Inktober 2017

inktoberSlovo INKTOBER vzniklo spojením slov INK (inkoust) a OCTOBER (říjen). Jde o akci – nebo výzvu k tomu, abychom každý den v měsíci říjnu nakreslili jeden obrázek inkoustem a pak se jím pochlubili na sociálních sítích. Je to skvělá věc, která omezuje rozhodovací paralýzu – nemusíte přemýšlet, co máte dělat ani čím nebo co kreslit, vše je dané. A přesto nijak neomezuje vaši kreativitu, protože témata jsou dostatečně volná, a tak vzniká spousta různorodých kreseb.

Ideu Inktoberu vymyslel profesionální kreslíř a grafik Jake Parker. Na jeho osobních stránkách se každý rok (od roku 2009) dozvíte, jaká jsou témata pro letošek. Když jsem je viděla poprvé, moc jsem si s nimi nevěděla rady, ale potom mi začaly naskakovat asociace a už jsem se nemohla dočkat, až to které téma ztvárním.

Přehled letošních témat:

inktober themes

Ještě než se vám pochlubím se svými kresbami, vrátím se ještě k technice. Už dřív jsem vyzkoušela kreslení tuší a redisperem s hrotem na psaní, který vede krásnou tenkou linku a dá se s ním skutečně i psát. Tentokrát jsem si pořídila tenké štětce značky Milan a poprvé jsem zkoušela i něco jako stínování.
Na poslední obrázek jsem použila inkoustový popisovač, se kterým jsem zatím neměla žádnou zkušenost. Všechno to pro mě bylo nové, objevovala jsem další způsoby a možnosti kreslení. A to je, myslím, dobrý výsledek.

A teď už moje obrázky:

day 3: poison

Můj první pokus štětcem číslo 1 a tuší. Inspirováno houbařskou sezónou. Dobrý pocit a chuť tvořit dál.

IMG_20171005_000121

day 6: sword

Velkomoravský meč severského typu, podle nálezů z Mikulova a Košic z 10. století. Opět štětec a tuš.

22219664_1622651754453805_6181583456639434783_o

day 14: fierce

Zuřivost je zvíře. A bezmoc. Vlk Fenrir ze starogermánských ság má důvod zuřit. Navíc v té době dělám korekturu sci-fi knihy s velmi zajímavými mytologickými prvky (a právě vlci a Ragnarok tam hrají důležitou roli).

I když jsem si tentokrát vzala štětec velikosti 0, stejně se mi nepovedly detaily (třeba zuby a tlapy), navíc se špatně prokreslovala srst. No jo, příště to vymyslím nějak jinak (buď celá postava – obrys, nebo jen detail tlamy).

fierce

day 31: mask

Na toto téma jsem se těšila celý měsíc, ale když přišlo, tak jsem stejně nevěděla, co přesně nakreslit. Měla to být maska z Lavondyss od Roberta Holdstocka, ale nepodařilo se mi nikde najít, jak ty masky měly přesně vypadat. Měl to být bojovník nebo zaječí dívka od Chiary Bautisty, ale nakonec jsem našla předlohu pro jinou dívku s parůžky a už jsem kreslila.

Tentokrát jsem poprvé vyzkoušela černý inkoustový popisovač a trochu nemile mě překvapilo, jak špatně se mi s ním stínuje. Ale nakonec jsem na to přišla a tak (až na jeden detail, který už je tady umazaný) jsem s kresbou spokojená.

mask

Takže zase za rok u Inktoberu 2018!

Už se těším, až příště vyzkouším Jakem doporučovaný “brush pen”, tedy tenký štětec se stálým přívodem inkoustu – u nás se prodává pod názvem “umělecký značkovač” neboli “Artist Pen“. A nebo bílý inkoust na černý papír… Je toho ještě tolik, co stojí zato prozkoumat!

Díky za každé postrčení dopředu.

Líbilo se? Pomohlo? Sdílej!

Chci napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *