Nobelova cena za literaturu 1973: Patrick White

Nobel PrizeNobelovu cenu za literaturu od roku 1901 uděluje Švédská akademie „za nejvýznačnější literární dílo v ideálním směru“. Jde o nejprestižnější ocenění pro spisovatele a básníky z celého světa

V roce 1973 dostal Nobelovu cenu přítel australských domorodců, odmítač cen (a mimochodem také gay) – Patrick White. Ve svých románech zachycoval boj člověka s drsnou australskou přírodou a důkladně se z různých hledisek zamýšlel nad životní filozofií moderního člověka.

1973: Patrick White

Britsko-australský spisovatel, básník a dramatik (1912-1990). Narodil se v Londýně, ale dětství prožil na ovčí farmě v Austrálii. Na studia se vrátil do Anglie (Univerzita Cambridge). Během druhé světové války sloužil u britského letectva na Středním východě.

Psát začal už na univerzitě (básně a hry), prvním publikovaným románem bylo Šťastné údolí (1939), do kterého vepsal svou optimistickou víru v pokrok.

Nejznámější romány napsal v Austrálii, kde se usadil, aby se vzpamatoval z války – Lidský strom (1955), Voss (1957, česky Poušť Johanna Vosse, o expedici putující australskou pouští), Riders in the Chariot (1961, založené na biblické symbolice) a později třeba Sukně z listí (1973, o bílých kolonistech Austrálie v kontrastu s australskými domorodci).

V Austrálii se stal úspěšným spisovatelem, který dostával jednu cenu za druhou. Už v roce 1962 začal ceny odmítat, Nobelovu cenu za sebe nechal převzít svého ilustrátora, nominaci na Man Booker Prize 1979 odmítl s tím, ať dají šanci mladším, a peněžní odměny posílal na konta různých nadací. Podporoval málo známé spisovatele, školy pro australské domorodce a ekologické a mírové aktivity.

V roce 1981 vydal svoje paměti (Flaws in the Glass), ve kterých otevřeně píše o svém životním vztahu s Manoly Lascarisem.

I když Patricka Whita u nás prakticky neznáme, v Austrálii si jej cenili a stále cení. V roce 1986 byla zkomponovaná opera podle jeho novely Voss a v roce 2011 natočili film podle románu The Eye of the Storm (česky Oko uragánu). Jeho jméno také nese nadace a cena, která každý rok finančně podpoří jednoho málo známého, ale zajímavého spisovatele (Patrick White Award).

To Read List

Patrick White: Sukně z listí, Odeon 1983

 

Líbilo se? Pomohlo? Sdílej!

Chci napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *