Měsíc autorského čtení 2014

mač 2014Před týdnem jsem vás zvala do Brna na Noc literatury, dnes vás chci pozvat na Měsíc autorského čtení, největší festival autorského čtení ve střední Evropě. Tentokrát tedy nepůjde jen o Brno. 15. ročník festivalu, který zahrnuje literaturu všech žánrů a podob, se koná i ve třech dalších městech a dvou dalších státech. Čestným hostem letošního ročníku je Skotsko. Co to znamená a na co se můžeme těšit? Čtěte dál…

Historie a současnost

Literární festival Měsíc autorského čtení se od roku 2000, kdy se konal pouze v Brně, postupně rozšířil do tří dalších měst – tento rok se koná také v Košicích, Ostravě a Wrocławi. Zahrnuje dvě hlavní programové linie. Jedna reprezentuje domácí literaturu podle místa konání tj. českou, slovenskou a polskou. Druhá literaturu jiné země, která je v daném roce čestným hostem. Jak už jsem napsala, pro letošní ročník je to Skotsko.

Každý večer po celý červenec se v každém ze čtyř měst představují dva spisovatelé: host ze Skotska a domácí autor či autorka (v Brně, Košicích a Ostravě Češi a Slováci, ve Wrocławi Poláci). Mimo toho se koná ještě doprovodný program (off-program). V Brně je to Audiovizuální kabinet a v Ostravě Kabinet Protimluv, dále různé výstavy, promítání a další.

Festival vymysleli a stále jej utvářejí Pavel Řehořík (ředitel festivalu) a Petr Minařík (programový ředitel), kteří jsou zároveň také zakladatelé pořadatelského nakladatelství Větrné mlýny. V Brně se festival koná v Divadle Husa na provázku, v Košicích v Kasárne/ Kulturparku, v Ostravě v Klubu Atlantik a ve Wrocławi v Mediatéce.

Vybírám z programu

Kompletní program si můžete přečíst na stránkách MAČ. Tady se chci zmínit jen o několika spisovatelích (přesněji o čtvrtině z těch, kteří budou na festivalu vystupovat), kteří mě z nabídky zaujali nejvíc.

 1) Hal Duncan (1971, Skotsko): autor série Knihy všech hodin (žánr New weird). První díl, kniha Vellum (v češtině Atrament) si získala pozornost nádherným jazykem, nevyhýbá se ani kontroverzním tématům. V Brně už vystoupil, ale ještě ho zastihnete dnes večer v Ostravě.

2) Vratislav Brabenec (1943, ČR): hudebník, textař, člen legendárních Plastic People of the Universe, evangelický kazatel, “mimořádně charismatická osobnost, která s patosem starozákonního proroka a zároveň drsností “vykaleného” rockera […] deklamuje vlastní obvykle biblicky inspirované texty” (Ondřej Bezr, MF Dnes). V Brně vystoupil včera, v Ostravě bude k vidění v pondělí 7. 7.

3) Miloš Urban (1967, ČR): autor inteligentních, temných románů (Lord Mord, Santiniho jazyk), držitel ceny Magnesia litera za román Stín katedrály. Jeho nejnovější kniha má název Přišla z moře. Většinu knih vydal v Argu, kde byl krátce šéfredaktorem. V Brně vystoupí ve středu 9. 7., v dalších městech vždy o den později.

4) Jiří Padevět (1966, ČR): spisovatel, ředitel nakl. Academia, autor knihy oceněné Magnesií Litera Průvodce protektorátní Prahou. V Brně vystoupí ve čtvrtek 10. 7.

5) Petr Váša (1965, ČR): básník, hudebník, zpěvák, textař, skladatel, výtvarník a vysokoškolský pedagog. Na jeho vystoupení se obvzlášť těším, protože Petr Váša je experimentátor a improvizátor, autor manifestu Fyzické básnictví. V Brně bude v pátek 11. 7.

6) Ondrej Štefánik (1978, SR): držitel ceny Copywriter roku, autor jedné povídkové knihy a jednoho detektivního románu. Zaujal také proto, že je skoro stejně starý jako já, a ve svých textech vypráví o životě nás, třicátníků.  V Brně vystoupí v neděli 13. 7.

7) Graham Masterton (1946, Skotsko): novinář, autor hororů, historických a katastrofických románů i příruček o sexu. V ČR prozatím vyšly jen některé jeho horory. Zajímavý velkým rozsahem. V Brně vystoupí v úterý 15. 7.

8) Jan Němec (1981, ČR): možná nejmladší vystupující, redaktor časopisu HOST, autor životopisného románu o F. Drtikolovi psaného v du-formě Dějiny světla, který byl nominovaný na cenu Magnesia litera. V Brně vystoupí ve čtvrtek 17. 7.

9) Karel Škrabal (1969, ČR): básník, performer, vedoucí brněnské redakce MF Dnes, člen uměleckého sdružení Vítrholc a provozovatel webu www.nedelnichvilkapoezie.cz. Na jeho vystoupení se v Brně můžeme těšit v sobotu 19. 7.

10) Petr Hruška (1964, ČR): ostravský básník, organizátor literárního života a velký odborník na českou literaturu let 1945-2000. Za svoji sbírku Dharmata obdržel Státní cenu za literaturu pro rok 2013. V Brně vystoupí v pondělí 21. 7.

11) Peter May (1951, Skotsko/Francie): televizní scénárista, autor šesti thrillerů o komisaři čínského původu Li Yanovi a nejnověji trilogie ze Skotska Skála, Muž z ostrova Lewis a The Chessmen, ze kterých se staly mezinárodní bestsellery. V Brně ho přivítáme v úterý 22. 7.

12) Martin Reiner (1964, ČR): významný organizátor kulturního života (slam poetry, Poezie bez hranic, Loď literátů, revue Neon aj.), dramatik, básník a spisovatel. Nejnověji vydal knihu Básník / román o Ivanu Blatném. Vystoupí stejný den jako Peter May.

13) Petra Hůlová (1979, ČR): mladá spisovatelka, studentka mongolistiky. Jako svůj debut vydala autentické vyprávění mongolských žen Paměť mojí babičce (2002). Zatím poslední román Macocha je zpovědí spisovatelky – alkoholičky. V Brně ji uvidíme ve čtvrtek 26. 7.

14) J. H. Krchovský (1950, ČR): žijící legenda, temný dekadentní básník nezaměnitelného vzhledu. Určitě sito nenechte ujít! Brno neděle 27. 7., ostatní města vždy o den později.

15) William Letford (1977, Skotsko): zaujal mě tím, jaký je to sympaťák a také tím, že pomáhal obnovovat italskou středověkou vesnici (pracuje jako pokrývač). Jeho poezie si hraje se zvukem a místy zní jako beatbox. Do Brna přijede ve čtvrtek 31. 7.

Poznámka: texty jsou částečně převzaté z webu Měsíce autorského čtení http://www.autorskecteni.cz/.

G090021

Zaujala vás akce? A půjdete si některého spisovatele nebo básníka poslechnout naživo? Já bohužel (i když vlastně spíš bohudík) po večerech korektoruju, ale i tak si určitě aspoň na některé z nich čas udělám. A o těch ostatních si nechám alespoň vyprávět.

Setkáme se tam?

 

 

Líbilo se? Pomohlo? Sdílej!

Co na to říkají ostatní?

Připoj se k diskusi

3 replies to “Měsíc autorského čtení 2014”

  1. Myanmar says:

    Hned bych šla na Krchovského! Proč jen jsou tyhle akce o prázdninách, kdy v Brně nemám kde hlavu složit, a ne během semestru? 🙁

  2. Yima says:

    Já určitě půjdu na Krchovského! Zrovna ten den se vracím z tábora, takže to krásně stihnu. 🙂

  3. Lenny says:Author

    Tak to vypadá, že na Krchovském bude plno 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *