Na čem pracuju: březen 2021

Letošní březen byl jako na houpačce: pár dnů byly mrazy, pár dnů počasí skoro letní a zbytek něco mezi tím. Společně s dalším úrazem ruky mě to dost odrazovalo od práce, takže jsem hlavně chodila ven a doma psala a psala.

Šedesátý devátý díl rubriky, inspirované knihou Ukaž co děláš od Austina Kleona. Původně každý týden, teď už jen jednou za měsíc (i víc) píšu o tom, na čem jsem posledních 30 dnů pracovala, co se mi podařilo a co ne, a jaké mám plány na další období.

Co jsem dělala v březnu?

1) korektury: korektury pro časopis Roots

2) co jsem četla: Jerzy Kosiński – Nabarvené ptáče

Co jsem viděla: Constantine – City of demons (2018, 4/5) a Šarlatán (2020, 5/5)

Co jsem poslouchala: bratři Strugačtí – Pět lžiček elixíru (3,5/5), koncert Hany Hegerové 2006, Deep Talks 84 : Petr Ludwig + Alexandra Alvarová, Duchovní Evropa (Martin Putna): Zarathuštra

3) co jsem psala: novou kapitolu o čarodějce Hanně, článek o ekologii v únoru (do časopisu Roots), článek o temné stránce korona-krize, copy-článek o kytarách (zkušební nová spolupráce) a 2 články o mých předcích (Rodina Staňků ze Žďárné a Josef Kyzlink: mládí v Josefovském údolí).

Napůl jsem sepsala i další články, ale u každého mi ještě chybí nějaká informace, kvůli kterým budu psát do muzeí, archivů atd. Začíná to vypadat, že budu mít dost podkladů k sepsání knihy o Josefovském údolí u Adamova, o řemeslech a lidech v 18. a 19. století.

Na tento web v březnu přišlo 2997 UN / 8915 návštěv. Děkuji za přízeň!

4) domeček: pokud bylo pěkně, snažila jsem si najít nějakou práci venku – tesání a obrušování trámků na dřevník, úklid… Uklízela jsem i na půdě a vozila přebytečnou hlínu a staré seno na pole.

Snažila jsem se i stavět komoru, jak mi to můj zdravotní stav a zima dovolily. Protože dům přes zimu ochladl, stačily i menší mrazy, aby teplota ve světnici opět klesala až k nule, takže jsem musela čekat na oteplení.

Učila jsem se pracovat s novou frézkou, čistila roury od kamen, nechala dovézt trámky a latě na dřevník a kari síť do betonu…

5) byrokracie: změnila jsem tarif u T-mobilu, úplně změnila dodavatele elektřiny a na úřadě zaplatila poplatek za popelnice.

6) zdraví a pohyb: ještě jsem nevyléčila jedno zranění (hrana habru mi zdemolovala prst na pravé ruce) a už se mi podařilo další, tentokrát jsem se pořádně sekla dlátem. To už se mi krásně hojí, obražený prst ale bolí jak čert pořád.

Udělala jsem si výlet do Brna, k zubaři, který mi ošetřil jeden větší kaz.

A nakonec něco pozitivního: protože mám bolavé ruce a ani počasí zatím práci moc nepřeje, podařilo se mi jít na několik kratších procházek okolo vesnice a poslední den v březnu dokonce na jeden 15km výjezd na kole po Chřibech (jen v katastru obce, samozřejmě…). Bylo krásně teploučko, nasbírala jsem podběl a březovou kůru na podpal, prala se s bahnem na cestě a domů dojela se soumrakem a moooc spokojená.

Co plánuju v dubnu?

Doufám, že se po nucené přestávce kvůli mrazům a úrazům konečně pořádně obuju do stavby i do práce s hlínou. Ale protože mě to psaní i pátrání v archivech vážně baví, tak program na dlouhé večery je taky jasný.

1) korektury: korektury pro časopis Roots

2) co budu číst/poslouchat: dočtu Nabarvené ptáče

3) co budu psát: další články do časopisu Roots, další kapitoly čarodějky Hanny. Chci pokračovat v článcích o náboženství a ekologii a taky dál pátrat v archivech po mých dávných příbuzných.

4) domeček a hlína: konečně začíná být trochu tepleji. Chci pokračovat v práci na dřevníku, v úklidu na zahradě a na půdě, dostavět kompletně komoru a s konečnou platností si ujasnit, jak by měl domeček vypadat. Kde budou kamna, kudy půjde voda a kudy elektrika. Potom všechno zkonzultuji se statikem, elektrikářem a kominíkem + odborníkem na topení a vrhnu se na dokončení statických zajištění a výkopu plotny pod kamna.

Ráda bych vyrobila i zárubně do komory a do verandy, ale nejdřív bych si chtěla zkusit cinkovat na menším projektu. V hlavě mám nápad na dřevěnou schránku na dopisy.

5) byrokracie: v březnu jsem to nestihla, takže je nejvyšší čas spočítat si faktury a podat daňové přiznání, přehledy na sociálku a zdravotní pojišťovnu.

na výletě u Kalíšku, poslední březnový den

Líbilo se? Pomohlo? Sdílej!

Chci napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *