Přečtené knihy za rok 2013 a mých top 8

Netvrdila jsem náhodou, že bilancuju na konci každého měsíce a stejně tak si dělám plány vždycky jen na měsíc? Asi ano. Určitě ano. Ale přece jen bych některé věci ráda zhodnotila z větší dálky, z perspektivy celého roku. Protože i tento rok byl skvělý a do jisté míry přelomový, protože jsem začala s tímto a ještě jedním blogem, uspořádala jsem hned několik přednášek přes Naučmese.cz, vyšly mi první recenze na literárním portálu Vašeliteratura.cz, naučila jsem se pracovat s hliněnýma omítkama a taky se svým časem, byla jsem na několika přednáškách a školeních, absolvovala jsem e-learning na téma Fantastika v české literatuře, poznala jsem se s novýma lidma a hlavně: hodně jsem si ujasnila, co chci dělat a kam chci směřovat.

Knihy

Nejdřív a nejvíc chci samozřejmě psát o knihách. Sice čtu fakt ráda, ale v posledních třech letech je pro mě prioritou zabezpečit si dostatečný (nejen finanční) příjem, dál se vzdělávat a věnovat se lidem okolo sebe. Takže často spojuju četbu s osobním rozvojem a vzděláváním. Podle toho vypadá i můj seznam přečtených knih za rok 2013:

1) Steve Krug: Web design – nenuťte uživatele přemýšlet! 

2) Christopher Paolini: Inheritance

3) S. R. Covey + R. Merrill: Krok za krokem, to nejdůležitější především

4) Václav Cílek: Prohlédni si tu zemi

5) Zdeněk Vilikus a kol: Výživa sportovců a sportovní výkon

6) Anna Strunecká: Doba jedová 1 a 2

7) Jay Conrad Levinson: 50 zlatých pravidel ofenzívního marketingu

8) Robert Holdstock: Fantom

9) Kathrin Passig: Odložím to na zítra jak si zorganizovat život bez zbytečného organizování

10) Brian P. Hogan: HTML5 a CSS3 – Výukový kurz webového vývojáře

11) Pavel Valíček: Rostliny pro zdravý život

12) Robert Holdstock: Dávné ozvěny

13) Zdeněk Křížek: Jak psát reklamní text

14) Poselství píšťaly (sborník, HSF klub)

15) Jaroslav Fořt: Bio a dítě

16) Luděk Jahodář: Léčivé rostliny v současné medicíně (co Mattiolli nevěděl)

17) Tereza Temnářka Matoušková: Hladová přání

18) Ivan Dylevský: Lymfa a míza

19) Markéta Kastnerová: Poradce pro výživu

20) Václav Rathouský: Učebnice zelených potravin

21) Jiří Waldhauser: Keltské Čechy

22) Catherine Kaputa: Staňte se značkou

23) Neil Gaiman: Sandman – Preludes and nocturnes

24) DL Byron: Blogy – publikuj a prosperuj

25) Leonard Medek a Františka Vrbenská: Stín modrého býka

26) Jan Bouzek: Vznik Evropy

27) Zygmunt Bauman: Tekutá láska

28) Rodomil Kostka: Akutní pankreatitida – komplexní přístup

29) George R. R. Martin & Lisa Tuttle: Křídla snů

Tak jsem se už bála, že čtu málo, ale nakonec toho zase tak málo není. V seznamu ještě chybí knihy, které jsem jen rozečetla nebo prolistovala, ale nepřečetla jsem je celé, a taky některé e-booky, protože počítač je můj pracovní nástroj, takže si jejich čtení vůbec neužívám, potřebuju to mít v ruce, a nakonec stejně vždycky zapomenu, kde jsem právě skončila a co jsem to vůbec četla a nikdy nic nedočtu. A chybí mi tu i všechny pohádkové knížky, které čteme prckovi večer před spaním a některé jsou vážně skvělé. O nich ještě napíšu zvlášť.

A moje zhodnocení? Ty, ke kterým bych se v budoucnu chtěla ještě někdy vrátit, ty které za to skutečně stály, jsou vyznačené tučně. Ne že by ty ostatní byly špatné – ty špatné jsem rovnou odložila, protože na špatné knihy nemám čas. Jen nebyly úplně podle mého gusta nebo nemám důvod se k nim znovu vracet, protože jednou to stačilo.

Moje top knihy za tento rok:

S. R. Covey + R. Merrill: Krok za krokem, to nejdůležitější především

– tato kniha mi pomohla, abych si dokázala rozdělit čas mezi všechny svoje povinnosti a zájmy, mezi lidi se kterými chci být, sebe-rozvoj a vzdělávání i relaxaci.

Václav Cílek: Prohlédni si tu zemi

– dokonalé spojení krásné literatury, filosofických úvah a vědy. Úvahy o krajině, o společnosti, o dnešním světě. A o sněhové vločce.

Robert Holdstock: Fantom + Dávné ozvěny

– Holdstock je můj oblíbený autor, ať napíše cokoliv. Jeho Les mytág mě hluboce zasáhl. U Fantoma jsem doslova nadskakovala na židli, jak jsem se vždycky lekla. Autorova schopnost vykreslovat živé obrazy, pocity i vůně a napínat (nebo i děsit) mě doslova fascinuje.

Catherine Kaputa: Staňte se značkou

– při čtení jsem si dělala jednu poznámku za druhou. Praktické rady podané čtivou formou. Nadchlo mě to, abych na sobě dál pracovala.

Neil Gaiman: Sandman – Preludes and nocturnes

– první seznámení se Sandmanem (a vlastně celým žánrem komixu) dopadlo skvěle. Je to sympaťák. Místy jsem se smála, místy děsila. Už plánuju další díly a další komixy. Navíc je to v angličtině a já tomu rozumím, takže mám dvojnásobně dobrý pocit.

 Jan Bouzek: Vznik Evropy

– ještě jedna skvělá odborná kniha, tentokrát o pravěku a starověku Evropy. Autor nevynechává ani méně známé národy. Místo údajů, které se stále opakují v učebnicích – kdo s kým kdy bojoval – přibližuje dávné myšlení, umění a životní styl. Poklad.

Leonard Medek a Františka Vrbenská: Stín modrého býka

– a úplně nakonec, protože jsem ji vlastně ještě nedočetla, i když jsem hodně napnutá – moje seznámení s klasikem české fantazy Leonardem Medkem. Děj mě dokonale vtáhnul, autor nikoho nešetří (hlavní hrdina není žádný nezranitelný Rambo), a navíc se poměrně věrně drží historických i geografických reálií. Jako bych tam putovala s nimi…

Image copyright: Like-A-Kitty by Devintart

Líbilo se? Pomohlo? Sdílej!

Co na to říkají ostatní?

Připoj se k diskusi

5 replies to “Přečtené knihy za rok 2013 a mých top 8”

  1. Dragita says:

    Tak z tvé topky neznám ani jednu knihu 🙂 Možná proto, že jsem na jiné knihy, ale nevylučuji, že někdy nezabruslím i do neznámých vod. Znám jedině Gaimana, i když Sandmana ne, ale jeho Nikdykde bylo fantastické 🙂

  2. Bastera says:

    A kam tedy směřuješ? 🙂 Jinak zajímavé knihy, především tu o time managementu bych si také potřebovala přečíst 🙂

    1. Lenny says:Author

      Když to řeknu hodně stručně, tak k tomu, abych se stačila věnovat fyzické práci, kde něco konkrétního vzniká, sezení u knížek a počítače, což uspokojuje můj mentální potenciál a dává mi možnosti si odpočinout od práce, pomáhání ostatním/společnosti (momentálně práce na projektu Tanec a handicap) a předávání vědomostí a znalostí formou přednášek (brzo snad pod hlavičkou vlastní neziskovky) a blogových článků. Já vím, vypadá to, že je toho hodně, ale ono se to vzájemně krásně doplňuje 🙂

  3. Owlie says:

    Některé knihy z tvých Top připisuji na svůj letošní seznam 🙂

    1. Lenny says:Author

      Pokud jsem ti pomohla zorientovat se v záplavě knih, tak je mise splněna 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *