Pro autory: weby o tvůrčím psaní

Odkud čerpají autoři (knih, povídek, blogů nebo třeba článků do časopisů) inspiraci? Jaké užitečné nástroje nebo platformy mohou využívat? Jak třídí a udržují informace a nápady? Kde se vzdělávají? S jakými odborníky spolupracují při psaní a vydávání knih? S kým probírají svoje nápady a problémy? A jak se vůbec někdo stane “autorem”?

První článek z nové rubriky “Pro autory” je o webech zaměřených na kreativní psaní, na kterých najdete inspiraci, návody i užitečné tipy pro psaní, ať už začínáte psát svoji první knihu, nebo už píšete delší dobu, pravidelně blogujete, případně se psaním živíte.

 • Odstartujte svoji knihu

Píše: Veronika Matysová – spisovatelka knih pro děti (3 knihy), mladé (3 knihy) i dospělé (Pouštní včela). Také zahraniční diplomatka a překladatelka.

Jde o web facebookové komunity se stejným názvem. Najdete zde články o úplných začátcích psaní knihy, o samotném psaní i vydání knih, rady co dělat, když se zaseknete, a také rozhovory se spisovateli. Doporučuji i facebookovou skupinu, kde se můžete ptát, diskutovat a nabírat inspiraci. Možná se tam potkáme…

Adresa: odstartujtesvojiknihu.cz

 • Literární alchymie

Píše: Katka Foltánková – spisovatelka (kniha pro děti Sedm princezen, povídky ve sbornících), lektorka tvůrčího psaní, copywriterka, dříve také žurnalistka. Katku znám z jejího působení v Deníku Rovnost, kde jsem v té době dělala korektora.

Na webu najdete články o tvůrčím psaní, rozhovory a recenze knih. Užitečný je aktualizovaný seznam literárních soutěží.

Adresa: literarnialchymie.cz

 • Daily Writing Tips

Píší: Maeve Maddox – odbornice na anglický jazyk a populární kulturu, filmová kritička, autorka několika odborných knih (většinou jsou to sbírky článků a esejů). Mark Nichol – editor, bloger, autor odborných článků. Ali Hale – autorka článků prestižních webů (Problogger, Dumb Little Man, The Change Blog). Simon Kewin – autor mnoha sci-fi a fantasy knih (do češtiny zatím nebyly přeložené), povídek a básní. Daniel Scocco – překladatel, lingvista.

Obsáhlý web se věnuje mnoha tématům kolem psaní – od správné gramatiky a stylistiky (samozřejmě anglické) přes bussines a freelance writing (copywriting, odborné články) až k fiction writing (úskalí self-publishingu, jak sepsat synopsi, jak vést dialog, jak se liší žánry…).

Adresa: dailywritingtips.com

 • Triumvirát

Píší: Olga Cirrat Xaverová – “profesionální čtenářka”, studentka mediálních studií, překladatelka. Anna Ekyelka Mudrochová – autorka povídek ve sbornících, porotkyně literárních soutěží. Karel Sikar Doležal – porotce literárních soutěží, autor povídek ve sbornících a vítězných povídek v soutěžích, překladatel. Přispívají i další autoři. Téměř všichni (celý Triumvirát i další přispívající) začínali jako blogeři nebo jimi stále jsou (tak jsem je poznala i já).

Na webu najdete velké množství článků o psaní, hlavně z pohledu kritiků a porotců literárních soutěží, tématem jsou např. autorské chyby, stereotypy při psaní atd. Věnují se hlavně fantasy.

Adresa: triumvirat.cz

 • Helping Writers Become Authors

Píše: K.M. Weiland – autorka knih o psaní a několika fantasy/ historických/ dobrodružných knih (do češtiny zatím nebyly přeložené).

Web obsahuje spoustu rad – jak načrtnout a strukturovat příběh, jak napsat charakter, jakým chybám se vyhnout. Zajímavá je databáze struktur různých knih a filmů a článek “Storytelling according to Marvel”. Katie nahrává také podcasty a vlogy a je velmi aktivní na všech sociálních sítích.

Adresa: helpingwritersbecomeauthors.com

 • René Nekuda

Píše: René Nekuda – lektor tvůrčího psaní, autor několika povídek a e-booků o tvůrčím psaní.

Na webu najdete články zaměřené na kreativitu a tvůrčí psaní, část se věnuje samotnému autorovi a jeho činnosti. Mimo článků si zde můžete koupit i e-booky a online kurzy, které se taktéž věnují tvůrčímu psaní. Některé z nich jsou i zdarma. Sama jsem někdy před osmi lety prošla e-mailovým kurzem Jak napsat knihu a musím říct, že pro mě byl poměrně užitečný (i když knihu jsem tehdy jen rozepsala a nedopsala).

Adresa: renenekuda.cz

 • Write to Done

Píše: Mary Jaksch – odbornice na zen (zenový mistr), psychoterapeutka a autorka odborných knih (Learn to Love, Youthful Aging Secrets). Přispívají i další autoři.

Jde o jeden z nejznámějších světových webů o psaní, které je rozděleno na oddíl “nonfiction” (freelancing, tedy copywriting, a blogování) a “fiction” (psaní knihy/románu, povídky a procvičování kreativity). Dále se tu dozvíte o motivaci, inspiraci a kreativitě, o tom, jak pracovat s betačtenáři, vydat knihu, jak ji propagovat, jak být produktivní a mnoho dalšího.

Adresa: writetodone.com

 • Jerry Writer

Píše: Pavel Hort – redaktor, copywriter, bloger, autor několika ebooků (zatím) vydaných samonákladem.

Na webu najdete články o tvůrčím psaní, o literatuře obecně (recenze knih, zamyšlení) a o inspiraci. Nejvíc článků je v rubrice “Životní filosofie” (o touhách, pocitech, vztazích atd.). Články jsou poměrně osobní a hodně odrážejí životní názory autora.

Adresa: jerrywriter.cz

 • Tichý koutek

A pak jsem tu já – Lenny Kavalířová, korektorka, editorka, blogerka, občasná copywriterka a pravidelná autorka populárně-naučných článků do časopisů. A snad v nejbližší budoucnosti – i autorka knihy…

V této nové rubrice nazvané “Pro autory” se s vámi chci dělit nejen o to, co znám ze svého profesního života (byla jsem u vydání knihy ve velkém nakladatelství, pomáhám při zrodu knih začínajících autorů, živím se korekturami a psaním článků). Chci vám zde přinášet drobné tipy na užitečné aplikace, které při psaní a blogování sama využívám, na místa, odkud lze získat inspiraci nebo poučení (jako v tomto článku). Najdete tu také rady, které jako editor dávám autorům knih, které mi svěřují k redakčním úpravám před tím, než je nechají vydat. A v neposlední řadě tu s vámi chci sdílet svoje postřehy z mé vlastní cesty za mojí první knihou.

Otázky?

Tak co, jak se vám líbily dnešní tipy pro autory? Znáte jmenované weby, nebo jsou pro vás nové? Byl pro vás článek užitečný? Mám pokračovat?

Máte nějakou otázku, postřeh nebo nápad?

Napište mi to do komentářů. Třeba najdete odpověď už v příštím článku!

Další články o psaní:

Líbilo se? Pomohlo? Sdílej!

Co na to říkají ostatní?

Připoj se k diskusi

2 replies to “Pro autory: weby o tvůrčím psaní”

 1. Doporučila bych http://www.psani-podle-lustiga.cz – web Dany Emingerové o tvůrčím psaní. Najdete na něm přes 1 500 příspěvků a cvičení studentů z jejích kurzů.

 2. Platan says:

  Super súhrn. Favorit je u mňa Daily Writing Tips určite 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *