Teaser Tuesday 10: Syn boha hromovládce

teaser tueasdayPravidla:

  • Vezmi knihu, kterou momentálně čteš
  • Sdílej 2 věty z náhodně vybrané stránky
  • Vyvaruj se spoilerů!
  • Sdílej také název a autora knihy, aby si mohli ostatní TT účastníci tuto knihu přidat na své To Read Listy, pokud se jim podle ukázky zalíbí
  • Teaser Tuesday začal pořádat blog Should Be Reading

Dočetla jsem Město a město, a protože to bylo naprosto skvělé, potřebovala jsem si vybrat jako další ke čtení něco, co by “udrželo laťku”. Nakonec padla volba na mého oblíbence Paasilinnu a návrat k mytologickým tématům, trochu i kvůli mé posedlosti seriálem Vikings, který zrovna teď běží na History Channel. I když tady místo Odina je nejmocnějším bohem Ukko hromovládce a nejde o historii, ale o zamyšlení nad rolí starých bohů v dnešním světě. No, nemají to lehké…

“Tapio, Hittavainen a Ahti se znepokojením sledují, jak lidé znečišťují přírodu nejen ve Finsku, ale i na celém světě. Informovali o hrozící katastrofě nejvyššího boha Ukka, který jim však vysvětlil, že není v jeho silách přinutit lidstvo, aby se chovalo rozumně.”

Arto Paasilinna: Syn boha hromovládce. Havlíčkův Brod: Hejkal, 2009, str. 11

Možná to vypadá, že se kniha zabývá samými vážnými tématy, ale pokud znáte styl Arto Paasilinny, víte, že nebude nouze o humor. Pravda, dost často o černý/ledový severský humor, přesto vám to nedá, abyste se neusmívali pod vousy (i když žádné nemáte). Pokud jde o děj, začíná mi to připomínat film Thor, ale víc zatím neprozradím.

A co čtu?

Jak už jsem napsala na začátku, dočetla jsem Město a město od Mievilla a zůstala stát s otevřenou pusou. Potom jsem byla na autorském čtení Poesis today/Hostování (píšu reportáž), kde jsem měla tu čest vidět a slyšet mimo jiné i Kateřinu Rudčenkovou, která dnes dostala cenu Magnesia litera za poezii, a taky básnířku jménem Petra Strá, která se mi líbila tolik, že jsem si hned šla koupit její knihu Volavka, a pak ji celou během večera přečetla.

Mimo toho jsem stihla přečíst zatím asi polovinu knihy o osobním rozvoji Následuj své srdce, kterou mi poslali z Baroque Partners, odevzdat daňové přiznání a absolvovat neskutečně intenzivní kvalifikační kurz Příprava hliněné omítky v krásném, ale zapadlém městečku Hostim. Mrzí mě, že jsem kvůli tomu všemu a nějakému bacilu, který se o mně 2 dny pokoušel, nezvládla dojít na čtvrteční brněnský blogerský sraz (ani na pozdní poradu organizačního týmu Tanec a handicap), ale teď už jsem zase doma, docela zdravá a doháním co můžu.

Těšte se!

Líbilo se? Pomohlo? Sdílej!

Chci napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *