Na čem pracuju: leden 2021

Od ledna jsem toho moc nečekala. Ale zase kdybych si jako jediný cíl dala “přežít”, měla bych depku už od Nového roku. A tak jsem se snažila i přes mrazivé podmínky dělat, co bylo v mých silách.

Šedesátý sedmý díl rubriky, inspirované knihou Ukaž co děláš od Austina Kleona. Původně každý týden, teď už jen jednou za měsíc (i víc) píšu o tom, na čem jsem posledních 30 dnů pracovala, co se mi podařilo a co ne, a jaké mám plány na další období.

Co jsem dělala v lednu?

Začátek roku jsem přivítala s Lenkou, která tu jinak přes zimu zatím moc není. Společně jsme vyrobily garnýž na závěs a pořád jsem ještě víc a víc zateplovala.

Mimo fyzické práce jsme s pomocí naší dvorní architektky daly dokupy plány rekonstrukce domečku a promýšlely detaily.

1) korektury: korektury pro časopis Roots + korektura soutěžní povídky + korektura a editace knihy o obci Jestřabice

2) co jsem četla: Magor a jeho doba

Co jsem viděla: v lednu jsem viděla asi jen Kukuška (2002, Rusko, 5/5). Během podzimu jsem sledovala seriály Lovecraft country (4/5) a Ratched (4,5/5) a filmy Tina a Vore (2018, 4/5), Východní přísliby (2007, Viggo Mortensen, 4,5/5), Kosti a skalp (2015, 3/5), The Sisters Brothers / Bratři Sesterové (2018, western podle knihy Patrika deWitta, 4,5/5), matka! (2017, mysteriózní, D. Aronofski, 4,5/5), Tiché místo (2018, 3/5) a Joker (2019, Joaquin Phoenix, 4/5).

3) co jsem psala: pár nových kapitol o čarodějce Hanně, článek o událostech v ekologii v lednu (do časopisu) a dva úvodní články nové rubriky Náboženství a ekologická krize.

Na tento web v lednu přišlo 2870 UN / 9179 návštěv. Děkuji!

4) domeček a hlína: postupně jsem ještě víc a víc zateplovala – dala jsem dvojitou vrstvu polystyrenu na stop, polystyren a deku na dveře směrem ven a 3 vrstvy dek a folií do otvoru na dveře směrem do domu. Zadělala jsem všechny otvory z půdy do světnice.

Snažila jsem se i stavět komoru, jak mi to můj zdravotní stav a zima dovolily.

Poslední týden v lednu jsem se byla zaučit u hlínaře – pana Papeže. Dělá úplně jiným stylem než my – precizní roviny, používá jiné nástroje (spoustu jiných nástrojů) a má různé vychytávky, které neznám, dokonce i na úklid. A taky trochu jinou pracovní dobu… Takže spousta nových podnětů.

6) (psychické) zdraví: fyzicky je mi sice zima, ale v lednu to ještě nijak extrémní nebylo. Horší je moje psychika – málo světla, zima, samota, problémy se stavbou, sledování soc. sítí… Snažila jsem se alespoň dobře jíst, pokud to šlo. Onemocněly mi totiž dásně, skoro týden jsem nemohla pořádně jíst a měla jsem lehce zvýšenou teplotu (vstávat zpocená do 13 stupňů, to nechceš), byla jsem i u zubaře, ale zánět to nebyl. Prostě deprese (spíš lehčí, pořád to nějak zvládám), stres a jaro strašně daleko.

Co plánuju v únoru?

Dokončit staré a začít něco zajímavého nového. A přežít zimu, i když jsem si myslela, že už pomalu začne jaro…

1) korektury: korektury pro časopis Roots + dokončit knihu o obci Jestřabice

2) co budu číst/poslouchat: Magor a jeho doba

3) co budu psát: další články do časopisu Roots, další kapitoly čarodějky Hanny. Chci pokračovat v článcích o náboženství a ekologii a nově přidám články o mém pátrání v archivech po mých dávných příbuzných.

4) domeček a hlína: měla jsem v plánu stavět dál komoru, ale mrazivé dny mi plány zhatily – celá světnice mi promrzla, malta zamrzla… I venku všechno zamrzlo a přimrzlo, takže v domečku raději nic neplánuju. Dost práce mám už jenom s tím, abych se udržela relativně v teple a naživu. Snad jenom vyvézt aspoň nějakou hlínu na pole a uklízet.

5) zdraví: dokud mi budou každý večer mrznout nohy, moc zdravá nebudu. Snažím se každý den, kdy není úplně ošklivo, chodit ven a něco tam dělat. Snažím se taky udržovat společenský kontakt s přáteli i s rodinou. A dobře a hodně jíst.

Líbilo se? Pomohlo? Sdílej!

Chci napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *