Nedělní “To Read List” II

sxc 3 booksTaké si po odložení dočtené knihy vždycky kladete otázku „a co číst teď“? Hledáte po internetu i po svých známých inspiraci jako honicí psi svoji kořist? Potom jste ve správný čas na správném místě! V této rubrice každý týden najdete 3 knihy, které jsem s nadšením přečetla nebo si je rozhodně chci přečíst.

1) Frank Herbert: Duna

Tuto docela tlustou knihu jsem přečetla někdy na vysoké. A potom postupně i všech pět stejně tlustých pokračování včetně tří knih předehry k Duně. A jednou si je doufám přečtu znovu.

Protože Frank Herbert vymyslet a dokonale popsal celý vlastní vesmír, jak všechno funguje, vzniká a zaniká. Hlavně jak funguje politika.

Protože mám ráda dlouhé lyrické nebo filosofické pasáže, ale jen když mi dávají něco nového. Třeba jako Litanie proti strachu, tu používám dodnes.

Protože se mi strašně moc líbili Fremeni se svými tradicemi a mytologií a jejich vztahem k životu a Tvůrci života. A Leto Atreides měnící se ve Spasitele.

2) Steve Biddulph: Výchova kluků

Tento tip mi dnes dal kamarád, otec dvou synů a skvělý chlap. Tak už jen proto…

A také proto, že od stejného autora znám poměrně dobrou knihu o tom, proč jsou šťastné děti šťastné, a o tom, jak se kluk stane mužem. A v obou je kus pravdy. Mužskost je dnes v krizi, právě kvůli špatné výchově a nedostatku mužských vzorů.

3) Adam Andres: Wetemaa – kniha osudu jedenácti družiníků krále Gudleifra

Náhodou jsem nedávno narazila na autorku učebnic dějepisu Veroniku Válkovou. Tato profesorka dějepisu a latiny je také autorkou fantazy série Wetemaa, kterou ale napsala pod pseudonymem Adam Andres. Zaujalo mě to, protože…

Protože jde o české klasické fantazy – to si samo o sobě žádá moji pozornost.

Protože tato kniha má skvostnou obálku.

Protože mi něčím připomíná J. R. R. Tolkiena – asi tím jak rozsáhlý svět popisuje, tím že má i vlastní fantazy jazyk, a tím že je profesorka. A tím že je profesorka dějepisu (a jistě dobrá profesorka, autorka učebnic i metodických příruček k učení) mi je sympatická dvojnásob.

To je můj výběr. A váš?

Image copyright: Uve Töpfer

Líbilo se? Pomohlo? Sdílej!

Chci napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *