Matthews: Následujte své srdce

Četli jste knihu nebo viděli film Tajemství? Je to takový úvod do celé další řady knih osobního rozvoje, které vám řeknou, že musíte věřit a být pozitivně naladění a úspěch přijde, protože to tak ve vesmíru chodí. To říkám zjednodušeně, ale ono Tajemství skutečně zjednodušuje. Je určené začátečníkům. Je líbivé. Trošku zamlčuje důležité věci, jako třeba to, že na své budoucnosti musíte pracovat. Vydoluje ve vás zapomenutou víru v sebe sama – a potom vás nechá stát a čekat, až celá ta skvělá budoucnost přijde. Tato kniha je mnohem realističnější a stát vás nenechá – povede vás krok za krokem. Pokud chcete pokročit od Tajemství někam dál, určitě si ji přečtěte!

Navzdory rozesmáté obálce Následujte své srdce není přehnaně pozitivní, “sluníčkovou” knihou osobního rozvoje. Neplácá vás po ramenou, jak jste skvělí a jakou máte růžovou budoucnost. Ukazuje vám práci, kterou budete na cestě ke šťastnější budoucnosti muset vykonat, ukazuje vám chyby, které děláte, a upozorňuje na to, že změny budou vyžadovat vaše úsilí a sebedisciplínu. Ano, o disciplíně se tu píše mnohokrát. A za to jsem moc ráda, protože v dnešním světě instantních řešení a mýdlových bublin je to příjemný obrat k realitě.

Myšlenky

Hned v první kapitole se dozvíme, že život je náš učitel a na nás je, abychom se z jeho lekcí poučili a šli dál. Když zůstáváme tam, kde jsme, i přes svoji nespokojenost, může to vést minimálně k tomu, že se budeme cítit nespokojení až do konce života. Je to první z mnoha pobídek k tomu, abychom změnili sami sebe, protože “My všichni jsme tou příčinou… Když se změníme, přitahujeme jiné okolnosti.” (str. 19) Přitom není třeba chodit meditovat do Tibetu – autor mnohokrát opakuje, že všeho lze dosáhnout právě tady, v našem životě. Nevymlouvejme se na okolí, na to že je život příliš těžký, že nemáme vše potřebné. Začněme spravovat žebřík příčku po příčce.

Ve druhé kapitole se seznámíme se zákonem setby a sklizně. Všechno funguje na stejném principu: odvedeme práci, trpělivě čekáme, sklidíme plody. Nečekejme, že úspěch a štěstí přijdou samy, nečekejme dokonce ani na to, až budeme mít ideální práci. Začít se dá čímkoliv, každý úspěch nebo nová znalost nás posune dál, k ještě lepším úspěchům. Ale je vždy lepší počítat s tím, že “najít spolehlivého zaměstnance znamená pozvat na pohovor padesát uchazečů” (str 28). Důležitá je sebekázeň a pořádek. I když autor nevidí život jednoduchý jako v telenovele, nesnaží se nás zdeptat, ale uklidnit. Učí nás brát všechno s lehkostí, vše pochopit a přijmout a slibuje: “žádné úsilí nepřijde nazmar” (str. 34).

Takto bych mohla pokračovat, ale myslím, že pro vás bude přínosnější, když si knihu přečtete sami. Teď už se jen stručně zmíním o některých dalších zajímavých myšlenkách, kterých jsem si všimla: tak třeba to, že štěstí ani blahobyt nejsou nutně závislé na penězích, ale spíš na vnitřním postoji. Že čím zoufaleji něco chci, tím menší je šance, že to dopadne dobře. Že je důležité uvolnit se, přestat tlačit na pilu, naučit se relaxovat. Že sice máme postupně začít dělat, co nás baví, ale že ležení na pláži není práce, která by nás mohla naplnit. Že důležité je najít to, co vám dává smysl, a potom převzít zodpovědnost a začít se v tom zdokonalovat.

Mimo skutečně dobrých rad vás autor i namotivuje. Ukáže vám příběhy (fiktivních) lidí, kteří se stále ještě vymlouvají, a naopak jiných (skutečných), kteří i přes nepřízeň osudu udělali maximum pro splnění svých snů a nyní jsou šťastní. Donutí vás sebrat odvahu a začít, i když máte pocit, že ještě nejste tak úplně připraveni – jenomže to nebudete nikdy. “Nejprve začněte!… Nadšení a energii pro další práci získáte až poté, co se do ní pustíte. Získáte ji jako výsledek vašeho snažení. Tajemství je vůbec začít.” (str. 94)

V osmé kapitole ještě důkladně probere téma klidu v duši, což je pro pocit štěstí velmi důležité. Život by neměl být boj nebo honba za výsledky. I když kniha je spíš o práci a disciplíně, je důležité naučit se uvolnit a dát věcem volný průběh. Stejně tak je důležité naučit se mít rád lidi kolem sebe, protože “jsme tady, abychom se naučili milovat jeden druhého”. (str. 125) I když to může znít trochu pateticky, je to opět velmi praktické. Není třeba se s každým hned objímat nebo zachraňovat hladové celého světa. Pro začátek stačí neodsuzovat, odpouštět a naučit se přijímat alespoň svoje blízké (a sám sebe) takoví, jací jsou – potom se i my budeme cítit spokojenější.

Nakonec vás autor povzbudí. Nejste v tom sami – každý člověk hledá úspěch, smysl života, štěstí. Každý na sobě musí postupně pracovat. Každý úspěšný člověk dosáhl úspěchu díky každodennímu úsilí. Štěstí ale nenajdeme tak, že se budeme snažit změnit svět nebo dosáhneme velkého cíle, protože ani to nám nezaručí, že budeme šťastní, pokud nezměníme také sami sebe. Cílem je dosáhnout rovnováhy a klidu mysli – a užívat si každý přítomný okamžik na této zemi.

A co přesně znamená ona výzva následujte své srdce? Nechám odpovědět samotného autora: “Posláním vašeho života není prožít jej bez problémů – vaším posláním je nadchnout se.” (str. 69). Líbí se vám autorovy myšlenky tak, jako mě? Já jsem z nich přímo nadšená!

Doporučení

Kniha Následujte své srdce je napsaná srozumitelnou, čtivou formou s množstvím příkladů ze života, rámečků pro snadnější zapamatování nejdůležitějších rad a autorovými ilustracemi, které dodají názornost a zároveň vás pobaví. Díky tomu můžete všechna doporučení okamžitě začít využívat v praxi. O radách, které jsem začala aplikovat ve svém životě, se rozepíšu ve speciálním článku. Teď už jen opravdu stručné doporučení: tato kniha vám pomůže zlepšit váš život. Bez nadsázky. Takže neváhejte a čtěte!

Ukázka

Že je kniha skutečně realistická, a že právě střídmě praktickými radami nádherně doplňuje někdy příliš rozjásaná doporučení některých motivačních knih, dokazuje i tato ukázka:

Dělejte to, co vás baví

V této kapitole si probereme dvě témata:

  1. Vy sami si vybíráte svůj postoj. Pokud budete chtít, bude vás bavit jakákoliv práce.
  2. Budete-li pracovat na něčem, co vás těší, budete spokojenější, vaše šance na úspěch bude vyšší a zřejmě vyděláte i více peněz.

Nejprve tvrdím: “Rozhodněte se, že budete mít rádi to, co zrovna děláte.” Pak zase říkám: “Následujte své srdce!” Protiřečím si? Vůbec ne. V krátkodobém horizontu musíme často využít to, co nám situace nabízí. Protože potřebujete peníze, budete muset zůstat v nynějším zaměstnání a v mezičase plánovat budoucnost. V dlouhodobém horizontu vás bude naplňovat pouze to, o čem jste přesvědčeni, že je to pro vás to pravé.

(str. 71)

Andrew Matthews: Následujte své srdce

Za recenzní výtisk děkuji BaroquePartners.

České vydání: MůjÚspěch.cz/Baroque Partners, Praha, 2012

Originální vydání: Follow Your Heart, Seashell Publishers, Queensland, Australia, 1997

Překlad: Kateřina Zajícová

Web autora: www.AndrewMatthews.com

Líbilo se? Pomohlo? Sdílej!

Co na to říkají ostatní?

Připoj se k diskusi

One reply to “Matthews: Následujte své srdce”

  1. Dobrá recenze. Už se těším na článek o tom, co jsi začala aplikovat ve svém životě :). Doufám, že bude brzo 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *