Petr Vítek na Inspirativním ránu #28

inspirativníDalší brněnské inspirativní ráno mě opět řádně nakoplo. Hostem byl Petr Vítek, spoluzakladatel českých Impact Hubů, takže i toho brněnského, který byl slavnostně otevřený minulý měsíc. Zároveň působí jako externí konzultant v začínajících start-upech (Kokoza) a společnostech jako Nadace Vodafone, Because a další.

Nevím, jestli se mi podaří popsat, co mě tentokrát nadchlo. Osmadvacáté inspirativní ráno nezačalo roztleskávačkou jako když vystoupil Stanislav Gálik a nepokračovalo žádnou perfektní powerpointovou prezentací, skvělými návody nebo dokonalou motivační řečí…

“Ahoj, já jsem Petr, kluk z Jeseníku.” A neřeknu vám nic jiného, než co jsem v životě dělal, dělám a čemu věřím. Je to málo? Ne – pokud je tím hostem člověk jako Petr Vítek, pak si můžete být jistí, že odejdete namotivovaní a s kupou nových plánů a inspirace i tak.

A co že to vlastně Petr Vítek dělal? Po studiu angličtiny a ekonomie strávil rok v USA. Tam se nadchl pro Amnesty International, kde pracoval dalších 11 let jako dobrovolník (z toho 5 let ve vedení) a kde potkal spřízněné duše – Jakuba Mareše a Zdeňka Rudolského. Společně se nadchli pro projekt Impact Hubů, když potkali zakladatele Hubů Jonathana Robinsona. První český založili v roce 2010 v Praze, druhý a třetí 2014/2015 v Ostravě a v Brně.

A to je všechno? Vlastně ano. Jenom tu není nikdo, kdo by zdůrazňoval, kolik úsilí a nadšení a práce za tím vším je. Je tu jenom jeden skromný kluk z Jeseníku… který měl vizi a odvahu a vytrvalost. A to je asi nejlepší inspirace.

A co ty vize? Jo, ty mě taky nadchly. Nikdy by mě nenapadlo myslet tak… velkoryse. Petr Vítek  chce (zjednodušeně řečeno) změnit svět podnikání. Jeho snem je, že se ještě dožije toho, kdy pro mladé lidi, kteří si volí, kde začnou, bude volbou číslo jedna “social business”.

Proč? Social business je průnikem mezi světem “profit first” firem na jedné straně a neziskovkami s přístupem “only impact” na straně druhé. Petr Vítek tak trochu zažil oboje, když dělal poradce v Deloitte a zároveň pracoval pro Amnesty. Ve světě  social businessu je podnikání/zisk jen prostředek, ne cíl – cílem je řešení společenského problému. Taková totálně dovnitř i ven zodpovědná a udržitelná firma s přístupem “impact first, profit second”.

A právě tomu má pomáhat prostředí Impact Hubů. Je to prostor pro “zdravě naštvané lidi”, kteří chtějí něco změnit. Je to prostředí pro jejich realizaci, sdílení, synergii a hlavně pro nalezení stejně naladěných spolupracovníků. Aby se jim hledalo líp, pořádá pražský Hub soutěž Social Impact Award a všechny Huby různé networkové akce (MashUp) – a spoustu dalšího.

Taky vás to nadchlo?

Vypravte se do nejbližšího Hubu (a taky na nejbližší inspirativní ráno), změňte přístup, dávejte, sdílejte a bavte se.

HUB Brno

Inspirativní rána

Líbilo se? Pomohlo? Sdílej!

Chci napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *