Poněkud nezvyklé početí, porod a cesta právě narozené šelmy za potravou. Hora svalů a zubů, která nikdy nemá dost. Město nevědomých “nevrčících”, které vysává zdroje z celé krajiny, celé Země. Vláda, která už dávno nechrání lidi, ale pouze svoje zájmy. A zvířata, která se nám podobají až příliš. Nebo my jim? To je crowfundingový projekt Mikuláše Podprockého s názvem Divočina.
Autor a jeho projekt
Mikuláš Podprocký je původem ze Slovenska, ale žije a tvoří v Praze. Narodil se v roce 1978, studoval kresbu na umělecké fakultě a od roku 2002 pracuje jako kreslíř v různých softwarových firmách, které tvoří počítačové hry – spoluvytvářel např. hru Mafia II.
Divočinu si Martin Podprocký kreslil nejdřív 2 a půl roku do šuplíku. Až poté “předstoupil před publikum”, když zveřejnil nedokončený projekt na crowfundingovém serveru Startovač.cz. Snažil se vybrat 50 000 korun, které by mu pomohly, aby svoji knihu dokončil a vydal.
Zaujal ale natolik, že nakonec vybral více než 2x tolik a navíc si zajistil přízeň čtenářů i velkého nakladatelství. Knihu vydal v Argu v roce 2013, prvních 300 výtisků bylo sběratelských – v tvrdých deskách. Většinu z nich dostali jako odměnu ti, kdo projekt podpořili na Startovači.
Divoká a nenasytná
Protože jsem se o knize dozvěděla až z Fantasyobchodu, když už byl projekt uzavřený, zbyly na mě jen měkké desky. Ale nevadí, vlastní komiks je stejný. Kreslený pouze černým perem bez přípravy (spontánní technikou alla prima). Přesto nejde pouze o skicy, ale o plnohodnotné obrázky, které jsou v českém měřítku nadprůměrné. V tomto případě je tak spontánní styl velkým plus – je velmi živý, úplně je z něj cítit dravost, hlavně v případě titulní postavy.
Touto hlavní postavou je “šelma”. Není to ani kladná, ani záporná postava, je to ztělesnění přírody s její silou a obrovskou vůlí k životu. Šelma žere všechno (a všechny), na co narazí, ale právě proto, že je to zvíře, to nelze nijak odsuzovat optikou morálky nebo svědomí. Je obrovská, tak má obrovský hlad. A je jí úplně jedno, do čeho si kousne a co tím způsobí.
Na začátku sledujeme její početí, které šelmu stvořilo jako chaotický propletenec genů s touhou dobývat a porušovat pravidla – a žrát. Protože v divočině šelma nenachází odpovídající zdroje potravy, nechá se odvést lstivým zvířátkem Jehlou do města.
Město budoucnosti
Kdesi v destopické budoucnosti lidé až na pár výjimek žijí v megaměstě Bonanza, tedy v jeho vyšších patrech. Úplně tak ztratili kontakt s přírodou a možná i s realitou. Pěkně to ilustruje jednak tak trochu parodická sekvence o zahájení výstavy moderního umění, a potom také to, jak reagují na skutečné nebezpečí – ptají se své nefunkční vlády, jestli můžou něco udělat, a čekají na odpověď, i když šelma masakruje další a další lidi.
To se ale nelíbí ani lidem, ani zvířatům, která žijí ve spodních patrech města, kde se skrývají a čekají na svoji příležitost. V čele s Černým se totiž tajně snaží ovládnout lidstvo pomocí genových manipulací (zatím však ovládli jen lidoopy, závislé na dodávce jídla). Nevědomí tu nejsou “vrčící”, ale ti druzí.
Lidé zatím vysílají pořádkové jednotky a komisaře Schwartzweise s lovci, aby proti šelmě zakročili. Že ji podcení a jejich lov dopadne špatně, je asi jasné.
A potom přijde posledních asi 20 stran. Kdybych nevěděla, že autor už chystá pokračování, asi by mě ta rychlost zakončení, nebo spíš ta neurčitost a neukončenost zklamala, takto můžu jen čekat na další porci komiksové jízdy. K určitému naplnění tu dojde jen příběh komisaře Schwartzweise, který je takříkajíc vtažený do zvířecího světa…
Podle mě se Mikuláši Podprockému jeho debut podařil na jedničku s nepatrným mínusem na konci.
Obálka knihy s pevnou vazbou:
Mikuláš Podprocký: Divočina
České vydání: Argo, Praha 2013
Žánr: dystopie, hard sci-fi
Připoj se k diskusi
One reply to “Mikuláš Podprocký: Divočina”
“nejde pouze o skicy, ale o plnohodnotné obrázky, které jsou v českém měřítku nadprůměrné”
Nadprůměrné je slabe slovo. Podprockeho kresba je uplne spickova aj v svetovom meritku. Nema daleko od Saudka. Ked som videl ten komiks, tak mi padla sanka a nechapal som, odkial sa tento slovensky typek vzal.
Zda sa, ze Podprocky pracuje na pocitacovych hrach (art). Myslim ale, ze ak by pracoval na komiksoch full time s podporou nejakeho velkeho studia, urcite by sa jeho meno stalo zname po celom svete.