To Read List VIII

Je jaro, všechno se probouzí – dokonce i moje chuť číst (a psát). Ale co?

sxc 3 booksTaké si po odložení dočtené knihy vždycky kladete otázku „a co číst teď“? Hledáte po internetu i po svých známých inspiraci jako honicí psi svoji kořist? Potom jste ve správný čas na správném místě! V této rubrice každý týden najdete 3 knihy, které jsem s nadšením přečetla nebo si je rozhodně chci přečíst. A navíc se dozvíte i to, jak se mi daří plnit svoje To Read přání z minulých týdnů.

 

1) Arto Paasilinna: Syn boha hromovládce

Paasilinna je jeden z mých oblíbených spisovatelů. Ve Finsku je to asi nejoblíbenější a určitě nejprodávanejší spisovatel. Zatím jsem od něho četla naprosto skvělé Vlčí léto laponského mlynáře, ze kterého jsem byla naprosto unešená, a neméně dobré Stará dáma vaří jed. Je to o svobodě od společnosti a byrokracie, o svobodě a nádherné finské přírodě. A Syn boha hromovládce je navíc o starých finských bozích v našem světě (možná něco jako filmový Thor?), což s sebou nese i potenciál humoru, takže prostě neodolám a připisuju na To Read List.

2) Kateřina Andrlová (ed.): Sladké sny

Možná i díky knihám Ondřeje Netíka jsem se začala víc poohlížet po žánru New Weird. Přečetla jsem si jeho definici na wiki i doporučovaný článek od Ekyelky a teď se chystám na sborník ze dvou prvních ročníků stejnojmenné soutěže (jediné tohoto žánru v ČR), kterou pořádá naše milá Sussanah de Silva na svém blogu. Za ty dva roky si soutěž vydobyla velmi dobré jméno. A sborník vydaný nakladatelstvím Sarden, který má úžasnou obálku. Takže ať už se mi nakonec bude líbit nebo ne, gratuluji vítězům a hlavně pořadatelce a editorce za skvělou práci. Možná se ve třetím ročníku ještě taky stihnu přidat..

new weird 2

3) China Miéville: Město & město

Vlastně nechápu, jak jsem mohla až dosud New Weird přehlížet. Když jsem si o žánru trochu něco přečetla, našla jsem velmi zajímavého mladého spisovatele se zajímavými levicovými (možná spíš anti-konzumními) postoji a zajímavým jménem China Tom Miéville.

Chvíli jsem váhala, co si od něj nejdřív přečíst, a nakonec moje volba padla na detektivní (možná díky mé momentální posedlostí seriálovým Sherlockem) román s prvky fantasy jménem Město & město. Kniha se může pyšnit cenami Locus za nejlepší fantasy román, Arthur C. Clarke Award, World Fantasy Award, BSFA Award a Kitschies, cenou Hugo za nejlepší román a nominací na ceny Nebula a John W. Campbell Memorial Award. Což už je pořádný “výkon”…

httpv://www.youtube.com/watch?v=nSUhGhn8vOo

A co čtu? Po dočtení knihy Hříšky bílé lišky od Ondřeje Netíka jsem začala psát recenzi a číst jeho Kejklíře léta. Ty už mám taky dočtené, takže píšu recenzi. Recenzi píšu i na Achilleovu píseň, takže to se čtením teď bylo trochu slabší. Ale už mám doma připravené Město & město a v meilu další nabídku na nový recenzní výtisk (zatím vybírám, co to bude), takže se určitě nudit nebudu…

Mimo toho tento týden finišuje příprava akce Tanec a handicap, kterou pomáhám organizovat, a všechny na ni srdečně zvu! Termín 14. a 15. března 2014 a místo – divadlo Barka v Brně si zapište do svých diářů a Must Go Listů!!!

Zdravím! A jarním…

Líbilo se? Pomohlo? Sdílej!

Chci napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *