Nobelova cena za literaturu 1978: Isaac Singer

Nobel PrizeIsaac Singer. Povídkář a romanopisec židovského původu, který před válkou utekl z Polska, kde zanechal ženu i malého syna. Jeho román Jentl zfilmovala Barbra Streisand, která si ve filmu také zahrála hlavní roli. Známý je i díky tomu, že prosazoval vegetariánství.

Nobelovu cenu za literaturu od roku 1901 uděluje Švédská akademie „za nejvýznačnější literární dílo v ideálním směru“. Jde o nejprestižnější ocenění pro spisovatele a básníky z celého světa.

1978: Isaac Singer

Americký spisovatel židovského původu (1902-1991). Narodil se v Polsku jako Jicchok Heršl Zinger, syn chasidského rabína. Jeho starší bratr i sestra byli spisovatelé, oba ho v mládí ovlivnili.

V roce 1935 emigroval kvůli sílícím protižidovským náladám do USA. V Polsku zanechal svoji ženu a dítě, oba se nakonec přes Rusko dostali do Izraele. Jeho syn později napsal knihu Cesta za mým otcem, Isaacem Bashevisem Singerem.

Singer se v New Yorku znovu oženil a v roce 1943 získal občanství USA, už jako Isaac Bashevis Singer (prostřední jméno znamená “syn Batšeby”, což byla jeho matka).

Isaac Singer začínal jako korektor v novinách, kterým šéfoval jeho bratr. Poté překládal do jidiš a psal recenze (trochu mi to připomíná začátek mé kariéry, až na tu jidiš). V USA psal až do své smrti do jidiš novin. V jidiš psal i svoje povídky a romány.

První román Satan v Goraji vydal v roce 1933. Ještě dřív začal psát povídky. Nejoblíbenějšími se staly: Hlupák Gimpl, Světnice, kde otec soudil a Korunka z peří. Za stejnojmennou sbírku povídek dostal v roce 1974 National Book Award, v roce 1970 dostal stejnou cenu za sbírku povídek Vášně.

Z románů se asi nejznámějším stal Kejklíři z Lublinu, který byl v roce 1978 i zfilmovaný. A román Jentl, který byl zfilmovaný v roce 1983 a hlavní roli si v něm zahrála Barbra Streisand.

Známý byl i tím, že odmítal jíst maso a prosazoval vegetariánství, které eticky čerpalo ze zážitku holokaustu. V jedné své povídce napsal větu: „Ve vztahu ke zvířatům jsou všichni lidé nacisty. Pro zvířata je jejich život navždy Treblinkou.

V ČR před rokem 1989 nevycházel (asi se nelíbila jeho židovská víra). Dnes si můžeme přečíst velké množství povídek a pohádek i některé romány.

To Read List:

Isaac B. Singer: Kejklíř z Lublinu, Mladá fronta 1993

Líbilo se? Pomohlo? Sdílej!

Chci napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *