Bilancování a plány na rok 2016 (checklist)

Triple-spiral-wheeled-simpleTak a ještě jeden bilancovací článek… Dnes tu opět, už počtvrté, vystavuju seznam splněných snů – shrnutí mého snažení za poslední měsíce a plánování, kudy se vydám dál. Inspirovala jsem se knihou Čtyřhodinový pracovní týden (FourHourWorkWeek.com) od Tima Ferrisse a částečně i zásadami Stephena Coveyho, ale samozřejmě jsem si to upravila podle sebe.

Najdete v něm 3×5 položek – 5 věcí, které bych chtěla mít, 5 věcí, které mi pomůžou se něčím stát nebo se někam posunout (neboli práce a projekty na počítači) a 5 věcí, které chci prožít nebo udělat. Důležitý je časový rámec, abych si neříkala “ok, někdy to udělám…” Dřív jsem plánovala vždy na 3-4 měsíce, tentokrát to bude  poprvé trochu jinak. A na rozdíl od předchozích to bude mnohem ambicióznější…

Nejdřív bilancování. V minulých čtyřech měsících jsem chtěla…

1) MÍT:

  buď celý nový počítač, nebo aspoň nějakou renovaci – mám jenom novou flešku, abych si uvolnila disk a zazálohovala fotky. Počítač zatím funguje, ale chrastí v něm čím dál víc.

  2 knihy – Elon Musk od nakladatelství Jan MelvilDřevo krásných stromů od Martina Patřičného (recenzní výtisk a dárek)

  boty – zatím ne. Podařilo se mi ale obnovit zásoby kvalitních ponožek a prádla a v bazárku sehnat parádní nepromokavé šusťáky, bundu a černou košili (dress code: na pohřeb). Tak aspoň něco.

  pracovní židli (kvůli zádům) – vzpomněla jsem si, že mám takové klekací sedátko ještě z dob, kdy jsem studovala na střední. Už zase slouží, vyřešeno.

  akuvrtačku – sice to není úplně kvalita, akumulátor nejspíš moc dlouho nevydrží, ale darovanému koni…

Celkem: všechno byly dárky (vivat narozeniny a Vánoce) nebo starší věci, osobně jsem utratila asi 200 korun.

2) BÝT neboli práce, (webové) projekty, osobní rozvoj:

 dokončit editaci knihy Vlastní cestou a najít si další spolupráci – editace ok, ještě občas komunikuju se sazečem a tak. Skvělá zkušenost, která mě strašně moc posunula. Další spolupráce hledána, zatím nalezena jen jedna maličká…

 Tichý koutek: projít všechny staré stránky, napsat 20 nových článků, mít 8000 návštěv. Udělat interaktivní tabulku recenzí. Napsat min. 6 nových recenzí. A začít nový seriál.

– stránky jsem neprošla, článků napsala 17, recenze asi jen 2, na tabulce pracuju. Ale snažím se, když už píšu, psát zajímavé a užitečné nebo inspirativní věci (jednou z nich je – snad – nový seriál Na cestě) a asi i díky tomu vás sem od října do konce roku přišlo 7857, což je moc pěkné.

  držitelé Nobelovy ceny za literaturu – chtěla bych celý seriál dokončit, nebo se dostat min. do roku 1990

– dostala jsem se jen do roku 1976, což znamená 7 nových článků

  Jiný proud: dát tomu tvar, jaký si představuju. Napsat 20 článků (zpracovat poznámky z jara a léta), zlepšit propagaci webu, najít dalšího redaktora. Docílit 4000 návštěv webu (za říjen až prosinec).

– tak tohle “nesplněno” mě mrzí asi ze všeho nejvíc. Na Jiný proud bohužel nebyl čas, článků je jen 7, návštěv 2244.

  chci projít tu kupu poznámek k osobnímu rozvoji, co mám ve skříni – nic

3) UDĚLAT nebo ZAŽÍT:

  strašně moc chci navštívit aspoň někoho z mých přátel, který staví dům, a zapatlat si zase ruce hlínou – jo! a byla to paráda!

  zajít na nějakou akci nebo výstavu – jo a docela hodně toho bylo: přednáška Bohové a hrdinové Kalevaly,  #copybrno + #babeltalk ve Schrottu (poprvé naživo inspirativní Jana Leitnerová, Pavel Šafařík a Adam Zbiejczuk), koncert skupiny Balkanika a ještě výstava Jííídlo aneb Dobrodružné příběhy našich snídaní, obědů a večeří ve šlapanickém muzeu.

 chci dokončit uspořádání „takových těch důležitých dokumentů“ – skoro jo (až do roku 2014), mám to v šanonu podle jednotlivých roků a pěkně se v tom orientuju. A taky jsem toho docela dost skartovala, hurá.

  protřídit knihovničku, protřídit oblečení, něco rozdat, něco prodat – ne

  domácí práce: vymalovat v kuchyni, přivrtat poličku… – nic

  chci se víc hýbat, chodit, protahovat a tak. A taky chodit spát dřív než v jednu v noci… – tohle je tak napůl, konečně jsem se vyzdravila, na pár procházkách jsem byla (třeba na hradišti blízko Rudky u Kunštátu nebo na kopci Hobrtenky), ale pořád je to málo, spát chodím až ve dvě – po nocích vymýšlím, kam dál.

Celkově: mám pocit, že se mi podařilo splnit a vyřešit priority. A mám zkušenost, že vážně nemá cenu dávat si víc než 5 bodů od každého, protože to pak stejně nestíhám. Možná i 4 by stačily. Důležité je vybrat si skutečně ty věci, které bych si chtěla splnit nejvíc ze všeho.

Nové plány pro první polovinu roku 2016

Tento nový seznam jsem chtěla publikovat už na začátku roku, takže to sem dávám se zpožděním a s tím, že některé věci už se pomaličku začínají plnit. Navíc jsem i změnila termín, do kdy si chci svoje přání splnit, protože 3 měsíce mi už přijdou jako příliš krátká doba. Tentokrát tedy seznam pro příští půlrok. Do konce července 2016 bych chtěla mít, být a zažít:

1) MÍT

  domeček (ano, dům na bydlení) – odhodlala jsem se, najednou vím, že to prostě chci a že za tím půjdu, i když to ještě před měsícem vypadalo jako nedostižný sen…

  boty, do kterých neteče

  nářadí – vlastní rýč, lopatu, zednickou lžíci, hladítko a další

  pár nových triček a mikinu

 novou bílou plombu (doufám, že jen jednu)

2) BÝT/ udělat neboli práce, (webové) projekty, osobní rozvoj:

 najít si novou (spolu)práci. Ideálně homeoffice nebo s částečným dojížděním

  Tichý koutek: projít všechny staré stránky, napsat 18 nových článků, mít 25 000 návštěv (za leden až červenec). Udělat interaktivní tabulku recenzí. Napsat 6 nových recenzí. Zlepšovat se a psát co nejzajímavěji.

  Nobelova cena za literaturu: dopsat seriál do roku 1980 a vše zkompletovat. Začít psát nový (podobný) seriál.

  Jiný proud: dát tomu tvar, jaký si představuju. Napsat 18 článků, zlepšit propagaci webu – navázat prvních 6 spoluprací, najít dalšího redaktora. Docílit 6000 návštěv webu.

  chci se zlepšit v online marketingu – jednak budu mít lepší šanci získat práci (minule mě u výběrka na místo editora webu předběhl někdo, kdo nabídl větší zkušenosti právě v marketingu), jednak to stejně potřebuju pro své projekty. Takže se chci vzdělávat, zkoušet to v praxi a hledat menší a juniorní spolupráce.

3) ZAŽÍT/ užít

 napsat knihu (ano, stejně ambiciózní projekt jako koupit dům, ale už mám v hlavě hrubou představu, poslední 2 měsíce jsou hodně inspirativní…)

  naučit se pracovat se dřevem – chci si vyrobit poličku

  udělat si pár zajímavých výletů, nejlépe k přátelům a do přírody – chci přejít jarní Pálavu

  fotit a fotky nabídnout do fotobanky

  přebrat co nejvíc svých věcí a zkusit je prodat nebo rozdat

G090021

Mám pocit, že to nejsou plány na půl roku, ale na půl života. Ale myslím to vážně. Za půl roku se chci posunout přesně tímto směrem, tak daleko, jak to jen půjde…

Starší plány a bilancování:

Rok 2010: co mi dal a vzal

Rok 2013: pohádky, korektury a recenze

Rok 2013: nové zkušenosti

Rok 2015/I (checklist)

Rok 2015/II (checklist)

Rok 2015/III (checklist)

 

 

Líbilo se? Pomohlo? Sdílej!

Chci napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *