Kračun 2013

 

Kračun, svátek starých Slovanů, mých předků. Nejkratší den v roce, zimní slunovrat, noc, ve které se zrodil syn boha slunce Dažbog. Dny Koledy, ve kterých mladí lidé chodili po domech se symbolem těchto svátků – otáčejícími se loukotěmi, ohněm nebo obilnými zrny, ze kterých na jaře opět vyklíčí nový život. Den, kdy lidé prosí o ochranu svoje předky a dávají si dárky. Dny karnevalu, kdy svět upadá do prvotního chaosu a opět z něho díky síle slunce povstává. Ide, Kračun ide…

A jaký byl ten můj letošní Kračun neboli Vánoce?

Letošní Vánoce byl u nás hlavně o pohodě, dobrém jídle a dárečcích. A pohádkách. Ze zvyků zůstal jenom stromeček, skořápky ořechů a ryba. Ani ty šupinky nebyly, protože jsme měli lososa, dokonce ani na cukroví nezbyla energie. Naštěstí jsme nějaké dostali, tak jsme nezůstali bez mlsání.

V předvečer Štědrého dne jsme koukali na Anděla páně a pak do noci balili tu spoustu dárků, byli jsme tu 4 a jeden z nás je sedmiletý prcek, tak hlavně aby ten si to obdarovávání a rozbalování užil. Dopoledne jsme stavěli stromek a já se u toho jako pokaždý hrozně vztekala jak mi to nešlo, nakonec jsem po půlhodinovém zápolení vyřezala z borové kůry krásný klín a stromek stojí. Moje nejšikovnější spolubydlící se mezitím postarala o celý štědrovečerní menu – rajskou indickou polívku, lososa v pomerančové marinádě, 2 druhy bramborovýho salátu a salát z červené řepy. Pochutnali jsme si.

Zapalovali jsme svíčky a prskavky, oheň je nejen symbol, ale reálně prozařuje tyto temné dny a noci. A pak už prcek rozdával dárečky, bylo jich opravdu hodně, i když některé byly drobnosti nebo praktické věci jako ponožky nebo tvrdé sýry, ale tak… Letos jsem rozdala 2 blogy vytvořené na objednávku a bio-krémy, jinak toho moc nebylo. Prcek dostal skvělou logickou hru Vlci a ovce, ta je pro 2-4 hráče, a pak ještě jednu pro jednoho hráče, Tajemný chrám a plyšáky a věci na kreslení. Já jsem mu dala knížku Dračí meč – Magická bouře od Thomase Breziny, je to taková fantazy detektivka s šifrovacím klíčem, to ho teď hodně baví.

No a já dostala… už jsme psala o těch ponožkách, čepici a sýrech? 😀 Jen abyste si nemysleli, ty ponožky byly bavlna s lycrou, čepice je profi ruční výroba a ty sýry, úplný luxus z Gran Moravia – Verena, Gorgonzola dolce Brazzale, Provolone Pancettina dolce a Ricotta. Taky jsem dostala knihu – Čtyři dohody od Miguela Ruise, pracovní sešit. A to ještě dostanu jednu várku dárků, až za pár dnů navštívím rodiče.

Po dárkách jsme se podívali na novou českou pohádku Duch nad zlato, ale tentokrát jsme byli zklamaní, sice to roztomilý pan Preiss trochu zachraňoval, ale štval nás pasivní hlavní hrdina, který nebyl schopný ani praštit zlouna po hlavě, nechal se odvést na šibenici a všechno musela zařizovat princezna. Loňská pohádka Dvanáct měsíčků se nám líbila mnohem víc.

Chuť jsem si spravila dnes při sledování naprosto úžasného filmu Atlas mraků. Už vím, jakou další knihu si zapíšu do svého To Read Listu…

Krásné slunovratové svátky všem!

Image copyright: http://www.hara.wbl.sk/SLOVANSTVO.html

Líbilo se? Pomohlo? Sdílej!

Chci napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *