Nedělní “To Read List” III

sxc 3 books

Také si po odložení dočtené knihy vždycky kladete otázku „a co číst teď“? Hledáte po internetu i po svých známých inspiraci jako honicí psi svoji kořist? Potom jste ve správný čas na správném místě! V této rubrice každý týden najdete 3 knihy, které jsem s nadšením přečetla nebo si je rozhodně chci přečíst.

1) Arto Paasilinna: Vlčí léto laponského mlynáře

Obdivuji Paasilinnovy jednoduché, a přesto výstižné a vše-říkající popisy. Ve Finsku je nejoblíbenějším spisovatelem, jeho knihy jsou tradičním dárkem pro muže. Protože píše většinou o mužích, o tom jak opouštějí společnost plnou přetvářky, konvencí a byrokracie a nacházejí svobodu, lásku a sebe-naplnění. Vlčí léto laponského mlynáře je právě o tomto – o radikálním hledání svobody mimo lidskou společnost. Já knihu četla právě v období, kdy jsem hledala svoji vlastní cestu, a díky ní jsem našla další sílu být sama sebou.

2) Jan Bouzek: Vznik Evropy

Profesor Bouzek je významný český současný historik, který se zabývá pravěkem a starověkem Evropy. A nejen, že dokáže o historii Evropy dlouze mluvit i psát, ale navíc píše poutavě i pro laiky. V knize Vznik Evropy se vrací do doby formování národů, které obývaly nebo stále obývají evropský prostor. Samozřejmě se zabývá Řeky a Římany, ale nezapomíná ani na etnika, která jsou “ve stínu” zájmu většiny ostatních historiků. A to je pro mě jeden z největších kladů této luxusní knihy, která už čeká na poličce, až si ji přečtu.

3) Ondřej Netík: Kejklíři léta

Autor chtěl podle vlastních slov napsat fantazy bez násilí, jen jako barvité obrazy putujících kejklířů s nádechem tajemna a poskládané do kapitol jako japonské haiku. Ondřejovo vypravěčské umění je mi známé.  Když k tomu připojil překrásné obrázky své ženy Rusalky, vytvořil pro mě neodolatelnou směs. Také tato kniha už čeká na poličce na přečtení.

A co čeká na vás?

Image copyright: Uve Töpfer

Líbilo se? Pomohlo? Sdílej!

Chci napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *