Na čem pracuju: duben 2016

ukaž co dělášJe jaro a tak místo sezení u počítače chodím pomáhat na hliněné stavby a courám po přírodě. Od příjemnějších činností mě zdržuje byrokracie, ale já se nedám. Ryju a sázím, vařím pampeliškové víno a po večerech naslouchám povídkám o mýtických tvorech, o kterých bude vyprávět nová kniha Ondřeje Netíka.

Čtyřiadvacátý díl rubriky, inspirované knihou Ukaž co děláš od Austina Kleona. Dřív každý týden, teď už jen jednou za měsíc píšu o tom, na čem jsem posledních 30 dnů pracovala, co se mi podařilo a co ne, a jaké mám plány na další období.

Co jsem dělala v dubnu?

1) korektury/editace: korektury pro Deník Rovnost jako vždy. Potom jsem měla v plánu novou knihu Ondřeje Netíka, ale místo toho jsem s Ondrou pracovala na jeho novém (slaměno-hliněném) domě…

2) co jsem četla: konečně jsem dočetla Poutníka u Tinker CreekuKejklíře z Lublinu. Poutník mě zaujal a něco ve mně zanechal, Kejklíř mě svým moralizováním a absurdním koncem znechutil.

Výjimečný zážitek bylo soukromé autorské čtení/vyprávění Ondřeje Netíka, který mi (večer po práci na jeho domě) postupně přečetl tři povídky ze své úplně nejnovější knihy, kterou chystá.

Mimo toho jsem si pročetla knihu o palivovém dřevu (fakt!), která mě naprosto uchvátila a chystám na ni recenzi.

Filmy: zkusila jsem první díly nové řady Her o trůny, ale zaprvé můj počítač to nezvládal a zadruhé mě to nějak začíná nudit – tím víc, čím víc se snaží zavděčit a pobavit. A taky je to čím dál víc předvídatelné (toho Johna Sněha fakt nikdo nečekal, že). Tak jsem přepla úplně na jinou notu a podívala se na Muže v naději. Ale i když to bylo dobré, tak po… jistém zvratu jsem to stejně vzdala. Takže zase ani jeden celý film.

3) psaní: k psaní jsem se taky moc nedostala, mimo článku o předení vlny jsem jen zapisovala aktuální věci (Tři dny na domečku a Boj s větrnými RWE mlýny).

4) domeček: stále pokračují patálie s přepisy energií, uklízení a menší udržovací práce (třeba odrezování). Taky jsem zryla velkou část zahrádky (kopřivy šly fakt těžce), už nám tam něco i roste (hrášek, meduňka, cibule, kedlubny atd.).

Radost jsem si udělala založením pampeliškového vína a ještě před koncem měsíce jsem vytrhala vyhnilou podlahu v prvním pokoji, čímž jsem zahájila stavební práce.

5) byrokracie: mimo dohadování s RWE jsem zašla na VZP, na sociálku (tam 2x, chtěli ještě potvrzení o tom, že jim každý měsíc platím, jelikož to mají prý v jiném počítači a nevidí to) a na Městský úřad v Koryčanech, kde jsem se zapsala jako nový občan.

6) fyzická aktivita: v dubnu jsem začala konečně trochu víc chodit. Většinou to byly výlety v okolí domečku a 2x na Stříbrnické paseky, celkem přes 40 km, plus práce s hrubýma hliněnýma omítkama a rytí na zahrádce, to už je pěkná porce pohybu. Spokojenost.

7) učení: angličtina přes Duolingo (úroveň 12, předpřítomný čas), srbština přes Memrise (Basic Serbian 1, prvních 35 slov) a nově google kurz online marketingu (zatím 7 lekcí, 2 odznaky).

8) můj článek o historii zpracování cukru v českých zemích vyšel v časopise Zemědělská škola č. 8/78, strana 21-23 (můžete si přečíst online).

Na co se chystám v květnu:

1) korektury/editace: korektury pro Deník Rovnost jako vždy a druhé kolo editace knihy Ondřeje Netíka, pokud na to bude čas.

2) co budu číst: chci už konečně něco akčního, napínavého (a možná fantastického)! King? Dickey? McCarthy? Červenák? Uvidíme.

3) psaní: ukončit seriál o nobelistech (prozatím rokem 1980), napsat recenzi na knihu o dřevu, článek o tom jak dobře koupit levný domek a článek o chmelu. Mimo toho chci sepsat seznam všech věcí, které potřebuju někomu darovat a na druhou stranu které potřebuju sehnat.

4) domeček: dotáhnout (už konečně) přepis energií, sehnat a složit dřevo, opravit střechu, vyházet část nepořádku (už mám zaplaceno za odvoz odpadu), vybrat hlínu pod rozebranou podlahou a začít zateplovat/ šetřit energie (dát úsporné žárovky a vyměnit nejhorší dveře za trochu lepší).

5) byrokracie: už zbývá jen vyzvednout si novou občanku a přepsat úplně všude starou adresu na novou…

6) projít, uspořádat a zazálohovat všechny moje fotky (už jsem si otevřela účet na Flikru)

7) buď koupit, nebo si vyrobit síto (takové to čtveraté, stavební). Popravdě – nákup v Obi by byl jen asi o stovku dražší (a to ještě kdo ví jestli), ale láká mě si to zkusit vlastníma silama :)

8) výlety: opět někam do přírody a pak do Prahy na křest knihy Vlastní cestou

cestička

cestička ze starých tašek made by domeček

Líbilo se? Pomohlo? Sdílej!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>