Noe (2014)

Na fantasy podle komiksu a podle biblického námětu, ve kterém navíc hraje Russell Crowe a Anthony Hopkins, jsem se moc těšila. Možná mě mělo varovat pouhých 59 % na ČSFD. Ale mě by od takového filmu neodradilo vůbec nic. Jestli jsem toho litovala, se dozvíte v článku.

httpv://www.youtube.com/watch?v=8YMZjBOm6YM

O čem to je

Děj (alespoň ten původní) zná asi každý, i když tady to nebylo tak jednoduché. Noe (Russell Crowe) a jeho rodina jsou jediní spravedliví, poslední potomci Šéta, syna Adamova. Ti ostatní jsou potomci Kaina. A samozřejmě jsou zlí.

Chovají se špatně k sobě navzájem, ale hlavně k přírodě. Udělali z planety poušť, zabíjejí a jí zvířata, všude dolují jakýsi kov. To se dozvíme hned v první scéně, kdy Lamech, Noemův otec, předá synovi legendu a poté je zabit Tubal-kainem.

Blik – a Noe je dospělý a má 3 syny: Šema, Chama a Jefeta. Na začátku slušná postapokalypsa (natočeno na Islandu). Připomínala Cestu – jenže tady nikdo neměl hlad. Potom se tu mihnou eko-myšlenky jako v Avatarovi. Potom našli holčičku Ilu a drsňák Noe jí zpíval na dobrou noc. Asi to mělo být dojemné. Potom potkali kamenné enty (vzpomínka na Pána prstenů).

Vložený příběh o stvoření světa, moc pěkně udělané. Návštěva u Metuzamixe… tedy u dědečka Metuzaléma (Anthony Hopkins). Nadrogoval Noeho čajem a blábolil něco o jahodách. Golemové staví archu. Ještě se musíme přesvědčit, že kainovci jsou fakt hnusáci (asi i ty ženy a děti) a počkat, až se nalodí zvířátka. Po akční fantasy bitvě odplouváme, plujeme, přistáváme, holubičky, duha a tak.

Jak jsem ale napsala, není to tak jednoduché. Každý něco chce a většinou pro to má i logický důvod. Noe chce (myslí si, že to chce Bůh) převést zvířata do nového světa, kde je nebudou lidé zabíjet, a pak se dívat, jak s jeho rodinou umírá poslední člověk. Ila (Emma Watson), neplodná Šemova žena, chce děti. Cham chce ženskou a pořád s tím otravuje. Tubal-kain chce, aby lidé vzali osud do svých rukou, zabili fanatika Noeho a na jeho arše přežili potopu. A Metuzalém chce jahody…

Z těchto motivů najednou uprostřed fantasy vzniká docela slušné psycho-drama. To když Cham nedostane ženu, Ila otěhotní a Tubal-kain se neutopí. Navíc tu někde vzadu běží úvahy typu “Bude přírodě líp bez lidí, nebo jsou tu lidi od toho, aby si přírodu podmanili?”.

Co mi nesedělo?

Nevadilo by mi, že se film odklání od biblické verze. Nevadilo by mi ani to, že z toho udělali postapokalyptické fantasy s aktuálním poselstvím pro dnešek – varováním před zničením přírody na naší planetě. Přišlo mi to fajn, vlastně jako skoro to nejzajímavější na celém filmu.

Ale ani fantasy svět by neměl mít mezery v logice. Zlí jedli maso zvířat. Ti hodní – co vlastně jedli v té zpustošené krajině? Pár oříšků denně? Vypadali dobře živení. Na jednom záběru mlela Noemova žena obilí. Kde vyrostlo? A byli by fakt takhle hodní, kdyby měli hlad jako ti zlí?

Hodní nezabíjeli zvířátka, takže by z nich neměli mít ani kůže. Hodní chlapi ale měli kožené oblečení. No, možná pořád lepší než kainovci, kteří měli kovové brnění a zbraně. A raději nemluvím o těch padlých andělech.

Nesedělo také to, že podle bible zemřel Lámech skoro 600 let poté, co zplodil Noeho, že potopa měla trvat 40 dní, a ne 9 měsíců. A že na archu vzal Noe i manželky všech svých synů. Tyto věci mi ale nevadily, protože to zapadalo do příběhu.

Co naopak sedí výborně je dědeček Metuzalém. Schválně jsem si to spočítala a došla jsem překvapivě k tomu, že zemřel v roce 1676 od stvoření Adama. Stejný rok, kdy začala potopa…

Hodnocení

Celkově jsem filmu dala hodnocení 3/5. Jednu hvězdičku za působivý vizuál a pěkné akce. Jednu za poměrně zajímavé myšlenky, které se v něm objevují. A jednu za herecké umění Russela Crowa, který zachraňuje hlušší místa.

Co film sráží jsou mezery v logice, hlavně ty, které snižují věrohodnost vykresleného světa. Taky hysterická Hermiona. A potom strašná roztříštěnost a nedotaženost jednotlivých částí. Jako by režisér nevěděl, jaký žánr chtěl vlastně točit. Není to povedená směsice jako třeba u Atlasu mraků, ale spíš “každý pes jiná ves”.

Mě tentokrát nejvíc oslovila jiná myšlenka než to, že bysme se měli hezky chovat k přírodě, jinak to špatně skončí (už kvůli těm nelogičnostem). A to tahle: být fanatik a snažit se plnit vůli Boha (společnosti, Přírody, národa… čehokoliv), ať po nás chce jakoukoliv oběť, nebo na to co chce Bůh kašlat a snažit se urvat pro sebe co to dá?

Nebo nebýt fanatik ani zmrd, sám se rozhodnout, co je správné, udělat to – a vyrovnat se s tím?

Každopádně díky za film.

Noe (2014)

Originální název: Noah (USA)

Režie a scénář: Darren Aronofsky

Hudba: Clint Mansell

 

Líbilo se? Pomohlo? Sdílej!

Chci napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *