Teaser Tuesday 18: Cesta

teaser tueasdayO co jde v Teaser Tuesday:

– Vezmi knihu, kterou momentálně čteš
– Sdílej 2 věty z náhodně vybrané stránky
– Vyvaruj se spoilerů!
– Sdílej také název a autora knihy, aby si mohli ostatní TT účastníci tuto knihu přidat na své To Read Listy, pokud se jim podle ukázky zalíbí
– Teaser Tuesday začal pořádat blog Should Be Reading

Sice jsem věděla, že to bude depresivní – tedy že téma a prostředí bude depresivní, ale netušila jsem, že až tak moc. Cestu jsem četla dvě hodiny po dva dny a potom jsem ji prostě musela zase odložit. Je to dokonalý pocit zmaru a beznaděje na konci civilizace. A strachu z těch, kdo taky ještě pořád žijí.

Strašně mě deprimovalo, že tam fakt nejde něco udělat, aby mohlo začít být líp, třeba zasadit  semínka a zalívat je. Nebo se dát dohromady s někým dalším a pomáhat si. Cokoliv. Jenom hledat zbytky a schovávat se, a až ty zbytky všude na světě dojdou, tak co???

McCarthy je vážně dobrý spisovatel, když dokáže vyvolat takovou depku. Ty jeho úsečné větičky a rozhovory jsou dokonalé a kdyby nevyprávěly o těch hrůzách, tak bych se jimi kochala. Už jsem tomu (asi v polovině, čte se to fakt rychle) přicházela na chuť, ale pak jsem si všimla, co to se mnou dělá… a tak jsem to včera musela odložit, abych si spravila náladu něčím lehčím a světlejším a sebrala odvahu třeba na dalších pár stránek. Ale už to nikdy nechci číst dýl než hodinu v kuse a nechci se bát, strašně se bát, že se jednou dostanu do stejné situace…

Ale i přesto vás neochudím o 2 věty:

“Za dne zapuzené slunce krouží kolem země jako truchlící matka s lampičkou.”

“Ve skutečnosti se o ni nestaral a ona umřela sama kdesi v temnotě a už není žádný další sen ani jiný bdělý svět a ani jiný příběh, co by se dal vyprávět.”

(Cormac McCarthy: Cesta. Argo, 2008, str. 27)

G090021

Cestu jsem tedy odložila na později. Vytáhla jsem Spolčení hlupců a docela mě to baví. Ignacius je tlustý buran, který by si zasloužil pár facek. Ale čtení mi kupodivu jde docela pomalu a já právě zjistila, že mám už brzy vracet nějaké knihy z knihovny, tak asi odložím i Spolčení a začtu se do něčeho úplně jiného.

V současné době dokončuju recenzi na Současnou uměleckou krajinu a taky jsem rozepsala trojitou recenzi na všechny 3 knihy Merlinova kodexu. Mimo toho už tu na vás čeká další díl seriálu o laureátech Nobelovy ceny za literaturu a ještě několik posledních reportáží z červencových autorských čtení. Moc toho nepíšu, já vím, ale nějak to nezvládám. Už se strašně těším na dovolenou. V září bude líp.

Užívejte konec prázdnin!

Lenny

Líbilo se? Pomohlo? Sdílej!

Chci napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *