Teaser Tuesday 20: Čtyřhodinový pracovní týden

teaser tueasdayPůvodní Teaser Tuesday pořádá blog Should Be Reading. Já si ho trošku upravila po svém: chci s vámi sdílet krátkou ukázku z knihy, kterou mám momentálně rozečtenou, a navíc prozradit co dělám, co čtu a na co se v nejbližší době chystám. A budu jen ráda, když mi na oplátku napíšete, co zajímavého čtete vy.

Včera jsem dočetla třetí díl Sandmana a začala jsem přemýšlet, co začnu číst dál. Konečně mám doma Dlouhou zemi od Terryho Pratchetta, ale než jsem se do ní stihla začíst, ulovila si ji moje milá spolubydlící (kterou jsem mimochodem k Pratchettovi přivedla já).

A protože jsem se nemohla rozhodnout, se kterou knížkou začít, vyhrál to pro dnešek už dlouho rozečtený Tim Ferriss. A opět se jeho slova trefila do černého:

Čtyřhodinový pracovní týden

“Na většině věcí nezáleží. Být zaneprázdněný je forma lenosti – lenosti myslet a promyšleně konat.

Být zavalený a ochromený prací je často stejně neproduktivní jako nedělat nic, nemluvě o tom, že je to mnohem méně příjemné. Být produktivní vyžaduje být selektivní a dělat méně. Soustřeďte se na to, co je důležité, ostatní prostě ignorujte.

Abyste se necítili uštvaní, je klíčové si pamatovat: nedostatek času je ve skutečnosti nedostatek priorit.”

– Timothy Ferriss: Čtyřhodinový pracovní týden, Jan Melvil Publishing 2010, str. 93

Se stanovováním priorit (a možná ještě víc cílů, o kterých se píše o kapitolu dřív) jsem měla problémy vždycky. Přitom tím všechny dobré knihy o produktivitě a efektivitě práce začínají. A tak jsem si – právě díky Čtyřhodinovému pracovnímu týdnu – asi poprvé v životě napsala před měsícem svou nástěnku vizí.

Ne, není tam Lamborghini ani dům na Floridě. Jsou tam docela malé věci, na které jsem dřív neměla buď čas nebo peníze nebo obojí. Za 2 měsíce udělám první rekapitulaci. Jsem zvědavá, nakolik mi to pomůže, ale už teď si myslím, že hodně.

Nevím, jestli za to může právě Tim Ferriss nebo některé z těch zajímavých blogů mladých a úspěšných lidí, které jsem v poslední době četla, ale mám chuť být SKUTEČNĚ produktivní. Zase se o kousek posunout… I díky radám a energi, které čerpám z této knihy, se mi to pomaličku daří.

G090021

Za poslední dva týdny mám také několik mimoknižních zážitků – byla jsem poprvé na Leitnerce, kde četli své práce autoři, kteří píšou do šuplíku nebo vydávají v malých nákladech. Bylo to fajn, taky jsem něco přečetla (ještě o tom napíšu víc) a už se moc těším na další setkání.

V sobotu jsem se ocitla na Eduhackathlonu. Jestli nevíte, co si pod tím představit, tak já to dopředu taky nevěděla, jen jsem tušila, že se to bude týkat neformálního vzdělávání. Toho se to sice týkalo jen okrajově, spíš šlo o komunitní brainstorming a vyvíjení různých utilit a startupů. Nejvíc nás zaujal Honza Veselý a jeho přednáška o Lean Canvas – koukněte na video:

httpv://www.youtube.com/watch?v=Uq9Sp1DxGQg

Jak už jsem tu napsala dřív, Čtyřhodinový pracovní týden je pro mě námět k zamyšlení, ne knížka k rychlému přečtení. Co tedy začnu číst zítra? Mám na výběr – buď to bude Už je tady zas od Timura Vermese, druhý díl Magických hor, ve kterém provází Květa Fialová a Václav Cílek, druhý díl Sanatoria podvržených od Ondry Netíka nebo něco od Cormaca McCarthyho, který mě úplně uchvátil.

Co čtete vy?

Líbilo se? Pomohlo? Sdílej!

Chci napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *