Na čem pracuju: listopad 2015

ukaž co dělášO Samhainu staré věci končí a nové začínají. Dokončená editace knihy Vlastní cestou a hned dvě výběrka na další spolupráce. Konečně Elon Musk, kvůli kterému jsem přejela v noci zastávku, vystoupila někde v lese a šla skoro 2 kiláky pěšky zpátky. A taky (hurá!) hliněné omítky. A hudba Gorana Bregoviče. Můj listopad byl příjemný a pestrý.

Devatenáctý díl rubriky, inspirované knihou Ukaž co děláš od Austina Kleona. Dřív každý týden, teď už jen jednou za měsíc píšu o tom, na čem jsem posledních 30 dnů pracovala, co se mi podařilo a co ne, a jaké mám plány na další období.

Co jsem dělala v listopadu:

1) korektury pro Rovnost jako obvykle. Prioritou bylo dokončit editování a odevzdat k tisku (nebo možná ještě k jednomu finálnímu čtení) knihu Jána Košturiaka Vlastní cestou, což se mi nakonec podařilo přesně 30. listopadu. Hurá!

2) co jsem četla: začátek měsíce patřil knize Srub od Davida Vanna. Trošku depresivní čtení o konci manželství, špatně postaveném domě a nesplněných snech, přesto výjimečný zážitek! A hned další kniha mě taky nadchla, i když úplně jinak – životopis Elona Muska z nakladatelství Jan Melvil mi ukázal člověka, který jde za svými sny s úplně extrémní vytrvalostí a výdrží.

Jaké filmy jsem viděla: Gympl a Vejška, Láska na kari, Marťan, Zpátky do ringu, Mrtvá nevěsta Tima Burtona, Barbar a Hudba pro svatby a pohřby. Seznam je i za říjen, většinou stíhám jeden film týdně (jinak sleduju spíš streamy). Všechny se mi svým způsobem líbily a stály za to.

3) psaní: moc jsem toho nestihla, ale podařilo se sepsat dva celkem zásadní články: úvod k dlouho promýšlenému novému seriálu Na cestě a na Jiný proud rozcestníkový článek o stavitelích hliněných domů. Jinak jen jedny nobelisty a recenzi na knihu Město & město, kterou jsem našla v rozepsaných článcích.

4) weby: pokusila jsem se sehnat plugin na souhlas s cookies, ale nejsem s tím moc spokojená.

Návštěvnost v listopadu: Tichý koutek – 1252 UN/ 2390 návštěv, Jiný proud – 773 UN/ 1051 návštěv. Díky za to!

5) uspořádat věci, hejbat se, jít na akce – z toho nakonec nic nebylo (teda až na příjemné setkání se širokou rodinou na pohřební hostině). Ale (konečně!) jsem mohla opět strávit den patláním hliněných omítek. Když mi kamarád zavolal, jestli nechci přijít, nadskakovala jsem radostí. Hurá na druhou!

6) v rámci dokončování práce na editaci knihy jsem se už začala pomalu rozhlížet po další spolupráci. A zrovna jsem pár pěkných možností objevila – ale o tom víc až příště.

7) opřela jsem se do angličtiny. Jsem samouk a moje znalosti jsou “akademické” – umím číst odborné texty, ale neumím mluvit a neznám věci z běžné konverzace. Objevila jsem aplikaci Duolingo a byla jsem nadšená. Hned druhý den s Duolingem začal i prcek, což mi dost ulehčilo jeho učení, a taky spolubydlící a kamarád, takže se mám i s kým srovnávat. Zatím pokračuju tempem 2-3 lekce za den a jsem na úrovni 7/25. Znáte? Měli byste!

8) poslouchám Gorana Bregoviče a nějak nemůžu přestat… Jako – balkánská a romská hudba mě vždycky braly. Ale nejde jen o úžasnou hudbu. Fascinuje mě, co dokázal (a co – jako rodák ze Sarajeva – zvládl), jak v hudbě i sám v sobě spojuje nespojitelné, že má pořád nové nápady, srší pozitivní energií a jak je elegantní a charismatickej a krásnej (na tomto “traileru” k novému albu je mu přitom 62 let !!!). Jo a navíc mi to brnká na moje srbské prakořeny, mám chuť se začít učit srbštinu (a opakovat romštinu). Tož tak.

Jaký bude prosinec?

Je načase uzavřít letošní projekty a pustit se do nových. A taky je načase podívat se, co všechno jsem chtěla mít hotové do konce roku, a zkusit ještě něco udělat. Takže – co to bude?

1) korektury – po dlouhé době jen v Rovnosti (pokud se neozve někdo další).

2) co budu číst: až dočtu Elona Muska, začnu asi s knihou od Garyho Snydera a pak se těším na Corpus Christi od Terrence McNallyho. Jinak mám chuť na nějakou fantasy-divočinu, tak uvidím.

3) psaní: chci se zase rozepsat. V nejbližší době to bude recenze na Elona Muska. Na tomto blogu mi chybí mini-recenze filmů podle knih a další nobelisti, na Jiný proud chci dopsat články z letních akcí a posbírat novou inspiraci v terénu. Taky mám v hlavě nějaké úvahy pro rubriku “Na cestě”.

4) vyúčtovat letošní pracovní aktivity a začít něco nového. Čeká mě výběrko, tak držte palce. Příště napíšu víc.

5) weby: konečně přidat rozklikávací tabulku recenzí. A možná se pustím do vytvoření webu pro jednu neziskovku.

6) jelikož jsem to v listopadu nestihla, tak teď přes svátky chci konečně protřídit a uspořádat svoje věci. Aspoň něco.

7) mimo toho, že se chci některých věcí zbavit, potřebuju pár věcí i nakoupit – boty, solární nabíječku a možná akuvrtačku. A nový harddisk. A diktafon. Naštěstí budou ty Vánoce, žejo…

8) pokračovat ve svých dvou lekcích denně na Duolingo

9) konečně se cítím zdravě a tak relaxuju patláním v hlíně – hned 3 moji přátelé staví, takže o pozvání na příjemný stavební víkend není nouze. Mimo toho mě čeká návštěva VIDA centra a snad se dostanu i do muzea – Žít pivo, Budoucnost tradice… No a pak Vánoce a Silvestr.

10) uzavřít resty a vykročit do nového roku s čistým štítem

Vzpomínka na svatého Martina 2010

Co byste do konce roku chtěli stihnout vy?

Líbilo se? Pomohlo? Sdílej!

Chci napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *