Holčičí neděle s počítačovou grafikou

originalPoslední prázdninovou neděli jsem strávila na workshopu s názvem Jsem originál, který pořádalo sdružení Czechitas v Jihomoravském inovačním centru v areálu VUT. Proč o něm chci psát? Protože holky připravily pro všech 40 účastnic skvělý zážitek, díky kterému jsme se naučily základy práce v GIMPu a který nás nabil pozitivní energií a novými nápady.

Workshop probíhat trošku netradičně – lektorka nebyla jedna, ale byly na nás hned tři. A další holky pomáhaly s organizací, třeba s objednávkou obědů, instalováním souborů na naše počítače atd. Díky tomu nevznikla žádná hluchá místa a pokud se třeba někdo zeptal na něco, co jedna z holek nevěděla, mohla za ni odpovědět druhá.

Program se skládal z asi jedenácti prezentací, které měly holky vzorně připravené v PowerPointu. Všechny byly růžové 🙂 A mezi nimi jsme se věnovaly praktickému zkoušení a procvičování nových znalostí, hlavně tedy práci ve free programu jménem GIMP a microsofťáckém PowerPointu.

Co všechno jsme zvládly?

Osobně mě nadchla hned první prezentace, která se jmenovala stejně jako kniha, kterou si chci přečíst:  Kraď jako umělec. Byla o tom, kde hledat inspiraci (holky prý ujíždějí na Pinterestu, tomhle a tomhle) a jak vůbec grafici pracují.

Potom přišlo trochu grafické teorie. Dozvěděly jsme se něco o rastrová a vektorové grafice, dpi, RGB, CMYK, JPG, PNG a dalších “šifrách”, které grafici ovládají. A pak už jsme začaly pracovat v GIMPu. Teda nejdřív jsme si sjednotily vzhled, naučily se otevírat a zavírat nabídky, pracovat se základními nástroji a s pravítkem. Prostě úplně od začátku.

Nejvíc jsme se vyřádily při učení o vrstvách (layers). Holky nám to vysvětlily na reálném obrázku domečku a my jsme si to hned zkusily v počítači. Ale ten svůj vám sem nedám, jelikož vypadá jako od prvňáčka… Později jsme si zkusily ve skupinách udělat návrh plakátu na další setkání Czechitas, to už dopadlo líp (po kliknutí se zvětší).

Ještě před obědem jsme se dozvěděly něco o JIC, které nám poskytlo prostory na workshop a které dělá zajímavé akce (nejen) pro začínající freelancery a podnikatele (StartUp Club). Pobavila nás prezentace s názvem “Takhle ne!”, kde jsme si mohly prohlédnout, jak to dopadá, když se někdo snaží být za každou cenu vtipný nebo výrazný.

No a potom už přišla asi nejdůležitější “prezentace o prezentacích” a práce s PowerPointem. Což mi přišlo jako jediná nelogičnost celé akce, protože jsme se jinak učily pracovat ve free programech, právě až na PowerPoint. A jelikož MS software ze zásady nepoužívám, musela jsem si všechny rady “překládat” do prostředí ImageImpress. Ale nevadilo, stejně už jsem hodně věcí znala. Až na ty grafické, samozřejmě.

Naproti tomu nové pro mě byly zásady pro tisk grafických návrhů. Rozlišení, ořez a tak. Pozor jsem dávala i u prezentace o tvorbě vizitek, ale protože jsem neměla s sebou svoje podklady a navíc nebylo ani dost času, jen jsem si zapsala teorii a vrhla se na to až doma. Můžete posoudit, jak se mi to podařilo:
vizitka knihy mini

Nakonec jsme se ještě naučily základy úpravy fotek v GIMP, hlavně udělat rámeček, vodoznak a retušovat. Klonovací razítko je super! Jako bonus jsme si vyrobily pozadí na plochu monitoru s třemi “krásnými chlapy” (já tam samozřejmě nemohla nemít Johnyho Deppa). A na úplný závěr jsme si zopakovaly, co už všechno umíme. A že toho není málo…

Girls talk IT

Všechny holky z Czechitas jsou nadšené grafičky, většinou čerstvě vystudované. Mají vizi a snaží se pomoct všem zájemkyním o grafiku, aby si vůbec troufly začít a proniknout do mužského světa grafiky (i když já osobně znám jenom grafičky, ale to je asi tím, v jaké společnosti se pohybuju). Nejde jen o grafický návrh – estetické cítění mají holky a ženy skvělé. Spíš o praktickou stránku věci, protože dneska grafika vzniká na počítači. A v IT se (prý) holky moc nevyznají.

Možná to všechno vzniklo díky ženskému smyslu pro spolupráci, který je tak rozdílný od mužského světa soupeření a porovnávání, což bylo hodně poznat právě na tomto workshopu. Pracovaly jsme společně, radily si a nechávaly si poradit. Potom jsem si společně objednaly jídlo a víceméně společně je snědly a na konci si společně vytvořily grafické placičky-naušnice. A vzájemně jsme si zatleskaly a povzbudivě se na sebe usmály. Ne, ještě z nás nejsou grafičky, ale jsme na dobré cestě…

Díky, Czechitas!

brno-gimp

Líbilo se? Pomohlo? Sdílej!

Chci napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *