Plány a vize na první polovinu roku 2018

Triple-spiral-wheeled-simpleRok 2017 je za námi, a tak tu dnes opět, už posedmé, vystavuju seznam splněných snů – shrnutí mého snažení za poslední měsíce a plánování, kudy se vydám dál.

Co jsem zvládla a co ne? 

Jaké budou moje priority v roce 2018?

Co chystám a v čem a jak se chci zlepšovat?

Inspirovala jsem se knihou Čtyřhodinový pracovní týden (FourHourWorkWeek.com) od Tima Ferrisse a částečně i zásadami Stephena Coveyho, ale samozřejmě jsem si to upravila podle sebe.

Najdete tu různé položky ve třech kategoriích – věci, které bych chtěla mít, věci, které chci udělat “od stolu” (neboli pracovních, většinou počítačových a psacích projektů), a věci, které chci udělat fyzicky, které si chci užít a prožít.

   přečtěte si o tom, jak sestavovat plány tak, aby se splnily 

Nejdřív bilancování

Před rokem jsem si dávala jako hlavní předsevzetí “zobyvatelnit domeček a zúrodnit pole”. Z toho jsem taky nejvíc zklamaná: během roku jsem naopak bourala, protože jsem postupně přicházela na to, že ta rekonstrukce bude poněkud náročnější, takže to tam teď vypadá ještě o dost hůř než před tím rokem. A bojím se, že ani za další rok to nebude o moc lepší (bude další bourání a stavění).

Na poli jsme zvládli zakořenit rybíze, dřínek a topinambury a zrýt 3 maličké záhonky. Kvůli suchu tam ale stejně skoro nic nevyrostlo. Takže ani z toho nemám moc velkou radost.

Co se mi podařilo? Mám konečně aspoň nějaké svoje nářadí (stavební míchadlo a úhlovou brusku). Nabrala jsem spoustu nových zkušeností (naučila jsem se pracovat s betonem i zdít klasické cihly klasickou maltou). Postavila jsem nový komín a vybetonovala dva základy na dvě nové příčky.

Pořídila jsem si nový notebook a taky nový mobil, jsem teď díky tomu mnohem flexibilnější, aplikace v mobilu mi navíc pomáhají se spoustou věcí. Díky kurzu Drawing Nature, Science and Culture jsem začala zase malovat. Každý měsíc píšu články do časopisu Roots, tato spolupráce je moc fajn, nakonec jsem dostala i povolení udělat aspoň občas rozhovor a hned jsem si to i vyzkoušela (vyjde v lednovém čísle).

Sebrala jsem odvahu a začala víc věřit sama sobě. A teď opouštím brněnský podnájem i svůj úvazek v Rovnosti, abych se mohla postavit na vlastní nohy a pracovat na vlastních projektech.

Co jsem chtěla ve druhé polovině minulého roku:

1) MÍT:

  nové dveře + zárubně (místnost číslo 1)

  dřevo – hromadu (tvrdého) dřeva na topení

  nový komín + litinová dvířka + nové kouřovody

  nové dveře (kůlna)

  plynová kamna (wafky) úhlovou brusku

Tohle mi šlo letos nejlíp. Mám všechno, dveře sice ještě ne, ale už jsou vybrané. Hned na konci zimy je objednám.

2) BÝT/ udělat neboli (online) práce, (webové) projekty:

  zazálohovat všechny fotky na Flickr, všechny texty na dropbox/ google a zbytek kam to půjde

  úspěšně absolvovat kurz Drawing Nature, Science and Culture na Newcastle University (EdX)

  další kurz (HTML/CSS) – Front-end Foundations, Front-end Formations, CSS Cross-country, vše na Codeschool

  napsat knihu (román) – minimálně dalších 30 stran

+ průběžně:

  Tichý koutek – 18 článků, 35 000 návštěv

– článků bylo 12 (držím si minimum 2 články měsíčně, díky čemuž mě přijali do PlaCla), návštěv 25 845, což je o dost míň, než jsem doufala, ale celkově za rok to bylo o 10 500 víc než v roce 2016 (56 576/ 46 058), takže paráda.

  Jiný proud – min. 6 článků (na víc nebude kvůli psaní do časopisů čas)

– pouze 2, ale dalších 11 článků o bylinkách a 5 o přírodním stavitelství do časopisu Roots

  pokračovat v angličtině a srbštině (každý den)

Kurzy mě bavily, angličtinu jsem zlepšovala pomocí Memrise a Duolinga, kde už mám celý kurz hotový. Srbštinu jsem dočasně vynechala. Nedařilo se mi psát na blogy tak, jak jsem chtěla, ale zase jsem psala do časopisu. Opět jsem přestala pracovat na knize, i když chuť mám, jenže práce byla přednější.

3) ZAŽÍT/ udělat (rukama)

  v domečku: nový komín + výklenek

 nová obvodová zeď  nová podlaha v předsíni (kamenná) vybetonovat základ příčky v kůlně

  v domečku: nová příčka (spací koutek)

  pokácet smrk, který stojí na dvorku

  vyrobit poličku do kuchyně  (na bylinky)

  vyrobit jemné síto se čtvercovým dřevěným rámem (na písek)

Tak tady zklamání. Samozřejmě bych se mohla vymlouvat na dva docela velké (a hlavně vleklé) úrazy (kvůli tomu druhému jsem navíc na půl roku přestala chodit na jakékoliv procházky), ale jsem ráda, že aspoň ten komín stojí, mám dva základy, na kterých jsem se naučila pracovat s betonem, a mám chuť se do toho příští rok pořádně pustit.

Nové plány na první polovinu roku 2018

Tématem číslo jedna pro mě bude generální oprava domečku, ke které jsem se odhodlala. Jenomže ještě musím promyslet, co přesně udělám. Nejraději bych se pustila do střechy, nebo aspoň udělala novou kuchyň (což znamená – nová zeď, nová okna, nové dveře, nový strop, nová střecha a nová podlaha). Za měsíc budu chytřejší.

Ale samozřejmě nechci a nemůžu ztvrdnout pouze u zedničení, to už jsem pochopila během minulého roku. Chci dál editovat, mnohem víc psát a pracovat na vlastních projektech – první z nich bude dokončení rozepsaného románu.

A protože si po tom loňském roce plném zhmožděných noh a žlučníkových kolik fakt vážím toho, když jsem zdravá, taky protože se mi loni hodně osvědčilo nabírání kondice od předjaří a protože budu mít konečně blízko do divočiny, chci hodně chodit, běhat (ráda bych zkusila i menší závod), jezdit na kole a u toho fotit a psát.

1) MÍT:

Skoro všechno bude směřovat do domečku. Jinak jen nový spacák, abych nemusela na stavbách pořád žebrat o deku navíc.

  nové dveře + zárubně (místnost číslo 1)

  nové dveře (kůlna)

 katr

  stavební kolečko

  spacák

 ruční pilka (ocaska) a další maličkosti

2) BÝT/ udělat neboli (online) práce, (webové) projekty:

Jeden vlastní projekt, který už je rozdělaný (napsat knihu – to teď považuju za prioritu), jeden problém, který mě brzdí (záloha fotek) a pokračování všeho, čemu se dlouhodobě průběžně věnuju (blogy, učení jazyků, marketingu a programování a dějiny literatury). A taky si chci zkusit online marketing v praxi (smysluplný affil).

Mám tam hodně online kurzů, to proto, že budu chtít vyplnit večery, které budu mít po dlouhé době volné (vypadá to asi na hodně práce, ale ve skutečnosti je každý kurz na pár minut denně).

  napsat/dopsat knihu (román)

  zazálohovat všechny fotky na Flickr

  udělat si profil na fotobance/prodejní aplikaci a zkusit prodávat fotky

  programování: naučit se základy Javascriptu (kurz)

  pokračovat v HTML a CSS (kurz HTML Fundamentals na SoloLearn)

  marketing: absolvovat kurz Digitální garáž

  Tichý koutek: pokračovat v psaní min. 2 článků měsíčně, nobelistech a dějinách literatury. Přidat víc recenzí užitečných aplikací a vybavení.

  Jiný proud: napsat min. 1 článek za měsíc, hlavně reportáže, návody a nově i rozhovory

  angličtina: celý kurz Nepustil na Memrise; kompletní kurz angličtiny na Duolingu (vše zlaté)

  srbština: celý kurz Basic Serbian na Memrise

  literatura: absolvovat kurz Medieval Icelandic Sagas na EdX

  zkusit štěstí v několika soutěžích (foto/ kreslení/ psaní) a aspoň v jedné se umístit vpředu

  zlepšit monetizaci blogu (přes affil + donate – min. 1000 Kč/6 měsíců)

3) ZAŽÍT/ udělat (rukama a nohama)

Ve fyzické sféře bude pro letošek hlavní stavba nové kuchyně (ale ta proběhne až ve druhé polovině roku, proto to teď budou spíš přípravné práce a další navazující věci) + vybudování spacího koutku (hlavní program pro první polovinu roku). Navíc se chci naučit nové techniky úpravy hliněných omítek + základy práce se dřevem a chodit + běhat po chřibské divočině.

Mimo toho moc chci jednu změnu životního stylu/nový návyk: začít chodit spát dřív a vstávat ráno, ne až dopoledne. K tomu mi výrazně pomůže to, že odcházím z korektorny, kvůli čemuž jsem musela vstávat tak, abych vydržela pracovat až do 23 hodin, pak jela domů a tam třeba ještě něco řešila. Jenže mi to vyhovovalo čím dál míň, i přesto, že jsem odmala noční sova. Teď chci vstávat se sluníčkem a usínat se slepicema, aspoň občas. Konkrétně: chci se naučit vstávat v 8 hodin (ano, skřivan ze mě nebude nikdy, ale lepší než spát do 11…).

  v domečku: vybudovat spací koutek – jedna tenká, lomená příčka prosvětlená vloženými skleněnými lahvemi, jedna silnější (ale jen krátká) nosná příčka, kus stropu, podlaha a rovnou i postel, která bude zabudovaná do zdi. Futra a dveře. Spací koutek oddělí používanou (a vytápěnou) část domu od zbytku, proto je jeho vybudování tak důležité. (duben/květen)

  v domečku: nová příčka mezi kuchyní a obyvákem (pod pozednicí) (červen)

  v domečku: připravit projekt + sehnat materiál + vybetonovat základ pro novou zeď kuchyně (červenec)

  v domečku: vyřešit oplechování komína

  v domečku: shodit strop nad spíží

  v domečku: oklepat omítky všude, kde je to potřeba

  v domečku: vyklidit staré cihly (hlavně z komína) – kontejner na suť

  v domečku: vyrobit dvířka na půdu

  workshop hliněných omítek Picas + reportáž

  vyrobit jemné síto se čtvercovým dřevěným rámem (na písek)

  vyrobit novou branku (z prken, na zamykací petlici)

  opět začít chodit/běhat/jezdit na kole (4 měsíce = 16 týdnů = min. 48 hodin pohybu = min. 250 km pěšky NEBO 500 km na kole). Výsledky si ukládat na Běhej.com nebo aspoň na Endomondo.

  zkusit jeden menší závod – zatím se mi nejvíc zamlouvá Bílovický běh (7.4.), Memoriál Jaroslava Chromého (19.5.) nebo Vísecká desítka (1.9.) – všechny jsou krátké, komorní + levné a hlavně v terénu.

 vidět kvetoucí mandloně v mandloňovém sadu v Hustopečích (24. 3.)

  na přelomu května a června se vypravit na Moravanské lúky – v té době by tam měl kvést orlíček obecný, prstnatec májový, kosatec trávolistý, kosatec sibiřský a vstavač obecný. Najít a vyfotit si je.

Starší plány a bilancování:

Rok 2010: co mi dal a vzal

Rok 2013: pohádky, korektury a recenze

Rok 2013: nové zkušenosti

Rok 2015/I

Rok 2015/II

Rok 2015/III

Plány na rok 2016/I

Plány na rok 2016/II

Plány na rok 2017/I

Plány na rok 2017/II

Líbilo se? Pomohlo? Sdílej!

Chci napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *