Literární Brno – únor 2015

Původně jsem ani neměla v plánu něco sepisovat, ale jak se mi tu hromadí různé pozvánky a upoutávky, rozhodla jsem se o ně s vámi podělit. Kde může ukojit svoje choutky milovník literatury v únoru v Brně? Na které akci se potkáme?

8. února, 15.00: Simon Mawer

Beseda s autorem thrilleru Mendelův trpaslík se koná u příležitosti 150. výročí Mendelovy objevitelské přednášky v Brně. Simon Mawer je anglický spisovatel a biolog. I další jeho známý román Skeněný pokoj má vztah k Brnu, tentokrát k vile Tugendhat. Akce se koná v centru Mendelianum, Muzejní 1. Tlumočení zajištěno, ale je nutné si rezervovat místo.

Mimochodem: v sobotním Deníku Rovnost (7. února) vyjde se Simonem Mawerem zajímavý rozhovor. A ve stejný den v 19.00 bude v premiéře uvedená na Činoherní scéně Městského divadla Brno inscenace Skleněný pokoj podle Mawerovy knihy. Představení jsou už ale minimálně na celý únor dopředu vyprodaná.

11. února, 17.00: Jiří Kratochvil

Vnuk katolického filozofa Josefa Kratochvila, syn skautského vůdce a pedagoga Josefa Kratochvila ml. Kvůli tomu byl od roku 1948 pod dohledem Státní bezpečnosti. Všechno, co prožil, zpracoval ve svých knihách (např. Medvědí román, Uprostřed nocí zpěv). Většina z nich by se dala označit jako postmoderní román. 11. února bude v knihkupectví Barvič a Novotný, Česká 13, podepisovat zatím svoji poslední knihu Bleší trh, která obsahuje pestrou směs esejů, recenzí a osobních úvah.

16. února, 17.00: Martin C. Putna

Možná jste o něm slyšeli ještě dřív, než ho prezident Zeman odmítl jmenovat profesorem literatury. Odborník na literaturu ruskou, křesťanskou, antickou a na kulturní a duchovní dějiny bude prezentovat svoji novou knihu Obrazy z kulturních dějin ruské religiozity v knihkupectví Barvič a Novotný, Česká 13. Budu tam.

19. února, 15.30: Literární dílna

Literární dílna je určená hlavně pro mladé, ale může přijít každý, kdo má chuť se něco nového naučit. Tréning a kreativní úkoly obstarává Temnářka, která se snaží hlavně nasměrovat a povzbudit budoucí spisovatele. Dílny se konají v Knihovně Jiřího Mahena, Kobližná 4.

19. února, 17.00: Jiří Kuchař

Jiří Kuchař napsal společně s legendárním Josefem Jonášem knihu Svět přírodních antibiotik. Tohle je přesně ta kniha, kterou bych si chtěla mít ve své knihovně pěkně po ruce. Proč se ládovat léky se spoustou vedlejších účinků, když máme rostliny, které působí komplexněji a bezpečněji a navíc třeba ještě posilují imunitu? Autogramiáda s besedou se konají v knihkupectví Knihy Dobrovský na Joštově ulici.

20. února, 15.00: Jaroslav Dušek

Divadelní a filmový herec, propagátor alternativního životního stylu a toltécké moudrosti vydává svoji druhou knihu Tvarytmy. Tentokrát je o myšlenkách, které ho napadly při pobytech ve tmě. Kniha je ilustrovaná nevidomými lidmi. Autogramiáda se odehraje v knihkupectví Knihy Dobrovský na Joštově ulici.

23. února, 17.00: Pavel Čech

Brňák, tajný člen Rychlých šípů, indián, bývalý hasič, spisovatel a autor nádherných obrazů, ilustrací a komiksů vydává už třetí díl Dobrodružství pavouka Čendy. Autogramiáda proběhne v knihkupectví Barvič a Novotný, Česká 13. Víc slov asi není potřeba, raději na sebe nechte mluvit obrazy.

25. února 17.30: Alexandr Brummer a Michal Konečný

Autorská dvojice společně vytvořila knihu Brno stalinistické. Pokračování úspěšného průvodce Brno nacistické vydalo nakladatelství HOST. A co je vážně pecka: autogramiáda se koná v bunkru pod Špilberkem, kam se jindy veřejnost jen tak nedostane.

3. března, 19.00: Píšete do šuplíku?

Nepište do šuplíku, setkejte se s dalšími šuplíkovými autory, čtěte a sdílejte svoji tvorbu. Sice je to už březnový termín, ale raději to sem dávám včas. Udělejte si volno a přijďte do klubu Leitnerova. K mání je skvělá atmosféra a skupina amatérských autorů i posluchačů, kteří dokážou ocenit vaši odvahu.

 big_3-dobrodruzstvi-pavouka-cendy-238065

Líbilo se? Pomohlo? Sdílej!

Co na to říkají ostatní?

Připoj se k diskusi

2 replies to “Literární Brno – únor 2015”

  1. Myanmar says:

    Tohle je skvělý přehled! Většina těch akcí by mi nejspíš unikla, takhle mám na únor pěkně plný diář 🙂 Děkuji, že sis dala tu práci a všechno sepsala! 🙂

  2. Orvokki says:

    Nieee, Simon Mawer bol v Brne? A ja som o tom nevedela? Tak to ma mrzí, jeho knihy mám hrozne moc rada. Ale na predstavenie Skleněný pokoj sa chystám, snáď teda nebudú hrať len túto sezónu, čo pravdepodobne nestihnem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *