Laureáti Nobelovy ceny za literaturu 1951-1952

Nobel PrizeNobelovu cenu za literaturu od roku 1901 uděluje Švédská akademie „za nejvýznačnější literární dílo v ideálním směru“. Jde o nejprestižnější ocenění pro spisovatele a básníky z celého světa, i když – přiznejme si, v oceňování hraje jistou roli i politika.

Chtěla bych pro sebe i pro vás sepsat malé info o jednotlivých laureátech ceny a jejich knihách. Pokračuju tentokrát pouze dvojicí, laureáty Nobelovy ceny z let 1951-1952. Za co byli ocenění? Najdeme mezi nimi něco, co by lákalo k přečtení i dnes? A co si od nich přečíst?

1951: Pär Lagerkvist

Švédský básník, dramatik, romanopisec, autor povídek a esejí (1891-1974). Věřící, levicově zaměřený a aktivně humanistický. V mládí ho zajímala malba. První básně a povídky byly ovlivěné úzkostí a beznadějí první světové války.

Ve 30. letech zaujal postoj aktivního odporu k nacistickému režimu (novela Kat, román Trpaslík). Často využíval biblické a mytologické náměty (vrcholný román Barabáš, novely o Ahasverovi). Nobelovu cenu obdržel „…za uměleckou závažnost a hlubokou samostatnost, s nimiž ve svém literárním díle hledá odpověď na věčné otázky lidstva.“

V češtině si můžeme přečíst téměř všechna jmenovaná díla a navíc se podívat na film Barabáš s Anthonym Quinnem v hlavní roli. Mohlo by to být dobré, připomíná to trochu Čapka říznutého mystikou, tak snad ten Barabáš.

1952: François Mauriac

Francouzský romanopisec, esejista, dramatik, básník a novinář (1885-1970). Patřil ke katolickým spisovatelům, ale nebyl fanatikem, který uznává jen jednu pravdu. Ve svých románech přemýšlel o rozporu mezi city a rozumem, touhou a zodpovědností.

V dospívání začal básněmi, postupně přešel k poetickým, sugestivně psaným prózám. Román Tereza Desqueyrouxová (1927) přijala kritika i čtenáři s nadšením, stejně jako drama Asmodée. Od 30. let upozorňoval na nebezpečí fašismu, za války působil v hnutí odmítajícím okupaci.

Za vrcholné romány lze považovat Farizejku a Galigai. Oba jsou o ženě, která je tak zahleděná do svých křesťanských hodnot, že zapomíná na soucit a ničí lidi kolem sebe. Nobelovu cenu získal “za pronikavou znalost lidské duše a uměleckou intenzitu, s nimiž v románové podobě tlumočí drama lidského života”.

Škoda, že právě Farizejka vyšla v češtině naposledy v roce 1948 – pro mě by to byl hlavní tip. Jinak jsou k dospozici svázané Romány lásky a nenávisti a nejnověji i Tajemství Frontenaků nebo Černí andělé.

To Read List:

Pär Lagerkvist: Barabáš, 1970

Barabáš (film podle Pär Lagerkvista, 1961)

 

Líbilo se? Pomohlo? Sdílej!

Co na to říkají ostatní?

Připoj se k diskusi

2 replies to “Laureáti Nobelovy ceny za literaturu 1951-1952”

  1. Mauriaca je v češtině docela oříšek sehnat, Theresu Desquerouxovou jsem četla v originále, protože překlad vyšel naposledy snad někdy ve 20. letech. 😀 Nicméně pokud chceš něco, co se dá sehnat, doporučuju Klubko zmijí. Výborná psychologická próza a katolickými prvky, ale žádný náboženský fanatismus. Ze skupiny francouzských katolických autorů 1. pol. 20. stol je pro mě Mauriac asi nejstravitelnější a nejčtivější. 🙂

  2. Lenny says:Author

    Podle Databáze vyšla Theresa v češtině v roce 1964. No i to je docela dávno. Díky za doporučení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *