Nobelova cena za literaturu 1976: Saul Bellow

Nobel PrizeAmerický spisovatel židovského původu, který je považovaný za jednoho z nejvýznamnějších prozaiků 20. století. Aspoň v Americe. Já o něm zatím ani neslyšela, musím si doplnit vzdělání. Jak jste na tom vy?

Nobelovu cenu za literaturu od roku 1901 uděluje Švédská akademie „za nejvýznačnější literární dílo v ideálním směru“. Jde o nejprestižnější ocenění pro spisovatele a básníky z celého světa.

1976: Saul Bellow

Americký židovský spisovatel (1915-2005), vlastním jménem Solomon Bellows. Jeho rodiče pocházeli z Ruska. Vyrůstal v Chicagu, vystudoval antropologii a později ji učil na Chicagské univerzitě. Jeho první romány sice kritika přijala kladně, známý se ale stal až v roce 1964, když vydal román Herzog. Je o intelektuálovi, který se zavře ve svém venkovském sídle, kde píše dopisy, které neodesílá.

Podobně osamocení, odtržení od společnosti a intelektuálsky zahloubaní jsou i další Bellowovi (anti)hrdinové. Autor je často staví na pokraj nervového zhroucení, se kterým se ale většinou vypořádají. Třeba jako Eugen Henderson v knize Henderson, král deště, který našel novou chuť žít při svém dobrodružství mezi africkými domorodci.

Saul Bellow čerpal z klasické ruské a židovské literatury. Jako spisovatel obdržel množství cen – Pulitzerovu za román Humboldtův dar, 3x americkou National Book Award (za Dobrodružství Augieho Marche, román Herzog a Planeta pana Sammlera) a konečně Nobelovu cenu. Patří k nejdůležitějším autorům americké prózy 20. století.

V češtině si můžeme přečíst většinu jeho knih, i když tu není příliš známý. Osobně mě nejvíc zaujalo africké dobrodružství (ty ostatní mi připadají příliš přemýšlecí a nedějové), takže do To Read Listu zapisuju Hendersona.

To Read List:

Saul Bellow: Henderson, král deště. Volvox Globator, 2007

Líbilo se? Pomohlo? Sdílej!

Chci napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *