Nobelova cena za literaturu 1981: Elias Canetti

Nobel PrizeJeho tvorbu ovlivnila práce Sigmunda Freunda, ale také spisovatelé a humanisté z vídeňské a berlínské meziválečná scény. Ve svých knihách zpracovává svůj šok z toho, jak snadno se za určitých okolností může někdo postavit do čela mas, prohlásit se jejich vůdcem, ovládnout je – a uvést v realitu svoje psychopatické vize.

Nobelovu cenu za literaturu od roku 1901 uděluje Švédská akademie „za nejvýznačnější literární dílo v ideálním směru“. Jde o nejprestižnější ocenění pro spisovatele a básníky z celého světa.

1981: Elias Canetti

Spisovatel a sociolog židovského původu (1905-1994). Narodil se v Bulharsku v rodině sefardských Židů, mládí prožil ve Vídni a Švýcarsku, až do roku 1938 potom žil a tvořil opět ve Vídni. Zde napsal svůj nejvýznamnější román Die Blendung (1935, česky Zaslepení), díky kterému se stal poměrně slavný.

Po nástupu nacismu byla kniha zakázaná a Canetti emigroval přes Francii do Velké Británie. Zážitky ze 2. světové války ho přivedly k přemýšlení o smrti a davovém šílenství. Právě o tom, jak vzniká “masa” (u Canettiho je to spíš stav mysli než srocení lidí) a co ta masa chce a dělá, je jeho sociologická kniha Masse und Macht (1960, česky Masa a moc). 

V 70. letech se Canetti podruhé oženil a odstěhoval  do Curychu, kde sepsal svoji trojdílnou autobiografii.

Elias Canetti obdržel řadu cen – mimo Nobelovy ceny za literaturu také Büchner-Preis, Kafka-Preis a další, a získal dva čestné doktoráty.

Canetti je jeden z těch nobelistů, u kterých si říkám, že mají co říct dnešnímu světu, nebo ještě lépe, že by se o nich a jejich myšlenkách mělo učit minimálně na každé střední škole. A my se o něm nedozvěděli ani na literárním semináři, ani při studiu sociologie na vysoké…

Jak vzniká masa? Proč člověk v tomto stavu mysli tak ochotně svěří vládu nad svým životem i svoji svobodu jakémukoliv psychopatovi, který si říká “vůdce” (zachránce od zla, spasitel “ano bude líp” atd.) ? Jak takový vůdce masu ovládá a jak zneužívá svoji moc nad ní?

V češtině vyšly téměř všechny Canettiho knihy i několik výborů z jeho esejů:

Zaslepení, Alois Hynek, 1998

Masa a moc, Arcadia 1994; nově Academia 2007

Zachráněný jazyk (1. díl autobiografie), Alois Hynek, 1999

Pochodeň v uchu (2. díl autobiografie), Alois Hynek, 1996

Hra očí (3. díl autobiografie), Alois Hynek, 1998

Svědomí slov (eseje), Torst, 1992

Tajné srdce hodin (eseje), Odeon, 1989

Hlasy Marrákeše (cestopis), Prostor, 2005

Druhý proces – Kafkovy dopisy Felici (analýza korespondence), Prostor, 2004

Líbilo se? Pomohlo? Sdílej!

Chci napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *