Na čem pracuju: leden 2018

ukaž co dělášPrvní den mého nového života! To jsem si napsala tak, aby to byla první věc, kterou uvidím v úterý 16. ledna. Den předtím jsem ještě spala v brněnském podnájmu – a ráno už jsem se probudila v mém starém pokojíku u rodičů, kde trávím mrazivé dny, než se definitivně přesunu do našeho domečku. Tehdy jsem si myslela, že hned začnu pracovat na vlastních projektech, vstávat každý den v 8, jak jsem si předsevzala, a chodit ven běhat. Jenže mám práce nad hlavu, a tak mimo několika dní na Pasekách zase sedím do noci (nebo do rána) u počítače. Ale já se nedám a v únoru to určitě zlepším!

Čtyřicátý třetí díl rubriky, inspirované knihou Ukaž co děláš od Austina Kleona. Dřív každý týden, teď už jen jednou za měsíc píšu o tom, na čem jsem posledních 30 dnů pracovala, co se mi podařilo a co ne, a jaké mám plány na další období.

Jaký byl leden 2018

Leden byl přelomový a náročný, jak fyzicky (stěhování), tak psychicky (stěhování a do toho hodně práce). Vyšetřila jsem si aspoň pár dnů na odpočinek – a pak zase hurá do práce. Už mi z ní pomalu hrabe…

1) korektury/editace: korektury v Rovnosti (úplně naposledy) + pro copywriterku Zuzku Sopuchovou + pro časopis Roots + další drobnosti (letáček k výstavě Radka Frýsy ad.), editace dalších kapitol sci-fi knihy Smrtelně chladný karpatský vítr.

2) co jsem četla: pouze čtvrtý díl Temné věže od Kinga

Co jsem viděla: Kletba bratří Grimmů, Scott Pilgrim proti zbytku světa, podprůměrný Labyrint: Útěk, nadprůměrný Milenec a naprosto uchvacující (hlavně atmosférou, ale i zápletkami a postavami) seriál Živí mrtví (první 2 série). To vše během pár dnů na polosamotě Stříbrnických pasek. O zombíkách se mi pak pár nocí i zdálo.

3) co jsem psala: tradiční 3 články pro časopis Roots + reportáž z workshopu Michala Navrátila + celkem 13 krátkých článků pro web/cestovku Cestolino (moje první skutečné copy texty, dosud jsem psala spíš informativní články do časopisů nebo čisté PR zprávy). Sepsala jsem také svoje plány na první polovinu roku 2018, nejlepší knihy přečtené v roce 2017 a čtenářskou výzvu Databáze knih.

4) učení: 6. ledna jsem se naučila na workshopu Michala Navrátila hlazenou japonskou omítku otsu. Opakovala jsem angličtinu (Duolingo) a HTML5 (SoloLearn – level 5).

5) fotografování: ráda bych zkusila svoje focení zprofesionalizovat. Zatím jsem si založila profil na Snapwire (jde tam jen tak prodávat fotky z portfolia, ale hlavně bych se měla zapojovat do výzev o fotku na určité téma, kterou někdo hledá a chce zaplatit). Nemyslím si, že nějakou výzvu hned vyhraju (to ani není účel – mým nejbližším cílem je, aby někdo moji fotku “nominoval”, já dostala body a postoupila na vyšší level), ale dává mi to dobrou představu o tom, jaké fotky kupující hledají.

6) úklid: uklízím metodou KonMari, což znamená, že vždy shromáždím jeden druh věcí a ty přeberu. Zatím jsem stihla pouze kalhoty, kterých jsem měla přes 60 kusů (je to i tím, že jsem bydlela na 3 místech – od ledna už jen na 2). Zatím jsem vyřadila 18 kusů, část šla na místní charitu (vedle vyhořela rodina), část jsem rozdala, ty nejhezčí bych ráda prodala.

7) soutěže: ve fotografické soutěži Čas sněhu, ledu a vlády Moraniny (pořádala Česká pohanská společnost) jsem získala druhé místo a s ním dvě krásné věcné ceny. Odeslala jsem obrázek bojovníka do kreslící soutěže O lahvičku miruvoru (pořádají Straky na vrbě), o vítězi se bude rozhodovat v únoru nebo březnu.

8) kondice: stěhování (přenášení beden a beden a nábytku a beden a tašek… + stres) mě úplně odrovnalo, další týden to byly jen 2 relaxační procházky se sestřiným mimčem v kočárku. Pak jsem zkusila 3x seběhnout 2km cestu k vlaku a jednou ji vyjít se zátěží na zádech – a úplně stačilo. Vstávání v 8 mi zatím taky nešlo.

9) sociálno: týden jsem strávila u rodičů společně i s mou sestrou a jejím mimčem a necelý týden u přátel. A taky jsem sledovala volby prezidenta a samozřejmě jsem byla volit.

10) jak plním plán na rok 2018? Zatím jsem odškrtla 1 položku (jít na workshop hliněných omítek + napsat reportáž).

Co budu dělat v únoru

První měsíc po třech letech, kdy už nejsem vázaná na směny v Rovnosti a můžu si svůj čas řídit sama (tedy jen potud, pokud mi to dovolí deadliny, které mi dají buď klienti, nebo já sama). Svoboda! Ale i s ní se musím naučit zacházet…

1) korektury/editace: korektury pro časopis Roots , editace dalších kapitol sci-fi knihy Smrtelně chladný karpatský vítr.

2) co budu číst: dočtu čtvrtý díl Temné věže a pak začnu Jak udělat revoluci: Zápisky z trestanecké kolonie od Naděždy Tolokonnikovové (členky Pussy Riot).

3) co budu psát: články pro časopis Roots a pro Cestolino, ráda bych se dostala i k vlastním věcem (kniha, články na weby).

4) domeček: plány mám víceméně promyšlené, teď to potřebuju přesně změřit, nakreslit a spočítat. Hned jak to půjde, začnu s vyklízením půdy, odříznu velký keř buxusu, vyrobím dvířka na půdu, sešroubuju a sestavím 2 velké skříně a uklidím do nich věci z Brna, zapojím pračku, vyčistím kohoutky u vany, shodím strop nad spižírnou, pokusím se vyřešit špatný okap, začnu stavět příčku kolem spacího koutku a dojedu si pro bigbagy pěnoskla, co mi u sebe schovávají kamarádi. Všechno záleží na počasí…

5) učení: dál budu opakovat angličtinu a HTML5, 1. března potom začnu s kurzem Mediavel Icelandic Sagas na The University of Iceland (online přes EdX).

6) fotografování: chci nahrát víc fotek na Snapwire a zkusit první challenges (konkrétně Luxury destination for travel, In the mountains a Cheese overload).

7) úklid: musím pohnout s úklidem beden, které jsem si přistěhovala z Brna, jak u rodičů, tak na domečku – už začínám šílet, jak nemůžu nic najít. Podrobnější třídění nechám na později. Taky chci zazálohovat další fotky na Flickr.

8) kondice: korektorna je minulostí a tak chci zkusit začít vstávat v 8 hodin (neboli chodit spát o půlnoci), což je moje předsevzetí na tento rok. Mimo toho bych ráda začala aspoň chodit (nebo i klusat) po lese a nějaké protahovací cviky na záda, která mě zlobí.

9) sociálno: chystám se k dalším přátelům, dokud je zima. Ráda bych i na nějakou akci v okolí vesnice, kde teď přes zimu často přebývám, třeba na besedu s fotografem Petrem Janem Juračkou (24. 2.) nebo na otevření nové expozice o pravěku Blanenska (27. 2.).

Drahošovo Brno
úplně poslední infografika, kterou jsem opravovala v Rovnosti…
brit

s mamkou občas zajdu do lesa vyvenčit Brita
Líbilo se? Pomohlo? Sdílej!

Chci napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *