Teaser Tuesday 27: Enderova hra

teaser tueasdayPůvodní Teaser Tuesday pořádá blog Should Be Reading. Já si to trošku upravila po svém: chci s vámi sdílet krátkou ukázku z knihy, kterou mám momentálně rozečtenou, a říct vám svoje dojmy z četby. A budu jen ráda, když mi na oplátku napíšete, co zajímavého čtete vy.

Docela dlouho už jsem nečetla tak dokonalou knihu, jako je Enderova hra. Teda už dlouho jsem nečetla srovnatelnou, takhle dobrou knihu (třeba Sandman nebo Dějiny světla jsou taky dokonalí, ale nesrovnatelní, jiní). Autor mistrně střídá tempo, začátek je pozvolný, druhá čtvrtina je o Enderově výuce v Bitevní škole a graduje, jak se bitvy stávají těžšími a těžšími. Pak nás autor najednou zavede zpátky na zem k jeho sourozencům Valerii a Petrovi a jejich plánům a pak opět další simulované bitvy až k vyčerpání. A pak ten závěr, húúú…

Donutí vás to uvažovat o strašně moc věcech, ale zase ne tak, aby to nějak odvádělo od děje. O budoucnosti, o vesmíru a astrofyzice, o budování postavení v partě lidí, o dětství, o tom jak se chovat k přátelům a nepřátelům, o tom jak vítězit, o jiných rasách (jiných živočišných druzích), o pozemské politice. Tyto úvahy mi připadaly skutečně aktuální:

“Asi není možné navléknout na sebe něčí totožnost, aniž by se člověk nestal tím, kým předstírá, že je. Několik dní ji (Valentinu) to trápilo, přemýšlela o tom a pak napsala sloupek, ve kterém tuto myšlenku využila jako výchozí předpoklad. Ukázala, že politici, kteří lezou Rusům do zadku v rámci zachování míru, se jim nevyhnutelně podřizují ve všem. Nádherně tím zaryla do vládnoucí strany a dostala spoustu milé pošty. Přestala ji také děsit myšlenka, že se do určité míry stává Démosthenem. Je chytřejší než Petr a já ho za to plně uznávám, říkala si v duchu.”

(O. S. Card: Enderova hra, Laser books, 1994, str. 209)

Zvláštní je, že ve filmu, který natočili podle knihy předminulý rok, o této linii není ani zmínka. Co myslíte – kdyby se někdo rozhodl knihu adaptovat dnes, jak důležitou roli by v něm měla válka mezi Spojenými národy vedenými USA a Varšavskou smlouvou vedenou Ruskem? Podle mě buď velkou, nebo by o ní naopak raději mlčeli, stejně jako ve filmu z roku 2013.

P. S. Laser books vydává letos tuto skvělou knihu znovu. Už pošesté.

Líbilo se? Pomohlo? Sdílej!

Chci napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *