Bilancování 2013: nové zkušenosti

 

Nebojte, už je to vážně poslední bilancovací článek! V roce 2013 jsem se snažila chytit každou zajímavou a přínosnou zkušenost, kterou jsem potkala. Samozřejmě jen v oborech, které mě zajímají, a jen pokud mě to nestálo víc, než by mi to dalo.

A co mě zajímá? Zdraví a zdravá výživa (až do srpna 2013 jsem podnikala jako poradce pro zdravou výživu, teď píšu na toto téma blog a věřím, že se k tomu brzy aktivně zase vrátím), umění koučingu a vedení lidí, marketing, time-management, základy tvorby webu a další skily užitečné pro člověka na volné noze. Zajímám se o literaturu, psaní, ekologii (hlavně o bio-zahradničení a momentálně i o eko-stavby), historii a současnou nekomerční kulturu. Hm, docela dost zájmů. Jak se mi podařilo všechno skloubit?

 

Tento rok jsem se už teoretickému učení nevěnovala tolik, jako v předchozích dvou letech, kdy jsem absolvovala několik kurzů poradenství ve výživě a kurz pro začínající podnikatelky, spíš jsem se věnovala praxi – ale i tak jsem absolvovala docela hodně zajímavých přednášek, workshopů a setkání.

Takové dvě pro mě docela zásadní akce byly přednáška Peníze nebo život? propagátora svobody v práci a autora stejnojmenné knihy Tomáše Hajzlera a kurz Punkové podnikání, který vedl aktivní nadšenec, dobrý duch Naučmese.cz a vegetarián Pavel Ovesný.

Pochopila jsem, co nedělám dobře a jak bych to měla změnit. Bohužel to pro mé podnikání už bylo pozdě, nebo alespoň v té podobě, jak jsem měla v té době nastavené. Přesto se mi ještě podařilo rozjet několik vlastních kurzů právě přes Naučmese.cz – celkem jsem v nich měla 32 posluchačů přes tento server a několik dalších odjinud – neocenitelná zkušenost…

Tento rok jsem také začala chodit na brněnská Kreativní/Inspirativní rána, na kterých vystupují zajímaví lidé a kde je možnost posnídat výborné pečivo ze Sklizena a Dobrou kávu. Vždycky je tam skvělá atmosféra a výběr hostů?

Posuďte sami: 15. května přišel Tom Václavík ze Slow Food Brno, aby popovídal o hodnotě jídla a proč je dobré jíst pomalu a pokud možno preferovat lokální a fair trade potraviny.

4. června Michal Kašpárek, známý z projektu Žít Brno a jako recenzent Finmagu. Jeho přednáška Jak nebýt kreativní byla o tom, že nemáme čekat na chiméru kreativního nápadu, ale sednout a psát. Nakoplo mě to.

25. září to byla snad ještě větší pecka, protože přišel Petr Ludwig, autor knihy Konec prokrastinace. Jeho přednáška byla tak důkladná, že bych už knihu nemusela číst… ale stejně jsem si ji hned šla objednat.

Zatím poslední byl workshop Kudy ven ze stresu, smutku a/nebo zmatku?, který 18. prosince vedla paní Ravit Mond, která do Česka přinesla metodu Work It Out. Už se nemůžu dočkat dalšího kreativního rána!

Teď vás možná překvapím: v poslední době mě totiž těší pracovat rukama (podobně jako když jsem dřív pracovala na ekofarmě blízko Pardubic), něco tvořit a budovat. V létě jsem využila možnosti přijet na dobrovolnický workshop omítání domu v Tvořivém centru Oslavany + další zaučování už jsem absolvovala na hliněných omítkách u Ondry Netíka (mrkněte na jeho blog Duše domu, kde se dozvíte víc).

Postupovala jsem od nejjednodušších věcí až k finálním omítkám, pomáhala kamarádce, kamarádovi, a teď už si troufám i na větší projekt – a ejhle, ono to vypadá, že svoje zkušenosti uplatním hned na jaře u známých, kteří koupili staré stavení a přemýšlejí nad jeho opravou. A v plánu mám i vlastní slaměno-hliněný domeček, hned jak se najde nějaký pěkný pozemek – a peníze na něj…

Co se týká společenských událostí, tak hned 2x jsem se setkala s komunitou Na volné noze v Cowo Brno a byly to večery plné skvělých inspirativních lidí a výborného vína. A v létě jsme pomáhali vytvořit rekord na Pikniku jako Brno”, který pořádalo opět Cowo Brno v Lužánkách. Bylo příjemné počasí, zahráli jsme si freesbee a okoukli zajímavé věci na stáncích a slečny tančící u tyče, užili jsme si to.

A nesmím zapomenout ani na festival Global Chill Out v brněnské Malé Austrálii, divokém koutu poblíž Riviéry, který jsme nejdřív uklidili a zkultivovali, pak nazdobili a zabydleli a pak trance-tančili a fóru Ekologiku naslouchali. Už se chystá další ročník, tak nezapomenout a přijít!

httpv://www.youtube.com/watch?v=-0A8lrEPC1E

Svoje historicko-archeologické choutky jsem ukojila jako dobrovolník-průvodce na Muzejní noci a jedné další akci Moravského zemského muzea (Den seniorů, 1. října 2013). V rámci pomáhání jsem si prohlídla celý Dietrichstejnský palác a absolvovala komentovanou prohlídku výstavy Bystřec – o založení, životě a zániku středověké vsi s Dr. Ludvíkem Belcredim a v říjnu druhou komentovanou prohlídku výstavy Cyril a Metoděj s doc. Luďkem Galuškou.

A protože MZM si pomoci váží, dostala jsem volňáska na výstavu Dobrodružná Afrika očima cestovatelů a další stálé i nestálé výstavy v Anthroposu. Strávili jsme tam skoro celý den a bylo to fajn.

Teď přichází na řadu nekomerční kultura. Jelikož se přátelím se skupinou RahatLukum, pomáhala jsem při organizování jejich akcí – jarního Noroozu v Místodržitelském paláci, potom večírku na zakončení lektorského roku v saleziánské oratoři a nakonec největší akce – podzimního úplňkového MoonTribeFestu (moje reportáž je v odkazu). Krásné a milé zážitky. A dnes pracuji na festivalu Tanec a handicap pro Kulturárium a už se učím psát granty, abych byla ještě užitečnější.

Nakonec toho nebylo zase tak málo! A to jsem ještě vynechala únorový VeganFest (reportáž v odkazu) a taky 2 srazy blogerů a milovníků literatury v Chajovně, které pořádala naše milá Temnářka. Na tom prvním mi dala recenzák svých Hladových přání a na ten druhý jsem přivedla Ondru Netíka, který se rozpovídal a začetl a stal se tak hvězdou večera a já mohla prodat skoro 10 jeho knih, které jsem si koupila do zásoby v naději, že je udám – a udala. A pak ještě těsně před koncem roku sraz literárních blogerů, který pořádala Rodaw z Knihánkova. Nevím, proč ty nejlepší věci nechávám na konec 🙂

 

Takže končím s bilancováním.

Ještě napíšu svoje (knižní) předsevzetí – a pak už zase jen knihy, knihy, knihy…

 

Image copyright: Nefis by DeviantArt

 

Líbilo se? Pomohlo? Sdílej!

Co na to říkají ostatní?

Připoj se k diskusi

3 replies to “Bilancování 2013: nové zkušenosti”

  1. Owlie says:

    Kurzy na Naučme se mám moc ráda. Zvláště ty o životním stylu a knihách 🙂

    1. Lenny says:Author

      OK, tak to se třeba na některém uvidíme 🙂

  2. […] si nesmírně vážím! Průměrně je to 28 návštěv za den. Nejčtenějším článkem bylo Bilancování 2013 – nové zkušenosti a medailonek Egona Bondyho. Slovo, které vás sem nejčastěji přivedlo z vyhledávačů , bylo […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *