Na čem pracuju: leden až duben 2023

Minulý rok jsem v životě sklouzla dolů a nezvládla se rozumně připravit na zimu. Před Vánoci jsem to teda doma zabalila s tím, že se vrátím až na jaře. Co všechno se přes zimu přihodilo?

Osmdesátý díl rubriky, inspirované knihou Ukaž co děláš od Austina Kleona. Původně každý týden, teď už jen jednou za měsíc (i víc) píšu o tom, na čem jsem poslední dny pracovala, co se mi podařilo a co ne, a jaké mám plány na další období.

Co jsem dělala v lednu?

Oproti všem předpokladům bylo kolem Nového roku takové teplo, že jsem nakonec mohla strávit celkem příjemné dva týdny v domečku, i bez kamen, jen s malým přímotopem. Zazimovala jsem tedy až v půlce ledna.

1) korektury atd: nic

2) co jsem viděla: Kabinet kuriozit Guillerma Del Tora (série hororových povídek, 2022), což nás přivedlo k poslouchání několika audioknih od Lovecrafta (Barva z kosmu + úplně geniálně načtené Volání Cthulhu, kde každé slovo Cthulhu mělo echo).

Koukali jsme i na pár dalších hororů (třeba Vymítač ďábla, 1973, 3/5 a Bledé modré oko, 2022, 4/5) a na uklidnění na kreslené Rozčarování. Taky jsem konečně viděla všechny 3 díly Fantastických zvířat. Harrypotterovské kouzlení mě moc nebere, ale Eddie Redmayne, Jude Law, Ezra Miller a v trojce Mads Mikkelsen to hodně táhnou nahoru.

3) co jsem psala: další kapitoly Proti proudu (potoka a času)Husité na Moravě a Páni z Boskovic a nový Nový hrad

Pro časopis Roots eko zprávy prosinec a volební úvahu o tom, proč jít volit, a o naučené bezmoci – Nechoďte volit!. Vyšly také další díly seriálu o kvašení: Zelenina a japonské ume a Kvašené nápoje.

4) domeček a hlína: dělala jsem úpravy okolo budoucích kamen. Venku jsem postupně obrousila dva trámky, zasadila je do nachystaných patek, zasekala do nich díry na zámek a nahoru udělala pěknou stříšku. Vznikla tak brána, do které ještě zasadím vrátka (ze dvora ven).

Na zahradě jsem sklidila loňskou černou ředkev, zasadila česnek a uřízla polovinu velkého černého bezu.

Hlínu jsme dělali v Mníšku pod Brdy, celé 2 týdny v kuse.

5) sociálno: náhodou jsem se seznámila se vzdálenou příbuznou, která se profesně věnuje historii a genealogii. Hned jsme si vyměnily a doplnily znalosti našeho rodokmenu.

+++

Co mám splněno z dlouhodobého plánu:

  • stojky / zárubně pro branku v zídce u dvora

Co jsem dělala v únoru?

1) korektury: vrhla jsem se do nové spolupráce na psychologické knize o manipulaci a hledání vlastního já.

2) co jsem viděla: Gympl (2007, 4/5), Okja (2017, Korea, 4/5) a KIMI (2022, 5/5)

3) co jsem psala: další kapitoly Proti proudu (potoka a času) Za humny je Turek a Zánik rodu Boskoviců.

Pro časopis Roots jsem napsala shrnutí událostí v ekologii za leden.

4) domeček a hlína: domů jsem zajela jen 2x, takže nic.

Hlínu jsme dělali opět v Mníšku pod Brdy, různobarevné cottage finálky – kromě klasických hnědých a žlutých taky sytě červenou a modrošedou s levandulí.

5) sociálno: strávila jsem týden u sestřičky v Jindřichově Hradci, abych pomohla pohlídat prcky, kteří stonali s angínou. Takže jsem od třetího dne stonala taky 🙂

+++

Co mám splněno z dlouhodobého plánu:

  • návštěva sestry, synovce a neteře
  • podepsání smlouvy o převodu pole v rámci vyrovnání po rozchodu

Co jsem dělala v březnu?

Sice jsem se hned na začátku března vrátila domů, ale několikrát jsem zase odjela na pár dnů do tepla k rodičům (většinou jsem to spojila s různým zařizováním v Brně).

1) korektury: pokračování spolupráce na knize o hledání vlastního já.

2) co jsem viděla: western Cry Macho (2021, Clint Eastwood, 4/5), dokoukala jsem poslední řadu mého oblíbeného The Walking Dead (4,5/5).

3) co jsem psala: další 2 kapitoly Proti proudu (potoka a času) s názvem Poslední z Boskoviců (1. a 2. díl) byly příběhem o vraždách, krásných ženách, přátelských pitkách, buchlovické lípě a černé paní a o ďáblovi, který se chechtá.

Pro časopis Roots jsem napsala shrnutí událostí v ekologii za únor.

4) domeček a hlína: hlavní práce byla pořezání obrovského bezu a zpracování větví. Mimo nových jsem řezala i starší, kterých byla zahrada plná.

Taky jsem začala plánovat a nakupovat potřebné věci pro rozvody v budoucí kuchyni (flexi roura + větrák atd.). A uklízet věci, které jsem dovezla od rodičů / z Brna nebo které tu zůstaly ležet od Vánoc.

5) zdraví: nechala jsem si spravit další zub a udělat nové brýle (po 15 letech).

6) byrokracie: daně, přehled na VZP, daň z nemovitosti, platba za popelnice…

7) sociálno: zvolili jsme nového prezidenta. Dobře jsme zvolili 🙂

+++

Co mám splněno z dlouhodobého plánu:

  • daně, přehled VZP
  • optik + nové brýle
  • pokácení a zpracování velkého bezu na zahradě

Co jsem dělala v dubnu?

Dohnala mě jarní únava, samota a zima. Zase se do mě pustily depky, nechtělo se mi vstávat ani spát a celkově to byl trochu naprd měsíc. Nejlepší proto byl čas strávený s rodinou a sousedy.

1) korektury: pokračování spolupráce na knize o hledání vlastního já (ale tento měsíc mi to moc nešlo).

2) co jsem viděla: desetidílný naprosto úžasný seriál Outsider podle předlohy S. Kinga (2020, 5/5) a delší seriál Deadwood z historie Divokého západu (2004, 4,5/5).

3) co jsem psala: NIC

4) domeček a hlína: snažím se čistit půdu – od zbytků starého sena, hliněného zámazu a různého bordelu. V úklidu a uspořádání věcí jsem pokračovala v celém domě i na dvoře.

Očistila jsem i zahradu od různých suchých zbytků, dalších větviček, a rovnou začala s pletím a sekáním trávy kolem domu.

Největší hurá akce byla sundání duplicitních (dolů prohnutých) trámů ze stropu světnice. Uf!

5) sociálno: Velikonoce jsem oslavila s rodinou (s rodiči, sestrou, švagrem, neteří a synovcem, se kterým jsme se dokonce vydali na velikonoční mši a bylo to úplně nejvíc). Poslední dubnový den jsme v naší vesničce upálili čarodějnici a postavili máj.

+++

Co mám splněno z dlouhodobého plánu:

  • sundání duplicitních trámů ze stropu světnice
  • prořezání rakytníků

Příště už to bude akčnější, nebojte :)))

Líbilo se? Pomohlo? Sdílej!

Chci napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *