Holdstock: Les mytág

les mytág obálka

Les je svět sám o sobě, skrývá tajemství a pomáhá na svět našim skrytým, archetypálním představám. V lese se ztrácí a mění pojem prostoru a času. A někde uprostřed takového lesa možná existuje prostor prvotního času, věčného mládí, země, o které sní všichni lidé a všechny kultury.
Vítejte v první knize fantazy cyklu o Ryhopském lese…

Cesta do hlubin Ryhopského lesa (děj knihy)

V době první světové války se vrací Steven Huxley do rodného Dubového srubu v anglickém Herefordshiru. Jeho podivínský otec zemřel a o srub se stará jeho starší bratr Christian. Jejich otec bádal nad záhadu blízkého dubového lesa, ze kterého občas vychází tajemné postavy – mytága. Mytága jsou lesní bytosti, archetypální představy zhmotnělé silou původního lesa.
Ryhopský les vypadá zvenku malý, ale dále od okraje se prostor rozšiřuje. Jenomže je velmi obtížné dovnitř proniknout. Otec se o to pokoušel, ale protože už byl starý, nepodařilo se mu to. Nepodařilo se mu ani přivést k životu svou vizi pra-mytága, teda aspoň si to myslel. Podařilo se mu pouze přilákat jednu tuto bytost, dívku Guiwenneth, do které se zamiloval on i Christian.
Když přijel Steven, byla otcova Guiwenneth mrtvá. Christian zasvětil Stevena do tajemství a vydal se hledat (nebo stvořit novou) Guiwenneth. Ta se skutečně objevuje, ale má jinou podobu a jiný osud. Objevuje se i otcovo pra-mytágo Urscumug, které se snaží pomstít Chrisovi za odvedení Guiwenneth.
Steven se svým přítelem Harry Keetonem se vydávají po stopách otce, Chrise i do nitra lesa. Zde se setkávají s různými mytágy a pronikají jakoby proti proudu času. Navíc zjišťují, že se sami stali mytágy mytág, součástí legendy o tom, jak Rodný přemůže krutého Cizáka. Po částech také poznávají legendu o Guiwenneth a jejím otci Peredurovi.
Další zajímavé mytágo Sorthalan (šaman a lodivod, archetyp boha Freye) doveze oba lodí do blízkosti Údolí, které dýchá, kde je pohřbený Paredur. Zde už se dostávají do konce doby ledové. Keeton se vydává s jedním mytágem na cestu do utopického zlatého města a Steven se v údolí na hranici země věčného mládí Lavondyss setkává s bratrem. Naplní se jejich legenda? A dočká se Steven své milované Guiwenneth?

Robert Holdstock (1948-2009)

Tento anglický spisovatel dokáže mistrně vykreslit atmosféru včetně konkrétních pachů, tvarů a pocitů. Dokáže zcela jedinečným způsobem vtáhnout čtenáře do děje i do světa své fantazie. Dokáže přesvědčit, že tohle všechno se může stát uprostřed Anglie, nebo prostě v jakémkoliv původním lese. A navíc dokáže pracovat s obecně známými motivy, neobvykle je rozvíjet a provokovat k zamyšlení nad utvářením historie a kultury.

Za knihu Les mytág dostal v roce 1985 World Fantazy Award. Má ještě 6 dalších volně navazujících dílů, ve kterých přivádí do tajemného lesa další postavy, a které bych si samozřejmě chtěla přečíst. Víc už jich ale bohužel nenapíše – zemřel ve věku pouhých 61 let 29. listopadu 2009, tedy přesně měsíc před tím, než jsem se poprvé začetla do jeho knih.
Mimo cyklu o Ryhopském lese však napsal ještě poměrně hodně knih “lehké fantastiky” (série Berserker a pentalogie Raven), hororový cyklus Night Hunter, psychologický thriller Fantom, trilogii Merlinův kodex a několik dalších novel ze současného světa, většinou s okultní zápletkou.

Les plný našich představ… (dojmy z knihy)

Tahle knížka, tento zcela jedinečný druh fantazy, mě vážně dostala. Už nikdy se nebudu na les dívat stejně, jako dřív. Ještě druhý den, kdy jsem knížku dočetla, jsem při procházce “obyčejným” lesem cítila stále tu zvláštní atmosféru. Jako by se můj pohled prohloubil o další rozměr. A nejen na les, ale i na mýty a lidskou historii se budu dívat trošku jinak.
Les mytág bude patřit ke knihám, které ve mně zanechaly hluboký dojem a ke kterým se budu v budoucnu znovu vracet.

 

Holdstock, Robert: Les mytág

České vydání: Polaris, Frenštát pod Radhoštěm, 1994
Originální vydání: Mythago Wood, 1984
Série: cyklus o Ryhopském lese/ les Mytág, 1. díl
Žánr a prostředí: fantazy; Anglie 1946-1948 + paralelní fantazy realita
Kde koupit: vyprodáno

Líbilo se? Pomohlo? Sdílej!

Chci napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *