Na čem pracuju: prosinec 2018

Myslela jsem, že v prosinci už budu sedět v teple u počítače a zatím jsem jezdila po stavbách a trávila dny a noci na domečku, kde se teplota pohybuje max. 2 stupně nad teplotou venku. Když to berete jako velké dobrodružství, tak to přežijete ve zdraví a máte aspoň o čem vyprávět. A objevíte díky tomu třeba i pár zajímavých podcastů, které byste si u toho počítače nejspíš nepustili…

Padesátý čtvrtý díl rubriky, inspirované knihou Ukaž co děláš od Austina Kleona. Dřív každý týden, teď už jen jednou za měsíc píšu o tom, na čem jsem posledních 30 dnů pracovala, co se mi podařilo a co ne, a jaké mám plány na další období.

Co jsem dělala v prosinci?

1) korektury: korektury pro časopis Roots a další kousek editace knihy Smrtelně chladný karpatský vítr

2) co jsem četla: díky dračáku jsem se dostala k prostředí viktoriánské Anglie – a ke knize Jonathan Strange a mistr Norrell od Susanny Clarke. Zatím mě to hodně baví.

Co jsem poslouchala: začala jsem víc poslouchat audioknihy a podcasty, hlavně u manuální práce. V prosinci to byly tyto:

John Flanagan: Bratrstvo (audiokniha – vydržela jsem jen půl hodiny – dějově plytké, jazykově nezajímavé – 2/5)

Mark Manson: Důmyslné umění, jak mít všechno u prdele (ukázka, 4/5)

Claude C. Hopkins: Sebekázeň – jediná cesta k úspěchu (na vyvážení předešlé knihy – a kupodivu mě i tato hodně oslovila, 4/5)

Tereza Matoušková: Jak se píše kniha: rady pro mladé spisovatele (mám výhrady, ale jako celek užitečné, 3/5)

Préza (Mezi dvěma mozky): Knihy a literatura (očima studentů střední školy – hodně poučné, 3,5/5)

Petr Ludwig + Václav Dejčmar: Deep talks (4,5/5)

Michael Blake: Tanec s vlky (audiokniha, zatím jen kousek, 4/5)

J. K. Rowling: Bajky barda Beedleho (překvapivě zajímavé, hlavně ty komentáře, 4,5/5)

Denise Konečná: Moje cesta k autenticitě (TedX, 3/5)

Nora Vlášková: Síla milostného trojúhelníku (TedX, 5/5)

Marek Orko Vácha: Žijeme v neuvěřitelně podivném příběhu (5/5)

Spirituála/ Duchovní Evropa (ČRo Vltava – Martin C. Putna): díl o mýtu o Európě (8. 10. 2017), hradu Wartburg (15. 10. 2017), svatosti papežů (22. 10. 2017), o Masarykovi (29. 10. 2017), o bolševické revoluci v Rusku (5. 11. 2017), svatém Martinovi (12. 11. 2017), o mystičkách a feministkách (19. 11. 2017), hnutí Prázdné trůny (26. 11. 2017), Františkovi Xaverském (2. 12. 2017), lidských právech (10. 12. 2017) a chanuce (17. 12. 2017). – (4-5/5, mám novou zábavu na dlouhé dny a večery v domečku)

Z hudby opět Pearl Jam, Goran Bregovič, Sia, Florence and the Machine, Benli, Woodkid, hangdrum, Imagine Dragons, Majerovy brzdové tabulky, Residente… a 3 speciály: protidepkovací Zas se postavím z pohádky Trollové a předvánoční O come o come Emmanuel + (vánoční) soundtrack Love Actually.

Co jsem viděla: Jonathan Strange & Mr. Norrell  (zatím 1 díl, 5/5, objev měsíce), Deadpool 2, Aquaman, Valerian a město tisíce planet (nezaujalo ani jedno, 2-3/5).

3) co jsem psala: 2x bylinky pro Roots (muškátovník a jalovec)

4) domeček + hlína: dostavěla jsem kousek zdi a výklenku v domečku. Užila jsem si finální omítky u Davida Kirše (ondrusky.cz) a ve 400 let staré bývalé sýpce v Sokolnicích (http://www.domovsdusi.cz/).

5) dárky: pod stromeček jsem dostala akuvrtačku a sadu vrtáků, konopný protein ze Zelené země, limetkový krém na ruce z Aromaticy Šlapanice, vitrážového andílka a pár pytlíků proteinových kaší od prcka.

Co chci dělat v lednu?

Na začátku ledna jsem začala pracovat s appkou Habitica (udržení návyků a pracovního focusu). Za měsíc uvidíme, jak mi pomůže v tom, co všechno bych chtěla zvládnout.

1) korektury: korektury pro časopis Roots a další kousek editace knihy Smrtelně chladný karpatský vítr. Ráda bych začala korektury další knihy, která už čeká ve frontě.

2) co budu číst: Jonathan Strange a mistr Norrell od Susanne Clarke (ve čtečce), Ke dnu od Anny Bolavé (papír) a The girl with the dragon tattoo (AJ).

3) co budu psát: články o bylinkách, recenze knih, novou rubriku užitečnou pro (budoucí) spisovatele, seriál o dějinách literatury (mám půjčené 3 knihy pro články o starém Egyptě). V plánu je i kniha popisující dobrodružství zažité při hraní dračího doupěte (na zakázku). A taky bych chtěla pokračovat ve své knize.

4) domeček + hlína: v plánu jsou finální omítky u Davida Kirše (ondrusky.cz) a ve dvou dalších domech. U sebe budu asi jen chystat na jaro (nosit cihly, štípat dřevo).

5) učení a projekty: pokračovat v učení angličtiny, zálohovat a upravovat fotky, kreslit. Navíc chci zkusit online kurz o starém Egyptě na Coursera.

6) doma: mám v plánu si uklidit ve věcech. Tento měsíc chci začít knihami a papíry.

7) zdraví: domluvit si operaci žlučníku, případně dát do pořádku i další, menší věci. Mám vyhlídnutý kurz čchi-kung, jen zatím nevím, jestli to časově zvládnu. Naučit se chodit spát dřív a vstávat dřív.

zimní slunovrat a nový výklenek na domečku
Líbilo se? Pomohlo? Sdílej!

Chci napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *