Václav Cílek: Prohlédni si tu zemi

kniha

 

Knihu Prohlédni si tu zemi jsem si vybrala proto, že archeologie krajiny patří k mým oblíbeným tématům už od doby mých studií, kdy jsem hltala Staré stezky Radana Květa. Když potom vyšly Krajiny vnitřní a vnější od Václava Cílka, zajásala jsem: ano, toto je přesně ta směs témat a pohledů, které mě zajímají. Bude se mi stejně tak líbit i nejnovější kniha tohoto autora?
Prohlédněme si ji zblízka…

 

Jádro knihy Prohlédni si tu zemi vzniklo mezi lety 1993 a 1996. V knize najdeme úvahy a popisy, které jsou podložené odbornými znalostmi a zároveň jsou poetické a ubírají se směrem k filosofii až mystice. Václav Cílek přiznává vliv Zdeňka Neubauera, Bohumila Hrabala a skupiny kolem nakladatelství Pražská imaginace, která měla opět blízko k Hrabalovi a undergroundu. To nás nemůže nijak překvapit – Neubauer i např. Egon Bondy a další postavy undergroundu propojují ve svých knihách vědu, historii, filosofii, společenské otázky i duchovní pohled – stejně jako knihy Václava Cílka.

Václav Cílek ostatně spojuje tyto dvě polohy i ve své osobě: je vysoce uznávaným odborníkem, kandidátem věd, dlouholetým ředitelem Geologického ústavu Akademie věd ČR, vyznamenaným ministrem životního prostředí „za výrazný přínos k popularizaci české vědy, zejména geologie a klimatologie“; a zároveň je držitelem literární ceny Toma Stopparda, ceny Nadace VIZE 97, průvodcem několika populárních zábavně-naučných pořadů České televize, často je tázán na svoje názory na klima i společnost a v některých kruzích působí skoro až jako guru v otázce vztahu ke krajině, zemi a duchovním a historickým místům.

Celou recenzi s ukázkou z knihy najdete na

vaselit logo1

Václav Cílek: Prohlédni si tu zemi. I když vidíme obyčejné věci, stejně toho vidíme hodně.

České vydání: Dokořán, Praha, 2012

Kde koupit: http://www.kosmas.cz/knihy/172645/prohledni-si-tu-zemi/

.

Líbilo se? Pomohlo? Sdílej!

Co na to říkají ostatní?

Připoj se k diskusi

One reply to “Václav Cílek: Prohlédni si tu zemi”

  1. […] Cílek je dlouhodobě objektem mého zájmu. Jeho poslední kniha Prohlédni si tu zemi se mi moc líbila, a tak si nemůžu nechat ujít jeho nejnovější literární počin Posvátná […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *