Nobelova cena za literaturu 1980: Czesław Miłosz

Nobel PrizeBásník, esejista a překladatel spjatý se životem v jeho milovaném polském (polsko-litevském) státě, zkoušeném nejdřív pod nadvládou nacismu a poté komunistické diktatury. Hledač morálních hodnot, kritik stalinismu, Spravedlivý mezi národy – Czesław Miłosz.

Nobelovu cenu za literaturu od roku 1901 uděluje Švédská akademie „za nejvýznačnější literární dílo v ideálním směru“. Jde o nejprestižnější ocenění pro spisovatele a básníky z celého světa.

1980: Czesław Miłosz

Litevsko-polský básník narozený na území ruského impéria (1911-2004). Mimo toho pobýval v Paříži, kam v roce 1951 emigroval poté, co mu polský komunistický režim na nátlak mnoha osobností vydal zabavený pas. Od 60. do 90. let žil v Berkeley v USA, v roce 1993 se vrátil do Polska.

V poezii zpočátku psal o tušení budoucí a později už skutečné tragédii polského národa za II. světové války (Tři zimy, Záchrana). Vycházel přitom z avantgardy a neoklasicismu.

Od 50. let hledal morální a estetické hodnoty (Traktát poetický) a ještě později se jeho poezie stává více filosofickou a meditativní (Hymnus o perle). V 80. a 90. letech se vrací do krajiny svého dětství (Vzdálenější okolí).

Napsal i dva romány – Údolí Issy a Dobytí moci. Pro americké studenty sepsal Dějiny polské literatury. Překládal z poezie anglické, americké, francouzské a španělské a také starozákonní biblické texty.

Mně osobně nejvíc zaujaly zápisky ze života (Myslivcův rok) a eseje o východoevropských totalitních systémech: Zotročený duch (1953, o stalinismu), Rodná Evropa nebo Země Ulro.

Mimo Nobelovy ceny obdržel také Neustadtovu cenu, polskou literární cenu Nike (za sbírku Pejsek u cesty), Řád bílého orla a byl zapsán jako Spravedlivý mezi národy.

To Read List:

Mapa času, Odeon 1990 (antologie poezie od 30. do 80. let)

To, Paseka 2003 (sbírka poezie z 90. let)

Pejsek u cesty, Mladá fronta 2000 (básnická sbírka využívající mnoha forem)

Myslivcův rok, Host 2011 (zápisky)

Zotročený duch, Torst 1992 (eseje)

 

 

Líbilo se? Pomohlo? Sdílej!

Chci napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *