Nedělní To Read List XXIV

sxc 3 booksTaké si po odložení dočtené knihy vždycky kladete otázku „a co číst teď“? Hledáte po internetu i po svých známých inspiraci jako honicí psi svoji kořist? Potom jste ve správný čas na správném místě! V této rubrice každý týden najdete 3 knihy, které si rozhodně chci v nejbližší době přečíst právě díky doporučení mých známých, recenzentů a dalších knihomolů, nebo třeba jen proto, že má kniha lákavé téma nebo lákavého autora.

1) René Vaněk: Nezahrada

Když jsem někdy před šesti lety hledala něco ke čtení, našla jsem server www.mezera.org, na kterém publikovali mladí nebo neznámí autoři svoje dílka. A tam jsem si tehdy přečetla povídku Chůďák z cyklu Nezahrada, která mě fakt dostala. Když jsem tedy nedávno objevila celou sbírku v knihovně, musela jsem si ji okamžitě půjčit. Je to ne-realistické, morbidně lyrické, plné nočních můr, rozlámaných dětských hraček i syrově erotických představ. Ale taky je to neskutečně nápadité.

Měla by mít doporučení 18+.

“Fantaskní mikrosvět podivínské dvojice láskyplného pěstitele zeleniny i vynálezce nejšílenějších nástrojů v jednom a jeho vnuka, hledajícího realitu, tápajícího ve zdánlivě nesmyslném světě plném tajemných symbolů….”

2)  Terrence McNally: Corpus Christi

“Hra Corpus Christi (1998) Terrence McNallyho je jedním z nejtřaskavějších uměleckých děl současnosti. Téměř vždy, když se někdo pokusí uvést ji na divadle, jsou z toho protesty a výhrůžky. Corpus Christi totiž vypráví život Ježíše Krista v dobově aktuální metamorfóze: v gay komunitě současné Ameriky. McNally ale nepíše „gay Ježíše z Texasu“, aby původní látku zesměšnil, nýbrž naopak. Píše ho v kontextu hnutí potlačovaných skupin – v kontextu „černých Ježíšů“, „ženských Ježíšů“ a „indiánských Ježíšů“, aby ukázal, že i homosexuálové mají právo si tento příběh „přeložit“ po svém. To proto náboženská pravice nad Corpus Christi tak zuří.”

Tip by Lyra, překlad by Martin C. Putna.

3) Hynek Skořepa: Lesy Drahanské vrchoviny

Na tuto knížku už se dívám docela dlouho. Jelikož Drahanská vrchovina je moje domovina a lesy miluju (a navíc chystám určitou aktivitu, pro kterou se potřebuju trochu dovzdělat nebo aspoň inspirovat), nutně si tohle potřebuju pročíst. Je to sice trochu moc lesnické, ale to nevadí, myslím, že si z toho vyberu, co potřebuju.

G090021

Včera jsem dočetla Železný grál a dnes přemýšlím, jakou knihu si vybrat dál. Abych se přiznala, mám v současné době trochu problém vybrat si jen jednu knihu ke čtení. Chtěla bych toho přečíst tolik! Chození na autorská čtení je nebezpečná činnost, protože generuje seznamy nových knih, které si prostě musím přečíst. A to mám ještě další tipy ze setkání s Lyrou, chci dočíst třetí díl Merlinova kodexu a pokračovat v Sandmanovi a…

Docházím k závěru, že knihomolství je náročná práce na plný úvazek. A když k ní má člověk ještě další dvě práce na poloviční úvazek a snaží se žít i nějaký sociální život, spolupracovat na rozjezdu neziskového projektu, pomáhat nemocným rodičům a občas prostě relaxovat nebo poznávat nové věci…

Je strašně fajn mít neustále plný diář (mohla bych naplnit i dva, každý den si vybírám z několika možností). Ale asi bych se měla zastavit a stanovit priority. Nebojte, knihy a blog v nich určitě nebudou chybět.

Chcete vědět, co pro vás chystám? Mám rozepsanou recenzi na Služebníka a na Současná umělecká díla v krajině a hned poté bych se chtěla rozepsat o Merlinově kodexu a také o Žítkovských bohyních. V nejbližších dnech očekávejte i další reportáže z Měsíce autorského čtení a také pokračování seriálu o Laureátech nobelovy ceny za literaturu. Už se pomalu dostáváme ke známějším spisovatelům!

A nakonec, pokud by zbyl čas, plánuju další článek o náboženství Keltů – nebo severoamerických Indiánů. Možná byste mohli hlasovat v komentářích…

Lenny

 

Líbilo se? Pomohlo? Sdílej!

Co na to říkají ostatní?

Připoj se k diskusi

One reply to “Nedělní To Read List XXIV”

  1. Lyra says:

    Věř mi, že nejsi jediná, která má na seznamu spoustu knih, které by jsi chtěla přečíst, takže v konečném důsledku neví, se kterou má začít. Těším se na recenzi Merlinova kodexu a Žítkovských bohyní. 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *