Na čem pracuju: leden 2019

Od června jsem se skoro nezastavila (až na pár horkých dnů v srpnu), na stavbě ani s korekturami a psaním. Od říjnového pobytu v nemocnici už jedu jen na setrvačník. A sil i vůle ubývá. Na začátku ledna jsem se rozhodla vzít si svůj život zpátky. Leden byl měsícem, kdy jsem se snažila v rámci možností začít zlepšovat, co jde (dohnat resty, vstávat dřív, víc pracovat na vlastních projektech), a únor bude měsícem, kdy se uzdravím. Po čtyřech měsících, kdy mi bylo každou chvíli blbě a kdy jsem se neustále bála (pořádně se unavit při práci nebo sportu, jíst pořádné jídlo, dokonce i pořádně se pohádat nebo si obhájit svůj postoj), aby mi nebylo zase ÚPLNĚ blbě, se blíží nový začátek…

Padesátý pátý díl rubriky, inspirované knihou Ukaž co děláš od Austina Kleona. Dřív každý týden, teď už jen jednou za měsíc píšu o tom, na čem jsem posledních 30 dnů pracovala, co se mi podařilo a co ne, a jaké mám plány na další období.

Co jsem dělala v lednu?

Snažím se tentokrát brát svoje plány a předsevzetí vážně. Kdykoliv bylo nad nulou, jela jsem do svého vymrzlého domečku a pracovala na zdi v blízkosti kamen. A kdykoliv mrzlo, seděla jsem v azylu u rodičů a psala a tvořila.

1) korektury: korektury pro časopis Roots a další kapitoly editace knihy Smrtelně chladný karpatský vítr

2) co jsem četla: Jonathan Strange a mistr Norrell od Susanny Clarke (stále mě to moc baví), The girl with the dragon tattoo 1 + 2 (komiks podle knihy v AJ) – naprosto vynikající, a Ke dnu od Anny Bolavé – napsané je to skvostně, ovšem téma mě nijak nezaujalo, nedočteno.

Co jsem poslouchala: v hudbě mě v lednu nejvíc uchvátil Yoann Lemoine (Woodkid), jinak stále Florence and the Machine, Benli, Faun, Wardruna, Zion Train, Pearl Jam… a všelijaké chill/ambiente/a další mixy, soundtracky z Enderovy hry, Písně moře, Walking Dead, Djanga… Čerstvý objev: The Hu (rockově pojatý mongolský zpěv) a Samaya – Fusion Alchemist (Tribal Trap / Psy-Dub, skvělé na práci u počítače).

Co jsem viděla: jen pár dílů The Walking Dead a Mezi vlky.

3) co jsem psala: 2x bylinky pro Roots (ibišek a reiši), 2 kapitoly o přírodním stavitelství pro Roots (jednu na únor, druhou na březen), recenzi filmu Mezi vlky a první díl rubriky Pro autory, tentokrát se seznamem užitečných webů.

Napsala jsme 2 kapitoly své knihy (pracovní název “Mistr”), zbývá jich dopsat 15 z 56.

4) domeček: dostavěla jsem zeď výklenku v domečku, s kamarády jsme nahoru položili překlad (váží cca 86 kg). Dokončila jsem i vyzdění kolem dveří a nachystala na pokračování (zazdění bývalé spíže, navožení dalších cihel). Každý pobyt byl velké dobrodružství, protože v domě bylo jen o stupínek víc než venku. Teď už se dá trošku vytopit aspoň kuchyň (ale zase pouze asi o 5 stupňů víc než je venku), což se stoupajícími teplotami vypadá jako velký pokrok.

5) učení a projekty: na novém webu Dějiny literatury jsem nahodila šablonu a celkový vizuální styl a uspořádala menu a rubriky. Šablonu a některé funkce jsem změnila i tady na Tichém koutku. Celé mi to zabralo pěkných pár dnů. Pokračovala jsem v učení angličtiny (navíc jsem přečetla 2 komiksové knihy) a srbštiny na Memrise.

Začala jsem online kurz o starém Egyptě na Coursera. Mám hotové první 3 týdny z celkových šesti a první 2 hodnocené kvízy z celkových pěti (první na 100 %, druhý na 90 %). Poznámky hned zpracovávám pro články o dějinách literatury.

6) NÁVYKY: začala jsem pracovat s návyky a k tomu mi pomáhá aplikace Habitica. Určitě o ní ještě napíšu víc. Teď k mým novým i starším návykům (protože držet se návyků je způsob, jak něco dlouhodobě změnit):

I) vstávat kolem osmé: zatím jen občas, ale i tak pokrok, vstávám kolem deváté (dřív jsem vstávala po desáté, jelikož jsem často pracovala do dvou v noci). S tím je spojené i to, že se snažím chodit do postele o půlnoci, a to se mi docela pravidelně daří.

II) číst si každý den kousek knihy: stačilo se rozhodnout, dodržovat to problém není, vlastně mě to moc těší

III) cvičit, chodit nebo jiná fyzická aktivita: vzhledem k práci na domečku a občasnému chození přes les na vlak zůstávám aspoň trochu aktivní i v zimě. Navíc jsem zašla na kurz čchi-kung a občas, když nemám nic jiného, se takhle protáhnu. Takže dohromady docela dobré.

IV) uklízet/dělat pořádek ve věcech: na začátku měsíce jsem se do toho dala (vytřídila jsem část knih a celkově si to tu srovnala), ale pak toho nechala… zase se k tomu chci vrátit.

V) zařídit jednu věc + napsat 1 meil: tady mi to jde hůř

VI) každý večer si naplánovat další den podle priorit: když to neudělám, tak další den nevím, do čeho se pustit. Takže se to snažím dělat.

VII) napsat 250/350/500 slov (o tom, proč si dávat postupné cíle, napíšu taky později): jsem zvyklá psát kolem 300 slov, ale musím na to myslet a vyhradit si čas. Dost často splním 250, méně 350 a těch 500 mi zatím jde jen občas.

VIII) angličtina + srbština (každý den na Memrise): angličtinu dělám skoro každý den, srbština mi někdy nevyjde.

IX) soustředěná práce / focus (hlídá rozšíření Habiticy pro Chrome + Pomodoro): zatím jsem nenašla vlastní tempo, ale to je i tím, že nejsem doma a že nejsem moc v pohodě…

v budování mě nezastavil ani sníh a mráz…

Jaký bude únor?

Uzdravovací. Předoperační vyšetření, operace žlučníku a rehabilitace zaberou skoro celý měsíc. Mimo toho bych ráda:

1) korektury: korektury pro časopis Roots

2) co budu číst: Jonathan Strange a mistr Norrell

3) co budu psát: články o bylinkách, článek o Habitice (psaní jako návyk), knihu (Mistr)

4) domeček + hlína: v plánu je jeden krátký pobyt doma a jeden pracovní – tadelakt na sýpce v Sokolnicích

5) učení a projekty: budu pokračovat v učení angličtiny, zálohovat a upravovat fotky, kreslit, chci vložit prvních 5 článků na web Dějiny literatury a chci dokončit online kurz o starém Egyptě na Coursera

6) úklid: chtěla bych si uklidit ve věcech, tento měsíc hlavně v papírech

7) zdraví: čeká mě předoperační vyšetření + operace žlučníku. Dál chci pokračovat v návyku chodit spát o půlnoci a občas si zacvičit čchi-kung (a už se těším, že v březnu začnu chodit, běhat, jezdit na kole a pořádně pracovat…). A taky se těším, že si aspoň týden odpočinu (i když v nemocnici) a dovolím si aspoň těch pár dnů nic nemuset…

lednový výlet na pocukrovaný Kalíšek

 

Líbilo se? Pomohlo? Sdílej!

Chci napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *