Nobelova cena za literaturu 1980: Czesław Miłosz

Nobel PrizeBásník, esejista a překladatel spjatý se životem v jeho milovaném polském (polsko-litevském) státě, zkoušeném nejdřív pod nadvládou nacismu a poté komunistické diktatury. Hledač morálních hodnot, kritik stalinismu, Spravedlivý mezi národy – Czesław Miłosz.

Nobelovu cenu za literaturu od roku 1901 uděluje Švédská akademie „za nejvýznačnější literární dílo v ideálním směru“. Jde o nejprestižnější ocenění pro spisovatele a básníky z celého světa.

1980: Czesław Miłosz

Litevsko-polský básník narozený na území ruského impéria (1911-2004). Mimo toho pobýval v Paříži, kam v roce 1951 emigroval poté, co mu polský komunistický režim na nátlak mnoha osobností vydal zabavený pas. Od 60. do 90. let žil v Berkeley v USA, v roce 1993 se vrátil do Polska.

V poezii zpočátku psal o tušení budoucí a později už skutečné tragédii polského národa za II. světové války (Tři zimy, Záchrana). Vycházel přitom z avantgardy a neoklasicismu.

Od 50. let hledal morální a estetické hodnoty (Traktát poetický) a ještě později se jeho poezie stává více filosofickou a meditativní (Hymnus o perle). V 80. a 90. letech se vrací do krajiny svého dětství (Vzdálenější okolí).

Napsal i dva romány – Údolí Issy a Dobytí moci. Pro americké studenty sepsal Dějiny polské literatury. Překládal z poezie anglické, americké, francouzské a španělské a také starozákonní biblické texty.

Mně osobně nejvíc zaujaly zápisky ze života (Myslivcův rok) a eseje o východoevropských totalitních systémech: Zotročený duch (1953, o stalinismu), Rodná Evropa nebo Země Ulro.

Mimo Nobelovy ceny obdržel také Neustadtovu cenu, polskou literární cenu Nike (za sbírku Pejsek u cesty), Řád bílého orla a byl zapsán jako Spravedlivý mezi národy.

To Read List:

Mapa času, Odeon 1990 (antologie poezie od 30. do 80. let)

To, Paseka 2003 (sbírka poezie z 90. let)

Pejsek u cesty, Mladá fronta 2000 (básnická sbírka využívající mnoha forem)

Myslivcův rok, Host 2011 (zápisky)

Zotročený duch, Torst 1992 (eseje)

 

 

Líbilo se? Pomohlo? Sdílej!

Chci napsat komentář

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *