Richard Price a Miloš Urban: společně a potichu

mač 201415. ročník festivalu Měsíc autorského čtení, který zahrnuje literaturu všech žánrů a podob, se koná ve čtyřech městech (Brně, Ostravě, Košicích a Wroclavi) a třech státech. Čestným hostem letošního ročníku je Skotsko. Já festival samozřejmě navštěvuju v Brně, kde se odehrává v Divadle Husa na provázku na Zelném trhu.

Středa 9. 7. 2014 (první vystoupení): Richard Price

Richard Price (Skotsko): Patří do skupiny „informačníků“. Jeho básně se pohybují mezi tradičními formami a avantgardními postupy, často v rámci jednoho textu. Mezi jeho sbírky patří Lucky Day a oceněná Small World. Richard Price píše také romány, nedávno kupř. vyšel The Island. (cit. z webu MAČ)

Na tohoto básníka jsem se šla podívat jen proto, že jsem chtěla vidět Miloše Urbana. Přesto mě něčím zaujal – svým kultivovaným a velmi vstřícným projevem (tolik rozdílů oproti ostravským bardům z minulého Hostince) a tichou a příjemně melodickou recitací svých básní.

Jinak vůbec nevím, jestli u nás vyšla některá jeho kniha, ani se mi nepodařilo zjistit víc informací, než uvedli organizátoři na webu. Možná proto, že jiný Richard Price, americký scénárista a autor novely Lush Life, je pro Google atraktivnější.

Středa 9. 7. 2014 (druhé vystoupení): Miloš Urban

Miloš Urban (1967, ČR): autor inteligentních, temných románů (Lord Mord, Santiniho jazyk), držitel ceny Magnesia litera za román Stín katedrály. Jeho nejnovější kniha má název Přišla z moře. Většinu knih vydal v Argu, kde byl krátce šéfredaktorem.

httpv://www.youtube.com/watch?v=e3tODWKyFnA

Miloš Urban a jeho festivalová krabice

Miloš Urban je tichý a vizuálně nenápadný chlapík, stejně jako předchozí Richard Price. Nejdřív přečetl humornou povídku z české reality s názvem Ester a rasisti, která byla vydaná v knize Miliónový časy – Povídky pro Adru (Argo, 2014). Vtipně poznamenává, že je rád, že si při výběru autorů vzpomněli i na něho, i když až jako na posledního.

Ukázka z nejnovějšího románu Přišla z moře s detektivní zápletkou ale nezazní. Osobně mě to nijak nemrzí. Ester mě pobavila, ukázka z nového vydání starší knihy Hastrman okouzlila. Jde o historickou fikci, kterou podle svých slov napsal Miloš Urban v krizi středního věku. Objevuje se v ní téma dvojníků a také krásná Katynka, postava, do které se nelze nezamilovat. Kniha by se v nejbližších letech měla dočkat i zfilmování, režie se pravděpodobně ujme Ondřej Havelka.

Poté už následovala diskuse s diváky. Miloš Urban je zajímavý tím, že zvládá psát knihy nejrůznějších žánrů. Od historických fikcí a detektivek až k erotickému thrilleru, o kterém se blíže rozpovídal. Román Michaela vydal původně pod pseudonymem. Je o zrůdném andělovi, jeho noční můře.

Autor odpovídá i na osobní otázky o své rodině a svém dětství, které prožil v Anglii. Ze vztahu k této zemi se vyznává v knize Přišla z moře. A ze vztahu ke kraji svých rodičů a prarodičů (Máchův kraj) čerpá v knize Hastrman, ze které jsme slyšeli ukázku. Krajina v podobě hlavního města Prahy hraje hlavní roli také v románech Sedmikostelí a Praga Piccola.

Miloš Urban začínal jako překladatel a nyní pracuje jako redaktor v nakladatelství Argo, které vydává jeho knihy. Je proto citlivý na různé chyby, svoje staré texty si prý zásadně nečte. Při psaní se snaží být maximálně úsporný a přitom srozumitelný – a myslím, že se mu to daří. Nakonec nastínil i koncept románu, na kterém pracuje v současnosti – půjde o městskou utopii.

Miloše Urbana jsem před čtením neznala, pouze jsem o něm a jeho knihách slyšela. Teď můžu říct, že jsem našla dalšího spisovatele, který se pravděpodobně stane mým oblíbeným. Jeho knihy si chci přečíst co nejdřív.

To Read List:

Miloš Urban: Hastrman. Argo, 2014 (4. vydání)

Miloš Urban: Stín katedrály. Argo, 2003

Miloš Urban: Sedmikostelí. Argo, 2014

Miloš Urban: Pole a palisáda. Argo, 2007 (z české mytologie – o kněžně Libuši)

Líbilo se? Pomohlo? Sdílej!

Co na to říkají ostatní?

Připoj se k diskusi

2 replies to “Richard Price a Miloš Urban: společně a potichu”

  1. Myanmar says:

    Tedy, fakt mě mrzí, že jsem nejela! Brno mám přes prázdniny pěkně z ruky, ale příští rok se budu muset přemoct. Ať zase závistivě nečtu, o co všechno jsem přišla 🙂

  2. […] druhou důležitou postavou je Katynka. Při čtení jsem si vzpoměla, že Miloš Urban na svém autorském čtení prozradil, že ji stvořil tak, že by se do ní mohl i sám zamilovat. Protože ona taková je. […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *