Teaser Tuesday 19: Spolčení hlupců

teaser tueasdayPůvodní Teaser Tuesday pořádá blog Should Be Reading. Já si ho trošku upravila po svém: chci s vámi sdílet krátkou ukázku z knihy, kterou mám momentálně rozečtenou, a navíc prozradit co dělám, co čtu a na co se v nejbližší době chystám. A budu jen ráda, když mi na oplátku napíšete, co zajímavého čtete vy.

Takže momentálně čtu na střídačku 2 knihy. No možná 3, když přičtu ještě Čtyřhodinový pracovní týden, ale ten beru spíš jako studijní materiál, než četbu.

Ty dvě první jsou: Duše krajiny – Staré stezky v proměnách věků od inženýra Radana Květa (tuto knihu jsem četla kdysi dávno a chtěla jsem si ji oživit a jak jsem si ji oživila, chtěla bych si přečíst i něco dalšího na stejné téma nebo od stejného autora).

A Spolčení hlupců, což je pěkně ostrá a nemilosrdná satira na americké pupkáče, studované rozumbrady bez schopnosti prakticky pracovat nebo být jakkoliv užitečný, sledovače televizních šarád, kteří musí všechno okolo kritizovat, a povaleče a zneužívače péče svých starých matek.

Je to geniální kniha, některé obraty jsou až nakažlivé. Po prvních sto stránkách jsem začala mít chuť za každou větou říkat “aj-vaj” nebo “kurva” a občasně si stěžovat “au, moje záklopka…”.

Spolčení hlupců

“Podej mi noviny, Ignácie. Mrknem se, co nám nabízejí “volný místa”.”

“Slyším dobře?” zaburácel Ignácius. “Mám být opět smeten do propasti?… Musím zůstat přinejmenším týden v posteli, a to se vší obsluhou, než se dám zase dohromady.” …

“Kuš, Ignácie,” řekla matka… “Zejtra ráno vstaneš se slepicema a vyrazíš na St. Charles na tramvaj.”

… “Cože to díš, matko má?”

“Řekla jsem, že hnedka ráno pudeš se slepicema na tramvaj do města,” zaječela paní Reillyová.

“Nenazýváš dělnou třídu moc lichotivě.”

– John Kennedy Toole: Spolčení hlupců. Argo, 2003 (3. revidované vydání), str. 137, 138

Co dělám a co chystám

Na konci srpna jsem si užila krátkou dovolenou na vesnici blízko Ústí nad Orlicí. Bylo tam krásně, jeden den vyšlo počasí na výlet, nasbírali jsme košík hub, druhý den jsme byli na exkurzi u lidí, kteří postavili domek ze slámy a hlíny (mají tam i nepálené cihly, to pro mě byla novinka) a provozují pobytové ekocentrum v Oucmanicích.

Jen jsem přijela zpátky do Brna, zúčastnila jsem se workshopu, kde jsem se zábavnou formou naučila základy GIMPu a od té doby bádám nad tím, jak bude vypadat moje nová vizitka, kterou už nutně potřebuju.

Přečetla jsem komiks Divočina a hned jsem musela napsat recenzi. Teď tedy čtu Spolčení hlupců a pak asi dám další díl Sandmana v angličtině. Protože mám v plánu se v ní do roka zlepšit. Kvůli tomu jsem taky začala on-line kurz na americké Duke university, tak mi držte palce, ať to i dokončím.

No a jinak samozřejmě pracuju a pracuju (čti: čtu si a bavím se a vymýšlím nové možnosti). A dnes večer bych chtěla zajít na autorské čtení amatérských (nebo zatím nevydaných) spisovatelů na Leitnerce. Potkáme se tam?

Lenny

Líbilo se? Pomohlo? Sdílej!

Chci napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *