Na čem pracuju: leden 2022

Po delší odmlce se vracím k rubrice Na čem pracuju – i když v lednu jsem se hlavně snažila přežít další zimu v mém studeném domečku. Skoro půlku měsíce jsem nštěstí strávila u přátel, kterým děkuji za pohostinnost a teplou sprchu…

Sedmdesátý druhý díl rubriky, inspirované knihou Ukaž co děláš od Austina Kleona. Původně každý týden, teď už jen jednou za měsíc (i víc) píšu o tom, na čem jsem posledních 30 dnů pracovala, co se mi podařilo a co ne, a jaké mám plány na další období.

Co jsem dělala v lednu?

Úplně na konci prosince jsem vybetonovala kus podlahy pod kamna. V lednu jsem tedy nejdřív uklízela po této velké akci. A pak jsem se zastavila, zamyslela a udělala plány. A začala s velkým úklidem kůlny, půdy a celého domečku.

1) korektury atd: korektury pouze pro stálého klienta (články o léčebném konopí)

2) co jsem poslouchala: S. King – Temná věž – Vlci z Cally; Marguerite Durasová – Milenec; John Flanagan – Hraničářův učeň – Hořící most; různé podcasty a videa o (toxických) vztazích a manipulaci (Lenka Černá, Z nejhoršího vevnitř, Jako fénix atd.)

Co jsem viděla: horory Suspiria 2018 (3,5/5) a 1977 (3/5), The Empty Man (4/5), Prokletý ostrov (4,5/5), Dont Look Up (5/5) a začala jsem znovu sledovat seriál Černobyl (4,5/5)

3) co jsem psala: článek o Kazachstánu

4) domeček:

Ve dnech, kdy to bylo možné, jsem začala pracovat na nové střeše dřevníku. Usadila jsem další kus pozednice a 3 trámy a z půdy donesla první prkna. Prkna totiž na půdě začínaly chytat černou plíseň a bylo nutné je probrat a něco s nimi udělat.

Ve světnici jsem kvůli zimě nedělala. Jediný pokrok tak bylo, že mi dobří lidé přivezli dlaždice, které dám pod kamna.

Vrhla jsem se na úklid zahrady (teprve na začátku ledna jsem sklidila kůly od rajčat), kůlen a půdy. V kůlni jsem zlikvidovala stará dřevěná okna, kolem domu rozmoklé kusy překližek. Z půdy jsem vynesla spoustu kbelíků prachu smíchaného se senem. Koncem měsíce jsem na dvorku vyřezala několik náletových stromků a ostříhala rakytník.

5) byrokracie: nové přiznání daně z nemovitostí (minulý rok nám to tu přeměřili)

6) social life: kamarádky-důchodkyně V + H mě v polovině ledna vytáhly na krátkou procházku k rybníku. Měly jsme v plánu takhle chodit každý víkend. Za dalších 5 dní byla jedna z těchto kamarádek mrtvá :/// Zní to úplně neuvěřitelně a dodnes tomu vlastně úplně nevěřím…

Jinak jsem měla bohatý sociální život – byla jsem na delší návštěvě u I., B. a na konci měsíce u rodičů.

7) zdraví a návyky: na konci měsíce jsem byla v Brně u dermatoložky, řešila jsem hned 3 věci. První byla vyřešena chirurgicky na místě, druhá se bude léčit delší dobu, třetí se v této chvíli řešit nemusí, což jsem si dost oddechla. Takže další pokrok po několika letech sebe-zanedbávání.

Uvařila jsem si výbornou cibulovou polévku a nebo pečenou dýni s topinamburou. Ještě víc jsem zredukovala maso v jídelníčku a přešla (aspoň doma) na tofu, rostlinné pomazánky a podobné dobroty. Jediná výjimka bylo dojedení zásoby pečeného vepřového od maminky, ze kterého jsem si udělala vepřo-knedlo-zelo.

Leden jsem se snažila hlavně přežít ve zdraví. Chodit skoro každý den na chvíli ven, aspoň uklízet bordel na dvorku nebo štípat dřevo. Dařilo se mi nechodit nějak extrémně pozdě spát, ale vstávání mi ještě moc nešlo. Ráno jsem pokračovala v nastavené rutině (uvařit čaj do hrnku a do termosky + zalít vločky s ořechy a čerstvým ovocem).

Co mám splněno z dlouhodobého plánu:

 • návštěva dermatologie
 • položení pozednice a trámů na dřevník

Co plánuju v únoru?

1) korektury: korektury článků o konopí + o dřevěných hračkách

2) co budu číst/poslouchat: Temnou věž od Kinga

3) co budu psát: chtěla bych se vrátit k pátrání v archivech po mých dávných příbuzných. A ráda bych se vrátila k úpravám textu své budoucí knihy s pracovním názvem Mistr.

4) domeček a hlína: chci pokračovat v práci na střeše dřevníku (závisí na počasí) a v úklidu domu, kůlen (rozbití velké skříně) a půdy (vynášení starého sena a hlíny), chci udělat dlažbu pod kamna a zrenovovat starou truhlu.

Pracovně mě čeká jeden tadelakt a hliněné finální omítky.

Doufám, že si najdu čas i na zahrádku (ostříhání josty, úklid, vysetí prvních semínek).

5) byrokracie a nákupy: daňové přiznání, převod předzahrádky od města, záchrana dat ze starého notebooku. Nákup motorové pily a reklamace mobilu.

Líbilo se? Pomohlo? Sdílej!

Co na to říkají ostatní?

Připoj se k diskusi

4 replies to “Na čem pracuju: leden 2022”

 1. To s tou tvou kamarádkou je mi líto. Přeju upřímnou soustrast.

  1. Lenny Kavalirova says:Author

   děkuji

 2. Ahoj, na toto místo jsi mě nasměrovala z Wattp. ☺♥☺ adu, proto si dovoluji tykat, jak je to zvykem tam. Pokud by to vadilo, ozvi se, prosím. Obdivuji tvoje úsilí a všestrannost tvých činností. Fandím ti a být o trochu mladší, byl by tvůj způsob života pro mne tou správnou výzvou a splněním mých přáním. Jenom škoda, že jsem neměla čas se zastavit dříve. Proto tě obdivuji, ty to děláš správně, jdeš si za svými sny hned, neodkládáš Držím pěsti, aby se ti dařilo. ☺♥☺
  A co kamna? Už se ti v nich podařilo něco upéct, nebo ještě vzdorují? Hodně štěstí. ☺♥☺

  1. Lenny Kavalirova says:Author

   Ahoj a díky za povzbuzení. Projekt s novými kamny momentálně stojí, potřebuju nejdřív dokončit beton a položit dlažbu, ale ještě nedávno hrozilo promrznutí místnosti. A stejně by mi to vůbec nepomohlo, ve světnici stále není strop. Takže kamna jenom stojí a topím stále ve starých v přístavku. Místo toho jsem se teď soustředila na budování nové střechy na dřevníku a vyklízení půdy, což obojí potřebuju, abych mohla pokračovat s tím stropem. No a mimo toho od začátku února zase hodně pracuju u jiných, takže… kovářova kobyla, no.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *