Na čem pracuju: prosinec + leden 2020

Přežila jsem zimu! Minulý rok jsem byla neustále “měsíc pozadu”. Nejspíš se to táhlo už od té operace žlučníku, prostě jsem přípravu na stavění dělala až v létě a přípravu na zimu v zimě a aspoň nějak “hotovo” mám teprve teď, od prvního února, takže jsem celý prosinec a leden prožila v děsné zimě. Když už to tak dopadlo, vzala jsem to jako výzvu – co jsem schopná přežít? No, teď už to vím: pokud je v domě nad nulou, tak vlastně cokoliv…

Šedesátý druhý díl rubriky, inspirované knihou Ukaž co děláš od Austina Kleona. Dřív každý týden, teď už jen jednou za měsíc píšu o tom, na čem jsem posledních 30 dnů pracovala, co se mi podařilo a co ne, a jaké mám plány na další období.

Co jsem dělala v prosinci?

Po krásně teplém listopadu se najednou teploty propadly dolů a já začala ošklivě zmrzat – v kuchyni u kamen 8-11 stupňů, v obyváku, kde jsem měla postel, 1. Ano, 1. To proto, že mi v celé místnosti chyběl strop a přes jednoduchou starou střechu chlad protahoval dolů. Zaklopit aspoň provizorně tuto díru byl pro mě úkol číslo jedna.

1) korektury: korektury pro časopis Roots 

2) co jsem četla: nic 🙁

Co jsem viděla: Futurologický kongres (4/5)

3) co jsem psala: populárně-naučný článek o jednom sibiřském etniku

4) domeček a hlína: hned 1. prosince jsem místo stropu aspoň natáhla plachtu, podepřela trám visící na krovu a začala dostavovat kousek zdi, abych na něho mohla položit visící i další trám. To se mi podařilo 8. prosince. Na položené trámy jsem pak položila ve dvou vrstvách prkna (na 3/4 stropu) a na zbývající čtvrtinu dala opět plachtu. Tím se mi teplota v místnosti zvedla z 1 na 5 stupňů a tak zůstala celou zimu…

Mezitím jsem zbourala kus další příčky, která mi zavazela ve stavění jiné příčky… no bylo to složité. Ze zbourané příčky jsem nepoužitelný materiál hned odklidila (hlínu na pole) a použitelné cihly očistila a uklidila.

Mimo toho jsem se dál věnovala stavbě dřevníku – sehnala jsem sice použité, ale stále pěkné tašky, a z pily dovezla trámy na nový krov. Navíc jsem koupila závitové tyče, matky a vruty na kotvení a provrtala pásovinu, co mi tu zůstala z minulého roku. Potom jsem začala měřit, řezat a zasekávat trámy, 29. prosince jsme položili první z nich jako pozednici na zadní, vyšší zeď, a já ho pak ukotvila pásovinou.

Začala jsem stavět poslední část vnitřní zdi kuchyně, výklenek za (budoucím) stolem. Kvůli tomu jsem se zatím nemohla nastěhovat do kuchyně s postelí a musela jsem spát v obyváku s děravým stropem. Do výklenku jsem vyrobila masivní překlado-polici. Její povrch jsem opracovala pomocí nádstavce na aku-vrtačku s nalepovacím šmirglem, který jsem si koupila na Vánoce.

Neplánovaně jsem uvařila hrnec marmelády ze 4 druhů ovoce, to když se mi pokazil mrazák a nebylo kam dát ovoce, protože právě přestalo mrznout…

S pomocí táty jsem koupila a přidělala menší žebříčkový radiátor do koupelny, aby mi měly na čem prosychat funkční ponožky, bez kterých bych tu zimu nepřežila.

5) nákupy/věci: nový radiátor, tmel na dřevo, nádstavec na vrtačku + šmirgl papíry, závitové tyče atd.

6) zdraví (prosinec + leden)chlad byl nepříjemný a hlavně neustálý (mimo noc, kdy jsem díky nahřáté cihle pod peřinou spala v teple až do rána), začalo mě píchat v uchu, od prosince kašlu, dělala se mi zánětlivá ložiska na prstech na rukách (to jsem měla i minulou zimu, ale mnohem míň) a trpí i nohy, které jsou celé dny v teplých botách. Ale všechno jsem nějak přestála nebo to mírně poléčila, z práce mě to vyřadilo jen asi na 1 den, a teď už jsem až na ten kašel v pohodě.

7) svátky: poprvé jsem byla na Vánoce na domečku. Štědrý večer jsem strávila u kamarádů-sousedů. Na první svátek jsem odjela do Brna, k rodině přítelkyně. Na Silvestra jsem zůstala doma s koťátkama, měla jsem strach, co udělají, až začnou kolem bouchat rachejtle. Oba zalezli pod postel, takže docela v pohodě, jen kočičce trvalo celou hodinu, než se přestala strachy třást a vylezla ven…

Co jsem dělala v lednu?

V prosinci jsem i přes tu zimu byla pořád ještě schopná pracovat, ale v lednu to bylo horší. Dohnalo mě to hlavně psychicky, bylo mi strašně z toho, že se pořád snažím a přitom je tu pořád stejně a nic se nelepší, každý večer musím od kamen do studené místnosti a studených peřin… (bylo tam stále 5 stupňů). Snažila jsem se aspoň trávit nějaký čas venku a nesedět v šeru u kamen, ale ne vždy na to bylo počasí a síla. Ale i přes to jsem krůček po krůčku postupovala směrem, který jsem si vytyčila.

1) korektury: korektury pro časopis Roots 

2) co jsem četla: Temnou věž – Závan klíčovou dírkou

Co jsem viděla: Americká reportérka (5/5)

3) co jsem psala: jelikož mi omrzaly ruce, tak nic

4) domeček a hlína: chtěla jsem pokračovat ve stavbě krovu dřevníku, ale podařilo se pouze položit a ukotvit druhou pozednici a postavit jeden trám jako stojku. Všude mě zdražovaly technické komplikace – a zima.

Doma jsem pomalu pokračovala ve stavění výklenku, začala jsem i s vyklízením smrdutého bordelu ze stropu nad kuchyní, abych tam mohla položit polystyrenové desky jako provizorní zateplení.

Největší akcí ledna byla návštěva kominíka (poprvé od postavení komína před 2 lety). Kvůli přístupu k horním dvířkům jsem musela upravit provizorní podlahu/strop, kvůli přístupu k dolním dvířkům přeskládat půl hromady kotovic. Ale vše dobře dopadlo, hurá.

Bohužel nám shnily (asi přemrzly, když jsem na pár dnů odjela) obří dýně, které jsme vypěstovaly na zahrádce. První úplně, druhou jsme jen těsně zachránili, byla polívka a část se zavařila.

5) social life: dvakrát jsem byla u rodičů, jednou na začátku měsíce s L., abych jim pohlídala dům, když tam nebyli, a podruhé na konci měsíce – to už tam byla i sestra se synovcem a neteří. Užila jsem si to. Jinak chodím každý týden u nás v Jestřabicích na deskovky, dohráli jsme Descent a teď nás nejvíc chytl Fallout hraný jako RPG.

Co dělám/plánuju dělat v únoru?

Už v prosinci jsem měla “naplánováno”, že od 1. února budu mít zateplenou kuchyň a venku bude jarní počasí – to vše se mi vyplnilo. Konečně tak nemusím zmrzat (mám tu krásných 20 u kamen/15 přes noc až do rána) a můžu zase víc psát i pracovat.

1) korektury: korektury pro časopis Roots 

2) co budu číst: dočtu Temnou věž – Závan klíčovou dírkou

3) co budu psát: článek do časopisu Roots a povídku do soutěže OSKAR

4) domeček a hlína: už teď můžu napsat, že se mi podařilo dostavět výklenek za (budoucím) kuchyňským stolem, dva dřevěné překlady jsem pokládala první únorový den. Taky jsem provizorně zateplila většinu kuchyňského stropu polystyrenovými deskami a dostavěla kousek zdi nad futry.

Každý den, kdy je pěkně a výhledově nemá další 3 dny mrznout, chci stavět venku – zídku kolem dvora a část zdi dřevníku. Jinak chci nejdřív ze všeho dodělat tu část střechy dřevníku, která už má i pozednice (takže 4 trámy, latě, folii a tašky) a až to bude, tak chci shodit kus staré zdi na zahradě a odvézt kontejnerem stavební odpad, pořezat dřevo a shodit druhou půlku dřevníku (nejdřív přenosit zbytek dřeva pod novou střechu).

Mimo toho se chci zbavit poslední hromady hlíny z minulého podzimu, uklidit v obyváku (postavit znovu velkou skříň, která se nám rozsypala), dobourat příčku v domě a vybetonovat nové základy a zkusit vyrobit dřevěné kuchyňské prkýnko.

Úplně mimo toho: zatím největší akce února byla kastrace naší kočičky. Už je zdravá, ale bylo to náročné pro ni i pro mě.

5) social life: 7. února jsem se setkala s ostatními hlínaři na brněnské konferenci na Stavební fakultě VUT.

6) zdraví: ráda bych zase začala cvičit čchi-kung, běhat nebo jezdit na kole, ale zatím se k tomu nějak nemůžu donutit…

Líbilo se? Pomohlo? Sdílej!

Chci napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *