Teaser Tuesday 12: Čaroděj Zeměmoří

teaser tueasdayPravidla Teaser Tuesday:

– Vezmi knihu, kterou momentálně čteš
– Sdílej 2 věty z náhodně vybrané stránky
– Vyvaruj se spoilerů!
– Sdílej také název a autora knihy, aby si mohli ostatní TT účastníci tuto knihu přidat na své To Read Listy, pokud se jim podle ukázky zalíbí
– Teaser Tuesday začal pořádat blog Should Be Reading

Když jsem přečetla první asi 2 kapitoly knihy Čaroděj Zeměmoří, měla jsem chuť knihu zase odložit. Zněla mi nabubřele a naivně, v tomto směru mě štvala víc než Paoliniho Eragon. Potom šel kluk, který byl “předurčený” se stát největším čarodějem, do čarodějnické školy, a bylo to jako první díl Harryho Pottera. A potom ten pyšný kluk udělal první a největší chybu svého života… a začalo to být zajímavé. A postupně více než zajímavé… až jsem asi kapitolu před koncem musela uznat, že je to naprosto dokonalé, a jen jsem si říkala: sakra, něco takového bych chtěla napsat taky… Takže tak. Dneska jsem Čaroděje dočetla a úplně jsem začala šílet, protože nemám druhý díl a já ho prostě chci! Tak alespoň na rozloučenou pár vět:

Čaroděj Zeměmoří

“…veškerá síla má jediný zdroj a jediný konec. Roky a vzdálenosti, hvězdy a svíce, voda, vítr a magie, zručnost lidských rukou a moudrost v kořeni stromu – to vše má stejný zdroj, stejný počátek. Moje jméno, tvoje jméno, pravé jméno slunce, studánky, nenarozeného dítěte – to vše jsou slabiky velkého slova, které velice pomalu vyslovuje záře hvězd. Není jiné síly. Není jiného jména.”

Ursula K. Le Guinová: Čaroděj Zeměmoří. Brno: AF 167, 1992, str. 148

Pokud jde o moje knižní předsevzetí, tak před pár dny jsem dočetla druhý díl Sandmana a potom jsem strašně rychle zhltala Čaroděje. A jen jsem ho dočetla (v ranním autobuse), dala jsem si do sluchátek povídku H. P. Lovecrafta Krysy ve zdech, což byl vážně hrůzostrašný příběh… Zítra budu raději poslouchat Alchymistu od Coelha. A v tom autobuse budu číst Un Lun Dun od Mievilla, což je dostatečně tlustá kniha, takže by mi mohla zase na pár dnů vydržet.

Recenzi na Sandmana mám připravenou na zítřek a hned potom bych se chtěla vypsat ze svého nadšení z Čaroděje Zeměmoří. Jinak mám rozepsanou další kapitolu o laureátech Nobelovy ceny za literaturu, ale jde mi to teď všechno dost pomalu, protože trávím každý pracovní den pracovně – v archivu, mimo toho tak každý druhý den navštěvuju maminku v nemocnici (nebojte, už ji budou propouštět domů) a taky se chystám na brněnskou Muzejní noc.

A co čtete vy?

 

Líbilo se? Pomohlo? Sdílej!

Co na to říkají ostatní?

Připoj se k diskusi

3 replies to “Teaser Tuesday 12: Čaroděj Zeměmoří”

 1. Dragita says:

  O Čaroději jsem ještě neslyšela, ale koukám, že to může být zajímavé. Rozhodně se po tom mrknu v knihovně, něco složitějšího by se mi teď hodilo :))

  1. Lenny says:Author

   Ono to právěže složitější není. Je to příběh o klukovi, který se stal čarodějem, dokonce je to myslím určené pro mládež (jako dnešní YA). Tohle je asi jediná filozofická úvaha z celé knihy. Jinak tam je pouze strašně zajímavý obrat od postoje X k postoji Y (abych nespoilovala).

 2. Dragita says:

  Ahá, já myslela, že je to složité na čtení, že to hodně lidí odradilo, ale jakmile se dostali přes začátek, tak už to bylo jiné. Ale mrknu se po tom;)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *