Na čem pracuju: prosinec 2016

ukaž co dělášPoslední měsíc naprosto skvělého roku skončil. Po hektickém finiši přišel čas odpočinku, zastavení se a zamyšlení, plánování vizí na další rok, ve kterém budu pokračovat v cestě, na kterou jsem se odvážila vstoupit. A tak si hodlám užít lednové zimní pauzy – a pak už se začít připravovat a těšit na jaro…

Třicátý první díl rubriky, inspirované knihou Ukaž co děláš od Austina Kleona. Dřív každý týden, teď už jen jednou za měsíc píšu o tom, na čem jsem posledních 30 dnů pracovala, co se mi podařilo a co ne, a jaké mám plány na další období.

Co jsem dělala v prosinci?

Dokončovala a uzavírala pracovní rok a trávila čas s mými nejbližšími. Před Vánoci jsem ještě stihla jednu zimní robinzonádu na domečku, mezi svátky si vyšla na několik mrazivých výletů… a pochroumala si prsty na pravé ruce, když jsem je nechala ve dveřích auta. Víc než týden jsem nemohla ani psát, jíst příborem nebo si s někým potřást rukou, teď po 20 dnech už to bolí jen když zapomenu a něco stisknu. Jsem dítě štěstěny – stalo se mi to totiž v době zimního klidu. Problém by to byl v sezóně, stále totiž nejsem schopná dělat s hlínou, snad za dalších 20 dnů…

1) korektury/editace: dokončila jsem stylistickou korekturou pro Janu Klimešovou a editaci první části nové knihy Ondřeje Netíka. Dokončila jsem i opis anglických textů. Jinak samozřejmě směny v Deníku Rovnost jako vždy.

2) psaní: napsala jsem článek o knihách, které jsem v poslední době rozečetla a nedočetla, a článek o zimním slunovratu.

Tento blog opět překonal rekord v návštěvnosti: 4 454 UN/ 6 320 jednotlivých návštěv. Nejvíc to bylo 30. prosince (802 návštěv), kdy jsem zveřejnila článek o nedočtených knihách. Málem mi zkolaboval hosting 🙂

3) knihy: opět kousek Souostroví Gulag, asi polovinu knihy eko-esejů Procitnutí do živé země a celou knihu velmi čtivých esejů od Marka Orko Váchy Příběhy z jiného vesmíru.

Za dlouhých prosincových večerů došlo i na filmy: akční + zábavný Deadpool a John Wick (Keanu Reeves), překvapivě neakční Útěk ze Sibiře a trochu nezábavní Bohové Egypta (Nikolaj Coster-Waldau), krimikomedie, u které jsem se aspoň chvilku fakt válela smíchy – Gambit (Cameron Diaz, Alan Rickman), film o válce v současném světě Eye in the Sky (Helen Mirren, Alan Rickman), film podle knižní předlohy Už je tady zas, zvláštní Zbrusu Nový zákon a pak pohádky, třeba nová Kniha džunglí, Svatojánský věneček (Mádl, Trojan, Polívka, Liška) a Dítě Bridget Jonesové.

4) domeček: jeden mrazivý pobyt, kdy jsem dokončila zazimování, uvařila poslední dýňovou marmeládu a odvezla všechno, o co bych se přes zimu bála.

5) Vánoce: vyhradila jsem si na ně celé 2 týdny, kdy jsem se věnovala jen shánění/vyrábění (2 náhrdelníky, hra s kartami a dřevěnými kostkami…) a balení dárečků, zdobení stromku (letos nádherná borovička z brněnského polesí), koukání na pohádky, přípravě a konzumaci jídla a pobývání s mými nejbližšími (mimo L+J to byla i třídenní návštěva u O+R).

6) doma jsem se pustila do drobných oprav (dvířek u skříněk třeba), snažila jsem se pravidelně učit s prckem (dis-všechno a ve všem) a podařilo se nám poslat dál menší část oblečení, které už nepotřebujeme. Mimo toho jsem si užila hned 2 návštěvy u doktorů, jednou kvůli žlučníkovému záchvatu (jak už jsem psala minule) a podruhé kvůli pochroumaným prstům (jak jsem psala výš). Doufám, že jsem si to tím vybrala na dlouho dopředu – hodlám se o sebe líp starat, slibuju.

7) pohybu mám teď v zimě málo, po náročné sezóně si ráda jen tak lenivě pohovím na gauči, ale občas vyrazím aspoň na malý výlet (do 5 km), většinou někde okolo Bystrce a s foťákem. V lednu to asi o moc lepší nebude…

Co je v plánu na leden?

Chci využít zimní pauzy (jak se na jaře oteplí, začnu opět pracovat s hlínou a na domečku/zahrádce/poli) a pustit se do projektů, které jsem přes rok stále odkládala. Nejdřív ale do plánování, potom do úklidu – ve skříních i sama v sobě.

1) korektury/editace: na leden mám (naprosto výjimečně) jiné plány

2) psaní: hlavně články na (vlastní) blogy a vlastní projekty. Chystám článek o svátku Imbolc (Hromnice), recenzi na film, přehled nejlepších knih za rok 2016, přehled budoucích událostí na Jiný proud, článek o bylinkách a pak zkusím vytvořit příručku o nobelistech a napsat pár odstavců do (své budoucí) knihy. Mimo toho si potřebuju dopsat svůj stavební deník, od konce léta mám vše v poznámkách na různých místech…

3) knihy: půjčila jsem si Neznámému bohu od Steinbecka, pak tu mám dalšího Murakamiho a první díl legendární japonské mangy Inu-yasha.

4) chtěla bych se trochu víc zabrat do studia angličtiny, zopakovat si HTML a pokročit v google-kurzu s názvem Digitální garáž.

5) v úvodu roku jsem si potřebovala v klidu sednout a plánovat (v této chvíli mám už skoro vše vymyšlené i sepsané). Taky se chci pustit do úklidu ve svých věcech, třídění, zálohování, rozdávání, minimalizování.

vyhlídka nad Žebětínem, bez sněhu
vyhlídka nad Žebětínem – sníh a bílá tma
Líbilo se? Pomohlo? Sdílej!

Chci napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *