Nobelova cena za literaturu 1979: Odysseas Elytis

Nobel PrizeVýznamný řecký básník 20. století. Ve svých básních ovlivněných moderními směry (např. symbolismem a surrealismem) posunul možnosti a vývoj řecké poezie. A nejen to – do současné řečtiny přeložil díla tehdejší evropské moderny i básně starých řeckých mistrů (např. Sapfó). Elytis záměrně narušoval tradiční gramatiku a strukturu a sbírky veršů zpravidla doprovázel vlastními fotografickými kolážemi.

Řecký básník, výtvarník a výtvarný kritik (1911-1996). Narodil se na Krétě, mládí prožil v Athénách, ve druhé světové válce bojoval v Albánii. A ne že by se ulíval někde vzadu, ale skutečně bojoval v první linii.

První sbírku básní, které byly ovlivněné francouzským surrealismem a byly psané volným veršem, publikoval v roce 1936 (samostatně vyšla v roce 1939 pod názvem Orientace).

Na konci války napsal protiválečnou poemu Hrdinský žalozpěv o poručíkovi padlém v Albánii a poté se na více než 10 let odmlčel. V roce 1959 vydal báseň To axion esti (Worthy it is/ It is truly meet/ Hodno jest), formálně založenou na starých řeckých a byzanckých zpěvech, ódu na Řecko, která byla i zhudebněná.

Za vlády vojenské junty pobýval u přátel v Paříži. Z francouzštiny překládal básně do řečtiny už od školních let, navíc ho ovlivňoval francouzský surrealismus v jeho spisovatelském i výtvarném díle.

Jako poslední bych chtěla zmínit báseň Maria Nefeli z roku 1978, ve které oslavuje mladou, energickou, moderní městskou ženu. Báseň se nejdřív setkala s odporem, byla příliš netradiční až surrealistická, ale rok po jejím vydání obdržel Elytis jako potvrzení svého mistrovství Nobelovu cenu.

Mimo básní psal Elytis také eseje zaměřené na výtvarné umění a filosofii. Shrnutí těch nejvýznamějších bylo vydáno v roce 1992 jako Carte blanche a 1995 pod názvem Open papers.

Pokud vás Elytis zaujal, mám pro vás dobrou zprávu: v češtině vyšel v roce 2003 výbor z básní Bláznivý granátovník. Obsahuje jak rané surrealistické básně, tak skoro celý Hrdinský žalozpěv i Axion esti.

Líbilo se? Pomohlo? Sdílej!

Chci napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *