵי הַשְּׁכִינָה, בְּמַעֲלוֹת קְדוֹשִׁים וטְהוֹרִים כְּזוֹהַר הָרָקִיע מַזְהִירִים אֶת כָּל הַנְּשָׁמוֹת שֶׁל שֵׁשֶׁת מִילְיוֹנֵי הַיְּהוּדִים, חַלְלֵי הַשּׁוֹאָה בְּאֵירוֹפָּה, שֶׁנֶּהֶרְגוּ, שֶׁנִּשְׁחֲטוּ, שֶׁנִּשְׂרְפוּ וְשֶׁנִּסְפּוּ עַל קִדּוּשׁ הַשֵּׁם, בִּידֵי הַמְרַצְּחִים הַגֶּרְמָנִים הָנַאצִים וְעוֹזְרֵיהֶם מִשְּׁאָר הֶעַמִּים. לָכֵן בַּעַל הָרַחֲמִים יַסְתִּירֵם בְּסֵתֶר כְּנָפָיו לְעוֹלָמִים, וְיִצְרוֹר בִּצְרוֹר הַחַיִּים אֶת נִשְׁמוֹתֵיהֶם, ה׳ הוּא נַחֲלָתָם, בְּגַן עֵדֶן תְּהֵא מְנוּחָתָם, וְיַעֶמְדוּ לְגוֹרָלָם לְקֵץ הַיָּמִין, וְנֹאמַר אָמֵן

(el male rachamim za oběti holocaustu)

Líbilo se? Pomohlo? Sdílej!

Co na to říkají ostatní?

Připoj se k diskusi

6 replies to “10 knih o životě a smrti v Osvětimi”

  1. Bastera says:

    Skvělé tipy, zase mám nějaké další. Sofiinu volbu jsem nebyla schopná přelouskat, ale je to již asi skoro pět let a věřím, že teď bych jí ocenila lépe. Také jsem chtěla podobný článek sepsat, ale nějak to nevyšlo, tak jsem ráda, že to někdo udělal! 🙂

  2. Myanmar says:

    Tohle je perfektní článek! Je fakt, že knihy s touto tématikou čtu jen občas, protože to bývají opravdu silné příběhy náročné na zpracování. Na druhou stranu si myslím, že se jedná o něco, co je potřeba si připomínat. Některé Tebou jmenované knihy jsem četla, u jiných jsem si udělala pomyslný vykřičníček a při nejbližší příležitosti se je pokusím vyhledat v knihovně.

  3. Lenny says:Author

    Díky, jsem ráda, že článek splnil svůj účel. Zrovna dnes jsem slyšela druháky mluvit o holocaustu, no, mají v tom slušný hokej. Prý že židi nesměli mezi ostatní lidi a v táboře na nástupech museli stát rovně. Ano, je potřeba o tom mluvit, samozřejmě přiměřeně věku…

  4. Taychi says:

    Knih jsem četla poměrně hodně, ohledně holocaustu. Hodně zarážející pro mě byla kniha Byl jsem Mengeleho asistentem. Sophiina volba mě dostala natolik, že když jsem měla možnost si v knihovně koupit vyřazený výtisk, učinila jsem tak.

  5. Lyra says:

    Z knih, které jsem doposud nčetla, bych se chtěla dostat k Chlapci v pruhovaném pyžamu. Ale vybrala jsi dobře, víceméně všechny knihy v tomto článku stojí za to, aby se o nich vědělo a aby nezapadly.

  6. Jura says:

    Nedávno vyšla nová kniha “Dora – Zadrátované myšlenky a vzpomínky” vydaná podle vzpomínek Františka Jelínka který v koncentračním táboře Dora-Mittelbau sabotoval společně s Jiřím Benešem výrobu raket V2.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *