Bilancování 2013: pohádky, korektury, recenze

O přečtených knihách jsem se už rozepsala v minulém článku. Teď (a příště) se pokusím zhodnotit i další oblasti, kterým se věnuju. A že jich není málo. Navíc tu se mnou a mou spolubydlící bydlí jeden sedmiletý prcek, který letos v září nastoupil do první třídy s Montessori pedagogikou. Ne že bych musela, ale protože se dlouhodobě věnuju práci s dětmi, tak se s ním učím (nebo spíš bavím) – jak přímo čtení, psaní a počty, tak se mu taky snažím předávat svoje znalosti z různých oborů (zajímá ho hlavně příroda, historie, vesmír, archeologie a taky to, co vím o zdraví a zdravém jídle). A čtu si s ním pohádky. A teď vzhůru ke druhé části bilancování.

Pohádky

Abych navázala na článek o knihách, začnu pohádkovými knihami, které jsem četla prckovi. Nedávám je do svých knih, protože jsem je nečetla pro sebe, ani jsem je většinou sama nevybírala. Ale některé se mi vážně líbily – ty jsem zvýraznila. Dám sem i některé, které jsme četli v roce 2012, abych na ně nezapoměla. Chtěla bych k nim postupně napsat i mini-recenze, ale prozatím mi na to nezbývá čas.

1) Sue Hall: Chňap

2) Jeanne Willis: Kdo to je, kdo to je, kdo ten záchod blokuje?

3) Václav Čtvrtek: Kotě z kocourkova

4) (autor neuveden, překlad Daniela Řezníčková): Já jsem Vipo, poleť se mnou

5) Andrew Petters: Neptáček

6) Stanislava Bumbová: Pohádky loďky Matyldy – Dopadení piráta Hromburáce, Lapálie s mořskou pannou

7) Jiří Žáček: Na svatého Dyndy

8) Jan Jelen: Drak Drango – hrdina přichází (komix)

9) Thomas C. Brezina: Klub Tygrů – Oživlá mumie

10) Daisy Meadows: Duhová kouzla, víly slavností – Slávka, radovánková víla + Apolenka, módní víla

11) Emanuel Mizia: Příběhy zaječí rodinky

12) Max Velthuijs: Žabák a cizinec (příběh s ponaučením)

13) Cornelia Funke: Dračí jezdec (příběh zajímavý, ale příliš rozvleklé)

14) Jiří Žáček: Čertovská pohádka

15) Vítězslava Klimtová: O statečném skřítku Drnovci

16) Walt Disney: Medvědí bratři (příběh vhodný spíš pro dospělé)

17) Vítězslava Klimtová: Ze života skřítků domácích

18) A. A. Milne: Medvídek Pú

Pro mě byly absolutní TOP pohádky o skřítkovi Drnovcovi, básně Jiřího Žáčka a Andrew Petterse a pak medvídek Pú, úplně nejvíc. Jak jsem mohla žít bez medvídka Pú a bez svačinek o jedenácté???

Korektury

Zpět k práci. Profesionální korektury pro portál Vašeliteratura.cz jsem začala dělat v létě 2012. V roce 2012 jsem pro Vašeliteratura.cz udělala celkem 51 korektur recenzí a článků o literatuře, v roce 2013 to bylo 25 korektur.

Stále mě to baví, stále se zlepšuju (už si klidně troufnu i na stylistickou korekci), a tak bych chtěla postoupit dál – stát se copywriterem, externím jazykovým redaktorem některého nakladatelství a/nebo udělat korekturu celé knihy (nebo pro začátek alespoň povídky).

Pokud píšete a svoje texty chcete vydat a chybí vám beta-reader a korektor, napište mi, ráda to pro vás udělám. Umím pohlídat nejen gramatiku a interpunkci, ale i stylistiku a logickou provázanost textu. Takže neváhejte, první v pořadí to bude mít celé zadarmo!

Recenze

Recenze jsem psala už dřív, nejdřív do školy a potom na můj bývalý blog, psaný o všem možném i nemožném. Dřív jsem samozřejmě psala hlavně obsah, postavy atd., ale už na gymplu nás naše skvělá profesorka češtiny učila vystihnout hlavní myšlenku a zařadit a zhodnotit knihu.

Od ledna roku 2013 jsem dostala možnost psát recenze pro portál Vašeliteratura.cz a tak jsem na každou, která mi vyjde, strašně hrdá, a snažím se zlepšovat. Zatím jsem od nich dostala 8 recenzních výtisků, recenze si můžete přečíst buď tady nebo přímo na tomto blogu, kam dávám k původní recenzi jako bonus vždycky ještě něco navíc. Další 2 recenzáky jsem dostala od Temnářky, za což jsem jí moc vděčná.

V roce 2014 mám v plánu rozšířit spolupráci aspoň o několik nakladatelství nebo knihkupectví, abych si mohla o recenzní výtisky psát přímo jim a nemusela se bát, že mě v objednávání předběhne jiný redaktor, jak už se mi to párkrát stalo.

Čekejte ještě 3. pokračování bilancování, které bude o tom, co všechno zajímavého jsem prožila a jaké nové zkušenosti jsem získala.

Image copyright: Nelleke by DeviantArt + Poporetto by DeviantArt

Líbilo se? Pomohlo? Sdílej!

Co na to říkají ostatní?

Připoj se k diskusi

One reply to “Bilancování 2013: pohádky, korektury, recenze”

  1. Bastera says:

    Páni tak to jsi dobrá s těmi korekturami! 🙂 A básně Jiřího Žáčka jsou lahoda na posmutnělou duši! 🙂 Přeji, ať se dále dobře daří ve všech oblastech!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *