Na čem pracuju: září 2017

ukaž co dělášV září jsem se dostala do podobného laufu jako v květnu, tentokrát kvůli novému komínu. Nevěřila bych, kolik bude kolem toho rozhodování, zařizování a příprav. Samotná práce už je jen taková třešinka na dortu… No a mimo toho: práce na sci-fi knize, kalvados a dřínková marmeláda. Mabon, svátky sklizně.

Devětatřicátý díl rubriky, inspirované knihou Ukaž co děláš od Austina Kleona. Dřív každý týden, teď už jen jednou za měsíc píšu o tom, na čem jsem posledních 30 dnů pracovala, co se mi podařilo a co ne, a jaké mám plány na další období.

Co jsem dělala v září?

1) korektury/ editace: Rovnost a korektura sci-fi knihy

2) psaní: dva články o bylinkách (čekanka a tulsi/ bazalka posvátná) + další článek o hliněných stavbách pro časopis Roots.

3) co jsem četla: druhý díl Temné věže od Stephena Kinga, Farmu zvířat a 1984 (zatím první část) od Orwella, komiks Superman – Země jedna a Zloději zelených koní od Hájíčka. Bavily mě všechny.

Co jsem viděla: Děti noci (ztráta času), Jak ulovit miliardáře (Vorel).

4) domeček: zadělala jsem aspoň jednu mezeru ve zdi a pak jsem začala se zatím největším projektem: s bouráním starého a výstavbou nového komína. Za září jsem stihla pouze zbourat (nebo spíš vysekat) starý, vykopat díru a nalít tam základ na nový a koupit ten nový a odnosit si jeho části poblíž místa, kde bude stát. Jde to opět pomaleji, než jsem doufala, řeším třeba to, že chci jiná dvířka, než tam pasují. Ale je to na dobré cestě.

Pořídila jsem si majzlík, olovnici, nasadila velké staré kladivo a vyměnila starý zahradní kohout za nový.

5) sklizeň: vyrýpali jsme brambory, kvůli suchu jich bylo jen pár kilo a byly strašně drobné. Posbírali jsme u známých asi 200 kilo jablek, něco uskladnili, něco namrazili a ze zbytku zkoušíme vyrobit kalvados. V lese jsme našli pár bedlí a asi 2 kila dřínek, ze kterých jsme uvařili výbornou marmeládu. No a jinak rajčata, máta, čili papričky, fazolky…

6) nový skill: učila jsem se vázat cihly ve zdi (i v rozích a ve víc řadách) a zdít na klasickou maltu rychleji a efektivněji než dřív (pomohla jsem se stavbou domečku pro prasata).

7) další: setkala jsem se s přáteli – hráči go, nechala opravit noteboook a prošla se (poprvé od zranění nohy) asi 8 km po loukách a lesích kolem domečku. A málem s námi začala bydlet dvě roztomilá a hodňoučká koťata, ale jelikož se do domečku přesuneme až na konci školního roku, tak jsme je zase nechali odejít.

Co budu dělat v říjnu?

1) korektury/ editace: Rovnost, dokončení korektury sci-fi knihy a nová spolupráce

2) psaní: další články pro časopis Roots

3) co budu číst: třetí díl Temné věže od Stephena Kinga a zbytek 1984 od Orwella. Potom tu mám Masa a moc, A walk in the woods od Billa Brysona a ráda bych si nastudovala něco o přírodních stavbách.

4) domeček: rozhodně nejdřív ze všeho dokončit komín, už tam je docela zima, když se nedá topit v kamnech. Potom zadělám druhou mezeru ve zdi a pak podle počasí – asi už začnu zazimovávat. Až už nebudu moct dělat venku, pustím se do stavění nové příčky, což si slibuju už od května. Jinak je potřeba zajistit dřevo na zimu, zorat kousek pole a rozesadit tam nařízkované rybízy a zbavit se stavebního odpadu z komína (kontejner na odpad).

5) inktober: v říjnu probíhá celosvětová akce nazvaná inktober. Spočívá v tom, že se kreslí tuší/ inkoustem/ inkoustovým perem podle předem daných témat a obrázky se sdílí přes sociální sítě. Moje výtvory můžete najít na mém facebooku, twitteru nebo instagramu.

 komín

kotata

Líbilo se? Pomohlo? Sdílej!

Chci napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *