Na čem pracuju: listopad + prosinec 2022

V listopadu jsem se snažila dotáhnout do cíle práce, které bylo nutné udělat před mrazy. Podařilo se dostavět zídku kolem dvora, nepodařilo se zprovoznit kamna. Proto jsem mrazivé dny letos trávila na stavbách nebo u rodiny.

Sedmdesátý devátý díl rubriky, inspirované knihou Ukaž co děláš od Austina Kleona. Původně každý týden, teď už jen jednou za měsíc (i víc) píšu o tom, na čem jsem poslední dny pracovala, co se mi podařilo a co ne, a jaké mám plány na další období.

Co jsem dělala v listopadu?

1) korektury atd: nic

2) co jsem viděla: Pan Nikdo (sci-fi, 2009, 4/5), druhou polovinu seriálu Rod draka (4/5 za strýčka Daemona), Gympl (2007, 4/5), Okja (2017, korejské sci-fi o využívání zvířat, 4/5), Průvodce (2008, japonský film o hledání dobré práce a dobrých vztahů, 5/5).

3) co jsem psala: další kapitoly Proti proudu (potoka a času)Ronov nad Doubravou a Jošt, Prokop a páni z Kunštátu

4) domeček a hlína: snažila jsem se zprovoznit nová kamna a venku dokončit všechno, co se nesmí dělat za mrazu.

Kvůli kamnům jsem si doma udělala červenou genocidu (řezání flexou do cihel) a stejně jsem jenom zjistila, že potřebuju ještě jednu součástku, jinak to nepropojím. Součástku jsem objednala – a nakonec na ni čekala až do včera…

Takže jsem mohla topit pouze elektrickým přímotopem, což mi poskytlo pouze nouzové teplo. Kvůli tomu jsem od října pobyla v domě jen pár dnů, celou zimu jsem strávila buď na zakázkách, nebo u rodiny. Doba, kdy jsem “zvládala” třeba i 4 stupně, už je pryč…

Před zimou jsem dostavěla zídku kolem dvora ze starých cihel, skoro jsem dostavěla podpěrný sloup u dřevníku a opravila jsem zeď kůlny, kterou poškodila stékající voda, než jsem tam udělala okap.

Zazimovala jsem zahradu a provizorně zateplila dům.

Až do půlky listopadu jsem na zahradě sklízela rajčata a papriky.

Hlínu jsme dělali ve Valticích a v Mníšku pod Brdy.

—-

Co mám splněno z dlouhodobého plánu:

  • dostavěná zídka kolem dvora

Co jsem dělala v prosinci?

V prosinci jsem si zažila zvláštní, snovou věc: přišla ke mně kočička – a já ji nechala odejít. Od té doby je mi psychicky zase o kus líp. Pomalu se uzdravuju.

1) korektury: nic. Ale poprvé od léta mám pocit, že už bych zase mohla začít.

2) co jsem viděla: seriál Sandman podle mého oblíbeného komixu – úplně mě uchvátil. Seriál i herec v hlavní roli.

Poslouchali jsme audioknihu To od S. Kinga. Ve slovenštině 🙂 Naprosto úžasný zážitek. Teprve tady jsem si uvědomila, že je to celé o vyrovnání se s traumaty z dětství a postavení se vlastnímu strachu.

3) co jsem psala: další kapitoly Proti proudu (potoka a času)Husité na Moravě – dost jsem se v tom zamotala, konzultovala a přepisovala. O to větší radost z kapitoly mám.

Vrátila jsem se ke spolupráci s časopisem Roots, opět píšu zprávy z ekologie za poslední měsíc a nepravidelně i další věci. Jako první jsem sepsala miniseriál o kvašení zeleniny – úvodní díl zde. Měsíc říjen v ekologii zde, měsíc listopad zde.

4) domeček a hlína: dokončila jsem zazimování, snědla všechny dýně a odjela. S pocitem, že jsem nezvládla, co jsem zvládnout měla. Ale co, na jaře se k tomu přece vrátím…

Hlínu jsme dělali ve Valticích, finální cottage.

5) sociálno: hned po poslední zakázce jsem se sbalila a odjela k rodičům. Vánoce jsem strávila s rodiči a sestřičkou a její rodinou. Tomášek dostal Kroniky Avelu a od té doby skoro nic jiného nehrajeme 🙂

Na poslední dny v roce jsem se vrátila do domečku, bylo dost teplo. Těsně před Silvestrem jsme zahráli Fallout. Silvestr jsem strávila psaním a o půlnoci si ťukla domácí ořechovkou s celým světem.

Co mám splněno z dlouhodobého plánu:

  • obnovení psaní pro web časopisu Roots
O Silvestru jsem si malovala na komín tvar tadelaktu – a najednou mi tam sedí kočička 🙂
Líbilo se? Pomohlo? Sdílej!

Chci napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *